Koniec dublowania składki na TFG
Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Polska Izba Turystyki przeprowadza serię szkoleń z nowej Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usług turystycznych. Podczas tych spotkań eksperci izby dokonują wstępnej interpretacji nowych przepisów i wyjaśniają je na przykładach. Zaprezentujemy cykl tekstów, w których omówimy pokrótce część poruszonych na szkoleniu zagadnień.
Bardzo ważną informacją dla przedsiębiorców jest zaprezentowana na szkoleniu interpretacja ustawy, zgodnie z którą wyłączone z niej będą relacje B2B między touroperatorami. Sprawa dotyczy głównie segmentu turystyki przyjazdowej, ale też w wielu przypadkach – sprzedaży imprez grupowych przez agentów.
Ta interpretacja dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca turystyczny X kupuje imprezę od touroperatora Y i sprzedaje ją dalej swoim klientom. Wtedy to X wchodzi w rolę organizatora turystyki. Jeśli touroperator Y okaże się niewypłacalny, to przedsiębiorca X nie może ubiegać się o zwrot pieniędzy z gwarancji ubezpieczeniowej i TFG. Bo touroperator Y nie ma obowiązku takiego zabezpieczenia zapewnić. To na przedsiębiorcy X spoczywa obowiązek spełnienia wymogów narzuconych przez ustawę.
„Aby sprecyzować rolę obu przedsiębiorców i ich obowiązki prawne, niektóre rzeczy będą musiały być uregulowane w umowie między nimi. Musi zostać dopilnowane, żeby umowę z klientem podpisywał ten drugi przedsiębiorca (odkupujący usługę i sprzedający ją dalej) i wyjaśnione, że to on występuje w tej umowie jako organizator turystyki. Wtedy to jedynie on musi mieć zabezpieczenie dla tych klientów i odprowadzić składkę do TFG” – mówił podczas szkolenia Paweł Niewiadomski, prezes PIT.
Zasada ta dotyczy również transakcji transgranicznych, dokonywanych między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na terenie krajów UE. Czyli np. jeśli polski organizator turystyki przyjazdowej sprzeda imprezę turystyczną organizatorowi z Francji, to ta transakcja nie jest chroniona ustawą. Obowiązki wobec klientów spoczywać będą na francuskim partnerze, jednak pod warunkiem, że z umowy wynika, iż występuje on wobec klientów we własnym imieniu.
„Ważne jest, aby pamiętać, że to wyłączenie nie dotyczy transakcji ze wszystkimi przedsiębiorcami, tylko z profesjonalnymi organizatorami turystyki. Jeśli touroperator sprzedaje usługę zwykłym przedsiębiorcom, którzy np. kupują imprezę dla swoich pracowników, to wtedy taka usługa jest chroniona ustawą” – zaznaczył prezes PIT.
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Esky.pl: Malta najchętniej wybierana na listopadowe city breaki
Malta stała się najpopularniejszym kierunkiem listopadowych city breaków, wyprzedzając…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Itaka nagradza medalistów olimpijskich bonami wakacyjnymi
Biuro podróży Itaka nagrodziło polskich medalistów i ich trenerów za sukcesy osiągnięte…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Itaka podsumowuje sezon 2023/2024 i prezentuje ofertę lato 2025
Itaka podsumowała sezon 2023/2024 i zaprezentowała plany na Lato 2025 podczas cyklu…
0 Komentarzy5 Minuty
27 października 2024
Lato 2025 – ceny na wyjazdy w sierpniu dalej spadają
Analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA wskazuje, że w ubiegłym tygodniu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 października 2024
OSAT zaprezentował agentom egzotyczną ofertę Mauritiusa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) wraz z Mauritius Tourism (MTPA)…
0 Komentarzy2 Minuty
25 października 2024
Ecco Travel organizuje study tour do Chin. Agenci przygotowują się na rosnące zainteresowanie kierunkiem
Ecco Travel organizuje pierwszy, po dłuższej przerwie polski study tour do Chin, który…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
Polacy na zimowe wakacje wybierają egzotyczne kraje. Na czele Indie, Kolumbia i Filipiny
Coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wakacje zimą, a liczba podróżujących…
0 Komentarzy1 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty
21 października 2024
Korea Południowa z Nekera – dobry kierunek na urlop
Marzysz o wyjątkowych wakacjach, które połączą nowoczesność z tradycją? Szukasz…
0 Komentarzy7 Minuty