Kolejna edycja Konkursu EDEN
Konkurs EDEN jest adresowany do ośrodków turystycznych, które nie tylko spełniają kryteria nakreślone przez Komisję Europejską, dzięki którym możliwe jest realizowanie takich celów jak: zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki, usuwanie barier hamujących ten rozwój, zmniejszenie koncentracji czasowej i przestrzennej turystyki, ale także wyłonić miejsca mniej znane a mające duży potencjał turystyczny.
Podczas konferencji inaugurującej konkurs szczególnie mocno zostało zaakcentowane znaczenie upowszechniania wartości opartych na dziedzictwie kulturowym wśród młodzieży. Marek Olszewski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej zwrócił się do dziennikarzy o pomoc w propagowaniu w szkołach wycieczek dla młodzieży po Polsce. Takie wyjazdy zdaniem prezesa Olszewskiego odkrywają i przybliżają młodzieży naszą ojczyznę; nasze dziedzictwo, kulturę i naturę.
O turystyce, jako ważnym narzędziu do budowy kapitału społecznego mówiła także Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Najcenniejszą wartością w dziedzictwie, które chcemy pokazać jest autentyczność – powiedziała dyrektor Florjanowicz i podkreśliła, że jest to zasób nieodnawialny, stąd tak cenna jest tegoroczna edycja konkursu oparta o lokalne tradycje i kulturę.
Według badań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce jest bardzo duże zainteresowanie społeczne sprawami kultury, historii i dziedzictwa. Jednak wielu pytanych o cenne zabytki wskazuje te najbardziej znane zagraniczne. Zdaniem Pauliny Florjanowicz mało, kto w Polsce zdaje sobie sprawę, że w jego najbliższym otoczeniu znajdują się miejsca i cenne zabytki warte zobaczenia. Wciąż znajduje u nas odzwierciedlenie powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”. A przecież mamy się czym w Polsce pochwalić, samych wpisanych do rejestru zabytków architektury obiektów jest 70 tysięcy – dodała dyrektor Florjanowicz.
Jacek Janowski, dyrektor departamentu produktu turystycznego i współpracy regionalnej w POT również podkreślił znaczenie konkursu EDEN w promowaniu miejsc atrakcyjnych turystycznie, ale z różnych powodów mniej znanych wśród turystów. Laureaci muszą wyróżniać się także dbałością o zachowanie zrównoważonego rozwoju turystyki. Konkurs, bowiem promuje kierunki wyjazdowe, które prowadzą działania i inwestycje proekologiczne np. takie, które mają na celu zachowanie i promocję kultury oraz lokalnych tradycji a także przedłużenie sezonu turystycznego i zmniejszenia sezonowości pobytu. Dyrektor Janowski wskazał również wpływ konkursu na rozwój gospodarki turystycznej. Kapituła będzie brała także pod uwagę, czy kandydaci to miejsca, które generują miejsca pracy a przez to aktywizują rozwój lokalnych społeczności.
Wśród korzyści dla laureatów jest umiejscowienie na mapie najlepszych europejskich destynacji turystycznych a przez to dotarcie do szerokiego grona turystów zagranicznych, wspólna promocja ze wszystkimi laureatami z krajów członkowskich. Ponad to Polska Organizacja Turystyczna włącza zwycięzców i wyróżnionych w Konkursie do swoich działań marketingowych.
Anna Księżnik – Koordynator projektu EDEN w POT, podkreśliła: “Celem naszych działań promocyjnych jest między innymi budowanie świadomości marki EDEN w Polsce, jako sieci obszarów turystycznych inspirujących i zachęcających turystów do odkrywania unikatowych miejsc. Temu służy także hasło, którym posługuje się POT promując laureatów Konkursu „Odkryj swój EDEN w Polsce”. Dystrybucja materiałów promocyjnych, szkolenia, kampanie internetowe to najważniejsze działania na rzecz zwycięzców.”
Prawo zgłaszania kandydatur do Konkursu przysługuje: Regionalnym Organizacjom Turystycznym, Lokalnym Organizacjom Turystycznym, samorządom terytorialnym, instytucjom i twórcom produktów turystycznych, stowarzyszeniom i fundacjom, przedsiębiorcom prywatnym, a także innym zainteresowanym podmiotom.
Tegorocznego zwycięzcę oraz wyróżnione destynacje poznamy 28 czerwca 2017 r. w Warszawie. Dodatkowych informacji udziela koordynator Konkursu: Anna Księżnik – Polska Organizacja Turystyczna, tel: 22 536-70-25, e-mail: [email protected], [email protected]
www.edenpolska.pl www.edenpolska.pl
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty