Kraina herbaty i rajskich plaż dostępna od lutego z jedenastu polskich lotnisk. LOT uruchamia dodatkowe połączenia na Sri Lankę
Sri Lanka nie bez powodu jest nazywana wiecznie zieloną wyspą Azji. Różnorodne krajobrazy, dżungle, piaszczyste plaże, rozciągające się wzdłuż całego wybrzeża wyspy, góry i plantacje herbaty są w stanie zachęcić praktycznie każdego turystę do odwiedzenia tego miejsca.
Kraj ten jest bardzo zróżnicowany: od historycznych portów w Kolombo i Trincomalee, po odległe osady na północy, starożytny Trójkąt Kulturowy, aż po spokojne plantacje herbaty i plaże na południu i północnym wschodzie. Dzięki swej różnorodności jest rajem dla podróżników z całego świata. Warto zaplanować urlop na tej wyspie nie tylko latem, ale też zimą i odkryć wszystkie ciekawe miejsca. Od lutego będzie to możliwe dzięki zwiększonej liczbie lotów, które oferuje polski przewoźnik PLL LOT.
Na wyspie można zobaczyć wiele egzotycznych zwierząt, np. słonie indyjskie w ich naturalnym środowisku. W lasach żyją też liczne gatunki dzikich kotów, w tym lamparty. Oprócz nich żyją tam również jelenie i bawoły. Sri Lanka słynie z bogactwa gatunków małp, takich jak hulmany, czy makaki. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się pokazy zaklinaczy kobr. Natomiast na wybrzeżu można spotkać krokodyle i żółwie. Atrakcją dla miłośników kąpieli i aktywną formą wypoczynku jest możliwość pływania nie tylko z żółwiami, ale też płetwalami błękitnymi.
Królestwo słoni indyjskich
Parki narodowe na Sri Lance są prawdziwym królestwem dla słoni. Parki zajmują około 15 proc. powierzchni kraju wraz z naturalnymi rezerwatami i sanktuariami, są one otoczone szczególną ochroną ze względu na swoje cenne dziedzictwo. Jednym z najbardziej znanych oraz najstarszym na wyspie jest Yala National Park. Jest też drugim pod względem wielkości Parkiem Narodowym na Sri Lance. Występuje tam roślinność typowa dla strefy suchej i wilgotnych lasów monsunowych. Na terenie Yala, Udawalawe i Minnentale organizowane są safari, podczas których można z bliska podziwiać egzotyczne zwierzęta. Wyprawa zaczyna się o poranku lub popołudniem, kiedy zwierzęta ruszają do wodopojów. Oprócz słoni, lampartów czy bawołów można tam podziwiać liczne gatunki ptaków, m.in.: czaple, papugi, ibisy, bociany, a także kury cejlońskie. Dla osób, które pragną oderwać się od dużego miasta istnieje możliwość zatrzymania się na obrzeżach metropolii chociażby w niewielkich hotelach, które są ukryte w środku lasu.
Nieograniczona zabawa i zróżnicowane atrakcje
Wybierając się nawet na krótki pobyt, na Sri Lance można przeżyć wiele przygód, chociażby takich, jak zwiedzanie starożytnych ruin, lasów deszczowych czy podziwianie słoni podczas safari. W Kolombo można zwiedzać egzotyczne świątynie wśród sąsiadujących z nimi nowoczesnymi budynkami i bazarami miejskimi. Fanom architektury i historii powinno spodobać się zabytkowe miasto – Polanaruwa. Znajduje się w nim wiele dobrze zachowanych ruin, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Natomiast aktywny wypoczynek polecany jest na plażach zachodniego wybrzeża, gdzie można podziwiać rafy koralowe, uprawiać jogging, kajakarstwo, windsurfing albo kitesurfing. Dla osób pragnących biernego wypoczynku polecane są plażowe kurorty, idealnie sprawdzające się na krótki wypad.
Świątynie, starożytne ruiny i buddyzm
Sri Lanka to nie tylko parki narodowe i słonie. To też tak jak wspomniane powyżej starożytne ruiny i budowle sprzed stuleci. W trakcie podróży, ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Złota Świątynia Dambulla. Świątynia buddyjska, która posiada pięć grot: Świątynia Króla-Boga, gdzie znajdują się dobrze zachowane malowidła ścienne oraz rzeźba odpoczywającego Buddy; Świątynia Wielkiego Króla z największa wśród wszystkich jaskiń; Wielka Nowa Świątynia pochodząca z XVIII wieku, świątynia poświęcona królowej Somawathi oraz piąta świątynia, którą remontowano w XVIII wieku.
Będąc na Sri Lance nie można ominąć Anuradhapury, miasta, które jest wpisane na listę UNESCO i jest historyczną stolicą syngaleskiego buddyjskiego państwa. Rośnie tam też najstarsze drzewo na świecie – Jaya Sri Maha Bodhi. Wśród ruin starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich świątyń, pałaców, klasztor Abhayagiri, a także dom jałmużny.
Lankijska kuchnia
Nie samym zwiedzaniem żyje turysta, a nieodłącznym elementem każdej podróży jest jedzenie. Dzięki lokalnym potrawom można jeszcze lepiej poznać kraj i kulturę, która kryje się za kulinariami. Kuchnia na Sri Lance często jest porównywana do tej z Indii. Jest ona jednak znacznie łagodniejsza, a także częściej wykorzystywane są w niej owoce i świeże zioła. Podstawą dań jest ryż, ale też kokos oraz owoce morza. W potrawach brakuje mięs, a Lankijczycy przeważnie stawiają na wegetariańskie dania. Do jednego z najpopularniejszych posiłków na Sri Lance zalicza się ryż i curry. Bazą dania jest przyprawa curry, ale w formie liści, które rosną w prawie każdym przydomowym ogrodzie. Dodatkiem są warzywa i gęsty sos.
Miejsca, które warto zobaczyć zimą
Sigiriya, czyli Lwia Skała jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Sri Lance. Po pokonaniu kilkuset schodów na jej szczycie znajdują się ruiny starożytnego pałacu królewskiego. Obiekt wzniesiony został w V w. n.e. Naukowcy toczą spór o, to czy był kompleks pałacowo-obronny za czasów ówczesnego króla Kassapa lub, że była to posiadłość klasztorna zamieszkiwana przez mnichów. Niemniej jednak obecnie niewiele zachowało się z tamtego okresu. Sigiriya kojarzona jest przede wszystkim z dwoma elementami: olbrzymimi lwimi pazurami, które są pozostałością wielkiego lwa oraz dobrze zachowanymi freskami.
Miejscem, które warto zobaczyć jest Adam’s Peak. Pojedyncza góra, która znajduje się we wschodniej części wyspy. Tradycja głosi, że w tym miejscu Budda zostawił odcisk swojej stopy i w tym właśnie miejscu została wzniesiona świątynia przyciągająca całe rzesze pielgrzymów. Na Szczyt Adama można udać się jedynie zimą, ponieważ latem trwa tam pora monsunowa, a wejście staje się śliskie i niebezpieczne.
Kiedy panuje w Polsce zima, a Sri Lanka jest miejscem naszej podróży ,warto udać się do niewielkiej miejscowości o nazwie Ella. Położona pośród dżungli wśród gór, wodospadów i plantacji herbaty sprawiło, że stała się popularna wśród turystów. Ella otoczona jest tropikalnym ogrodem, a jedną z głównych atrakcji są piesze szlaki dla mniej lub bardziej wymagających turystów m.in.: Ella Rock, czy też Szlak Herbaty Prowincji Uva.
Kiedy najlepiej wybrać się na Sri Lankę?
Pogoda na Sri Lance dopisuje prawie przez cały rok, nie ma tam pór roku, a jedynie istnieje na podział na fazy monsunowe, które przynoszą ze sobą deszcz. Na wyspie panuje monsun letni – południowo-zachodni i monsun zimowy, czyli północno-wschodni. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od połowy grudnia do lutego.
Aby dostać się z Warszawy do Colombo najlepiej wybrać bezpośrednie połączenie ze Sri Lanką, które oferuje PLL LOT. Przelot na Sri Lankę trwa dziewięć godzin. Od lutego przewoźnik zwiększa liczbę połączeń na Sri Lankę i będzie oferować loty z jedenastu polskich lotnisk, aż cztery razy w tygodniu (we wtorki, czwartki, piątki i niedziele).
POWIĄZANE WPISY
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty
Piękny artykuł, aż by się tam chciało przenieść chociaż w marzeniach