Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków mazowieckiej natury. Dla tych, którzy wolą chłodniejsze dni spędzić we wnętrzu, ale przy okazji ciekawie spędzić czas, mamy kilka propozycji. Bo Mazowieckie to – oprócz pięknych krajobrazów i parków – także duży łyk kultury.
Nowe obiekty na mapie Mazowsza
Na to muzeum czekaliśmy od dawna. Otwarte pod koniec października Muzeum Sztuki Nowoczesnej rodziło się w bólach, a sam budynek budził i budzi nadal kontrowersje. Warto jednak tam zajrzeć już teraz, żeby obejrzeć ciekawe wnętrza i prostą z pozoru bryłę. Zaprojektowana przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners siedziba Muzeum usytuowana jest wzdłuż zachodniej strony ulicy Marszałkowskiej, mierzy blisko 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni i mieści się na sześciu kondygnacjach, skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. W tle góruje Pałac Kultury i Nauki. Na najwyższej kondygnacji rozmieszczone są galerie, na poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad.
Słodkie muzeum
Fabryka Czekolady E. Wedel to miejsce, w którym można poczuć nie tylko słodki zapach, ale także poznać historię czekolady i rodziny Wedlów. Tu można dotykać eksponatów, a nawet ich spróbować. Wycieczka po interaktywnej wystawie pozwala poznać proces tworzenia słynnej czekolady i innych kultowych produktów na żywo. W ofercie są również warsztaty, gdzie nie tylko poznaje się tajniki produkcji czekoladowych przysmaków, ale można też samodzielnie stworzyć Torcik Wedlowski lub swoją tabliczkę czekolady. A na koniec tej pachnącej wycieczki na tarasie budynku czeka wyjątkowy widok na panoramę Warszawy i Park Skaryszewski.
Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2024
„Królewskie widowisko” to hasło tegorocznej akcji zwiększającej dostępność do kultury. W ramach programu ikoniczne rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie można zwiedzać za darmo. Także bezpłatnie korzystać z wydarzeń i programów edukacyjnych.
Zamek Królewski w Warszawie
Symbolicznym zakończeniem odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie było udostępnienie zrekonstruowanego tronu króla Stanisława Augusta. Można go oglądać w Sali Tronowej. Przez cały listopad dostępne jest także darmowe zwiedzanie Galerii im. Lanckorońskich (od wtorku do niedzieli) z ponad 600 eksponatami, w tym zbiorami europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej. Można także skorzystać z oferty spacerów tematycznych oraz warsztatów plastycznych dla rodzin
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
W wilanowskim muzeum Pałacu Króla Jana III największym powodzeniem cieszy się przez cały rok program zwiedzenia pt. „Wizyta u króla”, będący jednocześnie zajęciami edukacyjnymi. W listopadzie50 kilkunastoosobowych grup będzie mogło skorzystać bezpłatnie z tego programu. Dodatkową atrakcją w drugi weekend listopada będzie bezpłatna nauka dawnych tańców dworskich oraz warsztaty familijne „Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji”.
Łazienki Królewskie
W tym roku Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza wszystkich do bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, w tym słynnego Pałacu na Wyspie, oraz udziału w wielu dodatkowych atrakcjach – tym razem pod hasłem „Królewskie widowisko”. Warsztaty, oprowadzania i spacery wprowadzą dorosłych, młodzież i dzieci w świat teatru dworskiego, XVIII-wiecznych zwyczajów, przyrody, a także historycznych wydarzeń, które rozegrały się w rezydencji króla Stanisława Augusta. W planach są więc warsztaty haftu inspirowane tradycjami teatralnymi Łazienek czy cykl spotkań pt. „Szlakiem łazienkowskich drzew”. Na wydarzenia „Darmowego listopada” można zapisywać się przez stronę internetową Muzeum Łazienki Królewskie
Królewski Ogród Światła w Wilanowie
Na tegoroczna, 13. edycję Królewskiego Ogrody Światła przy pałacu w Wilanowie jak zwykle przygotowano kilka nowości. Od kilkunastu lat ekspozycja otaczająca dawną rezydencję króla Jana III Sobieskiego jest jedną z największych atrakcji jesienno-zimowych Warszawy. Obecną otwarto już 19 października br. I tak po zmroku na wystawę z fantazyjnymi instalacjami świetlnymi prowadzi zwiedzających zupełnie nowy 75-metrowy tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna.
W niektóre wieczory Pałac Wilanowski zmienia się nie do poznania dzięki spektakularnym mappingom na fasadzie pałacu. Pokazy odbywają się w piątki, soboty i niedziele do końca prezentacji wystawy, czyli do 28 lutego 2025 roku.
A przy okazji warto już dzisiaj zapowiedzieć świąteczną iluminację Warszawy, która rozbłyśnie na początku grudnia. Jak zwykle świetlnymi łańcuchami, bombkami i lampkami przystrojony zostanie Trakt Królewski i ulica Świętokrzyska. Wszystko w stylu retro! Na placu Zamkowym będzie można podziwiać 27-metrową multimedialną choinkę, wykonaną z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów.
Andrzejki i nie tylko
Choć wydawałoby się, że tradycja zabaw andrzejkowych odeszła do lamusa, zastąpiona m.in. przez Halloween, to okazuje się, że na Mazowszu można jeszcze znaleźć okazję do zabawy 30 listopada. Na „Magiczne Andrzejki” zaprasza np. Julinek Park. W trakcie dwudniowej imprezy goście trafią do zaczarowanego świata Harry’ego Pottera. Wyprawa do Zaczarowanego Lasu, Piżamowe Kino, lekcje magii to tylko wstęp do balu czarodziejów z grami zabawami i widowiskowym Fire Show.
Nieco mniej typowe Andrzejki przygotowuje Centrum Folkloru Polskiego Karolin. 30 listopada zaplanowano tam Dzień Warmiński – wyjątkową, całodniową imprezę andrzejkową. W programie nie zabraknie sporej dawki wiedzy o kulturze i historii Warmii, ludowego rękodzieła, muzyki na żywo, tańca i wielu innych przyjemności dla ducha i ciała.
Wielbicieli słowa zapraszamy natomiast na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. W dniach 20-24 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury zgromadzą się opowiadacze i słuchacze z całego świata. Warto posłuchać opowieści powstających z wyobraźni – baśni magicznych, opowieści współczesnej Szecherezady czy baśni filozoficznych.
Jarmarki bożonarodzeniowe – przedsmak świąt
Warto już teraz zapowiedzieć największe grudniowe atrakcje, czyli jarmarki bożonarodzeniowe. Na Mazowszu znajdziemy ich kilka. W Warszawie jarmark przy Barbakanie po raz kolejny ozdobi Międzymurze Piotra Biegańskiego w sąsiedztwie Placu Zamkowego. Od 23 listopada 2024 roku do 6 stycznia 2025 roku będzie można odwiedzić świąteczne stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych, kulinarnych przysmaków i aromatycznych napojów. Orientalny Bazar Świąteczny zagości po raz kolejny w Muzeum Azji i Pacyfiku (7–8 grudnia) – tu znaleźć będzie można oryginalne wyroby z krajów Azji: Japonii, Korei, Tunezji, Maroka, Palestyny, Turcji, Iranu, Indii, Nepalu i wielu innych.
Na Mazowszu jarmarki znajdziemy także w Pruszkowie (8 grudnia, Pl. Jana Pawła II), Nieporęcie (8 grudnia 2024, Plac Wolności) czy w Płocku (6–22 grudnia 2024, Stary Rynek), Natomiast na Świąteczny Kiermasz Rękodzieła 2024 zaprasza Mediateka w Grodzisku Mazowieckim w niedzielę 15 grudnia 2024. Ostrołęcki jarmark potrwa aż cztery dni. W dniach 5–8 grudnia 2024 roku odbędzie się w Ostrołęce druga edycja Kurpiowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Tydzień później na przedświąteczne zakupy będzie można wybrać się do Ostrowi Mazowieckiej, natomiast Jarmark Świąteczny w Makowie Mazowieckim potrwa prawie cały grudzień – od 1 do 23. Jego ukoronowaniem będzie Miejska Wigilia zaplanowana na 19 grudnia.
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
17 grudnia 2024
Wyjątkowa oferta świąteczna z Wyndham Wroclaw Old Town
Święta Bożego Narodzenia to czas magii, radości i niezapomnianych chwil. Wrocław – z…
0 Komentarzy3 Minuty