Kolorowy Dzień Dziecka Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
2 czerwca w Muzeum Wsi Mazowieckiej programie Dnia Dziecka znalazły się pokazy dawnych wiejskich prac z udziałem dzieci, zabawy dla całej rodziny, konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, oraz spektakl i koncerty dla najmłodszych.
W imprezie uczestniczyło ponad 3500 osób. Przed amfiteatrem na najmłodszych czekały rozmaite atrakcje. Odbywały się konkursy sprawdzające zręczność, spryt i sprawność, w których dzieci zdobyć mogły ciekawe nagrody.
Na stoisku Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu milusińscy pokonywali specjalny tor przeszkód w narko- i alkogoglach, a także mieli okazję usiąść w prawdziwym radiowozie i włączyć sygnalizację.
Podczas warsztatów etnicznych dzieci wykonywały afrykańskie maski i ozdoby. Na kiermaszu rękodzieła uczestnicy imprezy znaleźć mogli szeroki asortyment produktów regionalnych i tradycyjnego jedzenia. Największą uwagę przyciągały jednak drewniane i szmaciane zabawki, słodycze, ziemniaki na patyku oraz wata cukrowa.
Na muzealnej scenie dla dzieci zaprezentowany został spektakl „Na ulicy dobrej wróżki” ilustrowany piosenkami Jerzego Wasowskiego.
Grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca zaprezentowała ludowe tańce i przyśpiewki regionu Kaszub Śląska i Krakowa.
O godzinie 16.00 zaś w sali widowiskowej Hotelu Skansen znany z programu Jaka to melodia wokalista Marcin Jajkiewicz wraz z muzykami zespołu Corazon otworzyli przed młodymi widzami bramy Dźwiękogrodu.
Niestety z powodów zdrowotnych, w koncercie nie mógł wziąć udziału Marcin Wyrostek. Choć organizatorzy zaproponowali zwrot biletów, zaledwie kilkanaście osób skorzystało z tej możliwości. Pozostała na sali publiczność znakomicie bawiła się wraz z muzykami. Dzieci usłyszały dobrze sobie znane piosenki z bajek i tych starszych i tych popularnych dzisiaj. Mogły także wystąpić wspólnie z muzykami na scenie. W ramach rekompensaty spowodowanej nieobecnością głównego wykonawcy, każdy uczestnik koncertu otrzymał w prezencie najnowszą płytę Marcina Wyrostka.
Muzealna wieś także tętniła życiem. Barwne sceny z życia dawnej wsi w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy pozwoliły zwiedzającym jeszcze lepiej wczuć się w atmosferę skansenu. Na podwórku wiejskiej szkoły mali odkrywcy folkloru poznawali zabawy i gry z początku XX wieku – chodzili na szczudłach, toczyli fajerki i obręcze, strzelali z procy i przeciągali linę. Maluchy bawiły się drewnianymi klockami, szmacianymi lalkami i kolorowały, zaś w kolorowej dziecięcej pasiece rozwiązywały łamigłówki oraz tworzyły papierowe pszczoły.
Młodzi turyści wzięli też udział w warsztatach wykonywania szmacianych lalek, papierowych wiatraczków, kwiatów z bibuły, ludowych wycinanek i budowania miniatury chłopskiej chaty.
W wiejskiej izbie lekcyjnej odkrywali tajniki kaligrafii, uczyli się ubijać masło, wyplatać wianki z kwiatów i prać na tarze, a także poznawali tradycyjne metody obróbki zboża w trakcie zajęć „Jak to ze zbożem było?”. Mieli szansę podpatrzeć przy pracy prawdziwego pszczelarza i posmakować miodu wprost z plastra.
W zagrodach i izbach chłopskich przyglądali się pokazom zajęć wiejskich – gręplowania i przędzenia wełny czy szycia na maszynie z XIX wieku. Zobaczyli też jak kiedyś wyglądało tłoczenie oleju rzepakowego w olejarni, wykuwanie żelaznych narzędzi w kuźni, naprawa obuwia, rzeźbienie oraz wyrabianie wiklinowych koszy.
Wnętrza dworu szlacheckiego wypełniły utwory muzyki kameralnej i filmowej w wykonaniu Weroniki Ciszewskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Zgodnie z muzealną tradycją o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji dzieci. Ogromną atrakcją były także przejażdżki konne – bryczką i w siodle.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty