Kolejne kategorie firm turystycznych wykluczone z „tarczy finansowej 2.0”
Choć działają w branży turystycznej i mają zarejestrowaną odpowiednią grupę i klasę PKD, kolejne grupy firm nie otrzymują pomocy z „tarczy finansowej” 2.0. Na wykluczenia zwraca uwagę Turystyczna Organizacja Otwarta.
Do licznych uwag branży do drugiej wersji „tarczy finansowej” dołączają kolejne. Jak zauważa TOO, PFR w ramach „tarczy finansowej 2.0” dyskwalifikuje wnioski firm, które zarejestrowały się określając całą grupę lub klasę PKD, bez doprecyzowania konkretnej podklasy. Chodzi o PKD poboczne, które również uprawnia do otrzymania pomocy (jedynie w przypadku PKD głównego wymagane jest określenie podklasy podczas rejestracji firmy w KRS).
PKD właściwe, ale bez podklasy
Jak zauważa TOO, w zdecydowanej większości przypadków PKD turystycznych, wymagana podklasa jest jedyną występującą w takiej klasie. Czyli np. w przypadku hoteli w klasie 55.10 jedyną podklasą będzie 55.10.Z, podobnie w klasach 79.11. i 79.12 jedynymi podklasami są: agenci turystyczni, organizatorzy turystyki i pośrednicy turystyczni.
Jednym słowem, w przypadku firm turystycznych nie ma możliwości, aby przedsiębiorstwo posługujące się wyłącznie daną klasą nie wykonywało de facto działalności określonych podklasą objętą pomocą z PFR. A mimo to, wnioski te są odrzucane z powodu niespełnienia tej jednej formalności – posiadania w rejestrze konkretnej podklasy PKD.
„Przypadki przedsiębiorców z klasami PKD lub grupami PKD w dokumentach rejestracyjnych podlegają automatycznemu odrzuceniu i wydaniu negatywnej decyzji co do przyznania subwencji. Wyklucza to firmy z możliwości złożenia odwołania. Sprawa jest bardzo istotna, bo regulamin nie daje, w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, możliwości złożenia odwołania. Firmy te zostają zdyskwalifikowane z powodu obowiązujących ograniczeń wprowadzonych przez Ustawę o KRS. Wykluczenie takie stanowi naruszenie zapisów Ustawy Prawo Przedsiębiorców, o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych” – czytamy w piśmie TOO.
„Już na szkoleniu PFR usłyszeliśmy, że takie wnioski będą z automatu odrzucane i to się dzieje. Widzimy, że to dotyczy bezpośrednio naszych członków, więc zwracamy na to uwagę. Mamy jednocześnie świadomość, że więcej problemów będzie się pojawiało wraz z liczbą składanych wniosków i otrzymywanych decyzji” – wyjaśnia Anna Ptak z zarzrądu TOO.
Gwóźdź do trumny firm restrukturyzujących się
TOO zauważa też, „tarcza finansowa” po raz kolejny wyklucza z programu firmy będące w trakcie restrukturyzacji.
„Tym razem jest to większy problem niż w przypadku pierwszej wersji „tarczy” PFR, ponieważ na skutek przedłużającej się sytuacji kryzysowej takich firm może być dużo więcej” – wyjaśnia Anna Ptak.
Organizacja przypomina, że restrukturyzacja to proces mający na celu uchronienia spółki od upadłości i przez to również mogący uratować miejsca pracy. Pozbawienie firmy pomocy z uwagi na to, że poddała się temu procesowi, jest „karaniem za próbę zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.”
Turystyka zimowa nie ma jak wykazać spadku
Kolejnym aspektem „tarczy finansowej”, podkreślanym przez TOO, jest wykluczenie z możliwości otrzymania subwencji firm wyspecjalizowanych w turystyce zimowej. Wynika to z faktu, że większość swoich przychodów realizują w pierwszym kwartale roku, lecz nie mają jak wykazać tego spadku w dostępnych w regulaminie okresach porównawczych.
„Konstrukcja okresów przychodowych możliwych do porównania w regulaminie wyklucza przedsiębiorstwa turystyczne, które w sposób szczególny zostały dotknięte obostrzeniami pod koniec 2020 – chodzi o cały sektor wyjazdów zimowych. Przedsiębiorstwa te gros swoich przychodów realizują w pierwszym kwartale roku, co nie zostało przewidziane w okresach porównawczych subwencji PFR 2.0” – uzasadnia TOO.
„Firmy z sektora wyjazdów narciarskich nie mają możliwości wykazania spadku przychodów w trzech ostatnich kwartałach roku pomimo, iż zostały pozbawione możliwości działalności gospodarczej. Spadek taki odnotowały w pierwszym kwartale 2020 roku oraz odnotują
dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku, który będzie wypadkową całej kondycji branży narciarskiej. Wnioskujemy o umożliwienie tym firmom możliwości wykazania spadku przychodów w oparciu o wprowadzenie dodatkowego kryterium tj. 1 kwartału 2020 do 1 kwartału 2019 roku lub możliwości porównania całego roku 2020 do 2019” – apeluje organizacja.
Powrót problemu z VAT marżą
Jak sygnalizuje Anna Ptak, z rynku płyną już głosy o tym, że w tarczy 2.0 dla mikro-firm powrócił znany z wiosny 20202 roku problem zaniżania subwencji dla touroperatorów rozliczających się na zasadzie VAT marży. Ponieważ firmy te odprowadzają VAT jedynie od marży, wysokość ich przychodów, podawanych we wnioskach o subwencję była negatywnie weryfikowana na podstawie danych z rejestrów VAT. Branża turystyczna interweniowała wtedy w PFR i w większości przypadków sprawę udało się załatwić pozytywnie dla przedsiębiorców. Dziś jednak problem powraca w przypadku mikro-firm, dla których subwencje nadal wylicza się na podstawie przychodów.
„Są już pierwsze takie problemy, ale na razie mamy tylko kilka takich zgłoszeń. Myślę, że wiele osób liczy, że w będzie można to wyprostować w ramach odwołania od decyzji PFR” – wyjaśnia Anna Ptak.
POWIĄZANE WPISY
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
24 października 2024
XV Forum Promocji Turystycznej: jak będzie wyglądała turystyka w Polsce za 30 lat?
Już tylko pięć dni dzieli nas od XV Forum Promocji Turystycznej. Jednym z punktów…
0 Komentarzy2 Minuty
21 października 2024
Jak skutecznie wytłumaczyć klientowi, że powinien kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?
Już 29 października 2024 r. podczas XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się dyskusja…
0 Komentarzy1 Minuty
18 października 2024
Miasto Stołeczne Warszawa − Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Warszawa została oficjalnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
17 października 2024
Arche Fabryka Samolotów Mielno świętuje rok działalności
Na początku października Arche Fabryka Samolotów Mielno obchodził swoje pierwsze…
0 Komentarzy1 Minuty
17 października 2024
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jak dostosować obiekty do potrzeb wszystkich?
Turystyka dostępna dla osób z niepełnosprawnościami to kolejny temat, który będzie…
0 Komentarzy2 Minuty
Potwierdzam . Prowadzimy hotel z nadana kategorią 3*** w KRS jako dodatkową działalność
mamy wpisany tylko kod główny 2 cyfrowy : kod PKD 55. Zakwaterowanie a we wniosku wybraliśmy zgodnie z prowadzona działalnością kod PKD 55.10.z.
Wniosek odrzucony i nie ma możliwości odwołania.
A przecież zgodnie z ustawa kody PKD dodatkowej działalności mogły być podawane jako 2cyfrowe. !!!
I do kogo skarga ? , Zostaje tylko bunt !