Kolejkowo prezentuje Miasto z Piernika w Sky Tower

Pachnące korzennymi przyprawami, otulone śniegiem i świąteczną atmosferą stworzone z pierników miasto otwiera się w Kolejkowie. Słodka, roztaczająca zapach cynamonu i imbiru makieta, pokryta czekoladą i lukrem to jedyna taka wystawa na świecie. Miasto z Piernika czeka na odwiedzających od 25 listopada. 


Prawie 300 domów, wrocławski ratusz z otaczającymi go kamienicami, kościół i zamek pośród których przejeżdżają słodkie czekoladowe pociągi. Miasto oświetlone blaskiem lampek i skrzącego się śniegu to zimowa odsłona Kolejkowa.

– Dolny Śląsk to najlepszy region na organizowanie wyjątkowych wystaw. Miasto z Piernika jest właśnie takim wydarzeniem – mówi Adam Zawada, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Jedyna na świecie piernikowa makieta jest efektem długotrwałych prac twórców Kolejkowa. Dla nich świąteczna atmosfera zaczęła się już latem, a budowa piernikowej makiety trwała wiele miesięcy. – Dbamy o to, aby Sky Tower proponował odwiedzającym rozrywkę przez siedem dni w tygodniu. Makieta Kolejkowa „Miasto z Piernika” to świąteczny akcent w ofercie naszego obiektu i kolejna atrakcja, którą na pewno pokochają mali i duzi wrocławianie, jak również turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska – powiedziała Monika Woźniak, zastępca dyrektora zarządzającego w Develia S.A., będącej właścicielem i zarządcą Sky Tower.

Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta. Świąteczny zapach to efekt użycia 98 kilogramów miodu i 34 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru do którego modelarze wykorzystali 305 jaj, 143 cytryny i 28 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

– Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Efekt końcowy jest warty ogromu pracy jaki włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika – mówi twórca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

– Najwcześniejsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. Jest to najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej! Pierwsze wzmianki o piernikach toruńskich pochodzą z 1380 roku, czyli dolnośląskie pierniki są prawie 90 lat starsze – zdradził piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

Makietę będzie można oglądać od 25 listopada aż do końca lutego.