Kolejne OTA przegrywa z Ryanairem. Booking.com skazany za naruszenie ustawy o oszustwach komputerowych

fot. Ryanair

Sąd w Delaware wydał jednogłośny werdykt na korzyść Ryanair, stwierdzając, że Booking.com naruszył amerykańską ustawę o oszustwach komputerowych poprzez nielegalne screenscraping strony przewoźnika. Orzeczenie uznaje, że Booking.com działał z zamiarem oszustwa, wyrządzając Ryanair straty finansowe. To kolejna porażka OTA w starciu z przewoźnikiem, która ma na celu zakończenie nieuczciwych praktyk w branży turystycznej.

Ława przysięgłych w Delaware odrzuciła wszystkie wzajemne roszczenia Booking.com przeciwko Ryanair, które dotyczyły zniesławienia, nieuczciwej konkurencji i praktyk handlowych. Orzeczenie potwierdza, że Booking.com celowo angażował się w bezprawny screenscraping strony Ryanair.com z zamiarem oszukania przewoźnika.

Ryanair od dawna krytykował nieuczciwe praktyki ze strony OTA, takie jak te stosowane przez Booking.com, które polegały na skanowaniu strony internetowej przewoźnika za pomocą pośrednich dostawców oprogramowania. Informacje te były następnie wykorzystywane do zawyżania cen biletów lotniczych i usług dodatkowych, a same rezerwacje były maskowane poprzez użycie fałszywych e-maili i kart płatniczych.

„Ryanair i nasi klienci z radością przyjmują wczorajsze jednogłośne orzeczenie ławy przysięgłych w sądzie w Delaware. Orzeczenie jednoznacznie (na korzyść) Ryanair udowodniło, że gigant branży turystycznej Booking.com nielegalnie „scrapował” stronę internetową Ryanair. Wykonywał to z zamiarem oszukania zarówno Ryanair, jak i klientów, co stanowiło naruszenie amerykańskiej ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach. Oczekujemy, że orzeczenie położy kres piractwu internetowemu i zawyżonym opłatom, nadkładane zarówno na linie lotnicze, jak i inne firmy turystyczne oraz konsumentów przez bezprawne działania piratów OTA, takich jak Booking.com” – powiedział Michael O’Leary CEO w Ryanair.

Orzeczenie sądu w Delaware, które odrzuciło roszczenia Booking.com, stanowi ważny krok w walce z bezprawnym „screenscrapingiem” i zawyżonymi opłatami. Ryanair wzywa teraz do zaprzestania takich praktyk oraz do działań na rzecz ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami OTA.

„To niedopuszczalne, że globalni giganci, tacy jak Booking.com (kapitalizacja rynkowa 133 mld dolarów), od wielu lat stosują nielegalne i wprowadzające w błąd praktyki z zamiarem oszukania zarówno Ryanaira, jak i konsumentów. Ryanair walczył o ochronę konsumentów i zapewnienie im bezpośredniego dostępu do niskich cen biletów i naszych tanich usług dodatkowych. Natomiast bez udziału OTA, takich jak Booking.com i innych, które wkraczają w tę relację w celu nadmiernego obciążania niczego niepodejrzewających pasażerów. Prowadzi to do sytuacji, gdzie wydaje im się, że dokonują rezerwacji bezpośrednio w Ryanair, ale w rzeczywistości są oszukiwani i dokonują rezerwacji (po zawyżonych cenach) za pośrednictwem piratów OTA, takich jak Booking.com” – dodaje Michael O’Leary.

Ryanair liczy na to, że decyzja sądu przyczyni się do zaostrzenia regulacji i lepszej ochrony konsumentów przed nadmiernymi kosztami.

„Z zadowoleniem przyjmujemy również odrzucenie przez sąd w Delaware roszczeń wzajemnych Booking.com, zgodnie z którymi zostali oni zniesławieni przez Ryanair, nazwani Piratami OTA. Mamy nadzieję, że te wyroki sądów w Delaware położą kres nielegalnemu „screenscrapingowi” stron internetowych takich jak Ryanair.com przez Piratów OTA. Mamy nadzieję, że zmusi to agencje konsumenckie w Wielkiej Brytanii i Europie do podjęcia działań w celu zdelegalizowania „screenscrapingu” i nadmiernego obciążania pasażerów kosztami lotów i usług dodatkowych” – kontynuuje Michael O’Leary.

„To orzeczenie jest wielkim sukcesem dla tanich linii lotniczych, a także wielką korzyścią dla podróżujących. Chcielibyśmy podziękować sędziom Sądu Okręgowego w Delaware i ławie przysięgłych za ich orzeczenie, które całkowicie potwierdza słuszność sprawy Ryanair przeciwko Booking.com w interesie naszych klientów. Wzywamy teraz wysoce opłacanego dyrektora generalnego Booking.com, Glena Fogela (46 mln dolarów wynagrodzenia w 2023 roku), aby on i jego firma zaprzestali “scrapowania” strony internetowej Ryanair.com. Wzywamy również o zaprzestanie obciążania konsumentów wysokimi cenami biletów lotniczych i usług dodatkowych. W momencie, w którym Booking.com został uznany za naruszającego amerykańską ustawę o oszustwach komputerowych i nadużyciach” – podsumował Michael O’Leary.

Ryanair i Expedia Group rozpoczynają współpracę