Komisja Sejmowa: bon turystyczny jednak nie dla emerytów i nie na pojedyncze usługi
65 poprawek Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym rozpatrzyła dziś Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Upadła propozycja rozszerzenia programu o seniorów oraz wniosek o umożliwienie przyjmowania bonów przedsiębiorcom oferującym pojedyncze usługi. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w lipcu 2020.
Komisja odrzuciła największe zmiany w bonie turystycznym, zaproponowane przez Senat. Nie przyjęto propozycji, aby grono przedsiębiorców uprawnionych do przyjmowania bonu włączyć usługodawców świadczących pojedyncze usługi turystyczne. Projekt prezydencki zakłada, że bonem można płacić wyłącznie w obiekcie noclegowym albo biurze podróży.
Tę ostatnią poprawkę Senatu wspierał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz).
„Biuro podróży przecież weźmie prowizję”
„Ustawa eliminuje z grona beneficjentów bonu małe firmy, a ja muszę dbać o interesy tego sektora. Zapisy projektu mówią, że bon można realizować tylko wtedy, gdy kupowana jest impreza turystyczna. Zgłosili się do mnie przewodnicy, którzy nie będą beneficjentami bonu. A przecież on ma m.in. pomagać branży turystycznej. Wyłączeni będą z niej organizatorzy spływów kajakowych, piloci i inni drobni przedsiębiorcy. Oczywiście, można by się dogadać z biurem podróży, ale jeśli pilot będzie szukał takiego partnera, to on weźmie za usługi prowizję. Ten zapis eliminuje część mikroprzedsiębiorców” – przekonywał podczas posiedzenia komisji Adam Abramowicz.
„Po co komplikować sprawę? Podobno chodzi o wyeliminowanie patologii, kombinowania. Ale od dwóch lat obowiązuje nas konstytucja biznesu, w której mamy do czynienia z domniemaniem uczciwości biznesu. Jeśli ktoś wystawia pustą fakturę, żeby wykorzystać bon, to jest to przestępstwo i powinno być ścigane. Ale jednak należy zakładać, że przedsiębiorcy są uczciwi. Przychodzili do mnie np. piloci i przewodnicy. Ich sytuacja jest dramatyczna, nie skorzystali ani z PFR ani z pomocy z tarczy antykryzysowej, bo nie mogli wykazać spadku po zimie” – dodał.
Nie tworzyć pola do nadużyć
„Małe firmy, obiekty noclegowe mogą korzystać z bonu. Ustawa jest zaprojektowana tak, aby środki precyzyjnie trafiły do branży turystycznej. Intencją bonu jest to, aby trafiały do konkretnych przedsiębiorców” – odparł Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
„Zwracam uwagę na konsekwencje, jakie niesie ze sobą ta poprawka. Usługa turystyczna zgodnie z ustawą jest świadczona podróżnemu – każda świadczona w trakcie podróży. Na przykład, jeśli wiozę ze sobą sprzęt komputerowy i naprawiam go w miejscu docelowym, to wtedy również korzystam z usługi turystycznej. Rozszerzenie katalogu usług umożliwi wydanie bonu na każdy rodzaj usługi, jaki można sobie wyobrazić” – uzupełnił Dominik Borek, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki w MR.
„Pan uważa, że rodzice chcą wykiwać państwo i wydać bon na naprawdę komputera. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś chciał wydać bon na takie rzeczy. Wyłączyliście Państwo hotele z imprezy turystycznej, można za nie płacić osobno – czy one są jakimś szczególnym przypadkiem? Można było dodać do tego katalogu innych usługodawców: transportowców, pilotów. A przecież teraz osoby korzystające z bonu nie mogą nawet opłacić nim udziału w pielgrzymce i muszą kombinować. Zresztą też przedsiębiorcy będą też kreatywni w drugą stronę. Np. pilot będzie mógł korzystać zaoferować dwie usługi i dzięki temu obejść prawo” – powiedział Adam Abramowicz.
Bon turystyczny jeszcze w lipcu, ale nie dla seniorów
Poprawki zakładające rozszerzenie grono beneficjentów bonu o emerytów i rencistów, również nie zostały przyjęte.
Komisja zaakceptowała część drobniejszych merytorycznych zmian. Np. rozszerzono bonu na dzieci znajdujące się pod opieką instytucji państwowych – tę poprawkę wsparł wcześniej rząd i prezydent, czyli oficjalny inicjator ustawy o bonie turystycznym.
„Ta ustawa to przykład dobrej współpracy między prezydentem a rządem” – oceniła przewodnicząca komisji Urszula Rusecka.
Ustawa o bonie turystycznym ma wejść w życie jeszcze w lipcu. Jutro (15 czerwca) będzie przedmiotem obrad Sejmu
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty