Laboratorium Inicjatyw Turystycznych – świeże spojrzenie na tworzenie produktów turystycznych
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych to długofalowy projekt Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mający na celu merytoryczne wsparcie istniejących i powstających na Mazowszu inicjatyw turystycznych.
LIT opiera się na trzech filarach: Programie Inkubacji i Rozwoju Inicjatyw Turystycznych, szkoleniach i Forum Inicjatyw Turystycznych. Nie tylko uczy, jak stworzyć ofertę turystyczną, ale także, a może przede wszystkim, w całości finansuje m.in.: opiekę doradczą ekspertów i specjalistów w okresie inkubacji, powstanie strategii lub programu komercjalizacji produktu i marki, promocję inicjatywy w ramach działalności MROT – w zależności od potrzeb konkretnej inicjatywy.
Ważnym aspektem jest także zindywidualizowane podejście do każdego produktu lub pomysłu na produkt turystyczny oparty na potencjale przyrodniczym lub kulturowym Mazowsza. Oznacza to, że partnerzy (a musi być ich przynajmniej trzech) sami definiują swoje potrzeby i przedstawiają je wraz z pomysłem na atrakcyjną i sprzedawalną ofertę turystyczną. Dlatego wsparcie MROT przeznaczone dla konkretnych podmiotów jest „szyte na miarę” i odpowiada na oddolne oczekiwania, tak merytoryczne jak i finansowe.
Edycja LIT 2023/2024
Przykładem tego jest pierwsza edycja LIT, w ramach której wsparto dwie inicjatywy. Jedna to WKRAinie Przygody, której celem było wypracowanie ofert sprzedażowych dla grup szkolnych oraz biznesowych. Tu wsparcie MROT obejmowało: opracowanie przez eksperta strategii marketingowej, doradztwo, sfinansowanie opracowania logo produktu, sfinansowanie nowej strony internetowej, sfinansowanie produkcji pamiątek promocyjnych oraz sfinansowanie wizyty studyjnej dla organizatorów turystyki i dziennikarzy. Druga inicjatywa, RADOMIKS, dotyczyła Radomia i ziemi radomskiej. Dzięki programowi udało się przygotować scenariusze wycieczek tematycznych po Radomiu i Szydłowcu, zrealizować wyjazd studyjny do Lublina (prezentacja dobrych praktyk), opracowano także logo wraz z systemem identyfikacji wizualnej marki produktu turystycznego, strategię marki i komercjalizacji produktu. Ukoronowaniem projektu był film promujący Radom i okolice.
Szkolenia na nowe czasy
Laboratorium zainaugurowało działalność w pierwszej połowie 2024 roku. Od tego czasu udało się przeprowadzić dwa cykle szkoleń. Jeden poświęcony był tworzeniu i komercjalizacji produktów turystycznych. Kluczowym efektem udziału w warsztatach był nie tylko rozwój umiejętności i wiedzy, ale również przygotowanie uczestników do skutecznego aplikowania w ramach Programu Inkubacji Inicjatyw Turystycznych Mazowsza
W ramach drugiego cyklu, zatytułowanego „TikTok podstawy, podstawy nagrywania video” uczestnicy zdobywali praktyczną wiedzę dotyczącą poruszania się w nowych mediach. Ze szkolenia wyszli z nagranymi i zmontowanymi filmami gotowymi do zamieszczenia na platformie TikTok.
Program „szyty na miarę”
Co cenią w Laboratorium jego beneficjenci? Przede wszystkim elastyczność. Program pomaga rozwijać nowe koncepty, ale może też wspierać już istniejące poprzez dodanie nowych aspektów lub ciekawszej formuły. Przedstawia także duży potencjał do współpracy różnych partnerów, a także potrzebę jej eksperckiego moderowania w pierwszym etapie. Okazało się, że mazowieccy usługodawcy potrzebują wsparcia w zakresie procesu komercjalizacji, czyli przekształcenia walorów i atrakcji w produkty turystyczne, które będą sprzedawane na rynku poprzez różne systemy dystrybucji.
Druga edycja Laboratorium
Uruchomienie kolejnej edycji Laboratorium planowane jest na koniec 2024 roku. W ramach programu przewidziano wsparcie dla kolejnych dwóch inicjatyw, a jego zakres będzie zdeterminowany potrzebami podmiotów, które zostaną wybrane zgodnie z zasadami Laboratorium. Działania w ramach LIT są w całości finansowane z budżetu MROT i w tym roku będą kształtować się na podobnym poziomie jak w pierwszej edycji.
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty