Lato nad wodą we Wrocławiu

Urząd Miejski Wrocławia

Wrocław to dobry wybór dla tych, którzy lubią odkrywać latem ciekawe, atrakcyjne miasto, ale w gorące dni nie chcą rezygnować z ochłody nad wodą. Liczne plaże i kąpieliska sprawią, że możemy zwiedzać i wypoczywać jednocześnie.

Choć nie jest położony nad morzem, Wrocław latem obfituje w wodne atrakcje, a ci, którzy lubią się w gorące dni wykąpać czy popływać statkiem, nie będą rozczarowani. W mieście oprócz rzeki i starorzecza znajduje się około 200 zbiorników wodnych, co daje świetne możliwości, by po zwiedzaniu zrelaksować się i odetchnąć od upału.

We Wrocławiu znajdziemy trzy bezpłatne kąpieliska, a także baseny na otwartym powietrzu. Darmowe kąpieliska znajdują się: przy ul. Królewieckiej na Maślicach, przy ul. Harcerskiej na Oporowie i przy ul. Jeziorowej i Sasankowej w Pawłowicach. W okresie wakacyjnym są one strzeżone przez ratowników, przy każdym znajdują się punkty medyczne i toalety. Miejsca te sprzyjają odpoczynkowi, są zacisznie zlokalizowane, otoczone zielenią, z dostępem do plaży. Ci, którzy niekoniecznie chcą spędzać czas na publicznym kąpielisku, mogą skorzystać z basenu na powietrzu (Wejherowska).

Latem życie we Wrocławiu koncentruje się na brzegach Odry, a liczne plaże miejskie oferują mnóstwo atrakcji. Bardzo popularne, chętnie uczęszczane miejsce to plaża ZaZoo, zajmująca kilka tys. mkw. w środku miasta, tam gdzie Odra łączy się ze swoim starorzeczem. Kultową już knajpą stał się ZaZoo Beach Bar, gdzie rodziny i grupy znajomych spędzają całe letnie dni i wieczory. W barze znajdziemy i drinki i przekąski, a także dania na ciepło (m.in. pizzę z pieca).

Wrocławianie tak pokochali plażowanie bez wyjeżdżania nad morze, że urządzili sobie największą plażę miejską w Polsce. Jej powierzchnia to 15 tys. mkw., by ją utworzyć wykorzystano ponad 1100 ton piasku. Znajdziemy ją między Odrą a basenami przy Wejherowskiej, a gdy już tam dotrzemy, możemy położyć się pod parasolem, na hamaku bądź leżaku. To Hawaje w centrum miasta: z palmami i barem, nastrojowo oświetlone po zmroku. Hot Spot Beach Bar to miejsce tętniące muzyką taneczną. Dla tych, którzy chcą spędzić na plaży dłuższy czas i coś przekąsić, dobrą informacją będzie bliskość food trucków. A na tych, którzy plażując, chcą być aktywni, czekają boiska do siatkówki i badmintona, tor do skimboardu oraz miejsce do gry w boule.

Na Wybrzeżu Wyspiańskiego miejsce dla siebie znajdą ci, którzy lubią odpoczynek nad wodą wśród zieleni. Forma Płynna Beach Bar, znajdujący się po sąsiedzku z Bulwarem Politechniki, to zaciszne miejsce, gdzie można usiąść na trawniku w otoczeniu drzew. Można tam pójść w dzień z dziećmi (są plenerowe zabawki) albo wieczorem na koncert czy wieczorek muzyczny.

Przy Mostach Trzebnickich z kolei działa w sezonie letnim Stara Odra Beach Bar. Miejsce to podbiło serca mieszkańców miasta i z pewnością przyciągnie też turystów. Dużo się tam dzieje: koncerty jazzowe, występy stand-uperów, wieczorki taneczne. Dla dzieci organizowane są animacje, a dla dorosłych – zajęcia jogi i fitness. Nie braknie oczywiście food trucków i drinków z plażowego baru.

Miejscem na chwilę odpoczynku, szczególnie dla rowerzystów będących w drodze po pętli wokół Wielkiej Wyspy, jest OpatoVice Beach Bar, w pobliżu Jazu Opatowickiego. Można się tu opalać albo schować przed słońcem pod jednym z dużych parasoli. Dzieci mogą bawić się w piaszczystej części baru, zjeżdżać z minizjeżdżalni albo bujać na huśtawce. Dla najmłodszych organizowane są zajęcia, znajdą się też aktywności dla rodziców (joga, crossfit).

Dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, a przy okazji zjeść świeżo wypiekaną pizzę i zobaczyć ciekawy film w letnim kinie, dobrym miejscem będzie Przestrzeń, plenerowa knajpka na Sępolnie (u zbiegu ul. Mickiewicza i Paderewskiego). Jest tu oczywiście bar (wypijemy m.in. piwo, cydr, kawę), ale też piaskownica i plac zabaw dla dzieci. Dorośli mogą posiedzieć na leżakach i meblach ogrodowych, chroniąc się przed słońcem w cieniu rozłożystych dębów. Albo pograć w szachy czy badmintona. A wieczorem, jeśli jest środa lub niedziela, obejrzeć film.

Gdy już napatrzymy się na wodę, plażując na brzegu, narasta ochota, by zmienić perspektywę i spojrzeć na miasto z poziomu rzeki. Rejs po Odrze to kolejny świetny sposób na poznanie miasta, na trasie znajdują się najważniejsze zabytki i atrakcje Wrocławia: Ostrów Tumski, Wyspa Słodowa, Uniwersytet Wrocławski, Bulwary Xawerego Dunikowskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich, Wybrzeże Wyspiańskiego, Most Pokoju i Most Grunwaldzki, dom na wodzie, wrocławskie ZOO.

Rejsy statkami i jachtami ruszają z kilku przystani. Statek Statek Kaczuszka i Korsarz odpływają z Przystani Piaskowej przy ul. Grodzkiej, Statek Rusałka – z Przystani Amfiteatralnej przy Bulwarze Dunikowskiego. Natomiast jacht motorowy Vera Mia – z Mariny Topacz przy Moście Uniwersyteckim. Można też zamówić rejs specjalny dla większej grupy, z okazji imienin, urodzin czy wesela. Taki rejs to również pomysł na event, spotkanie integracyjne czy konferencyjne.

Rejsy proponuje też Wrocławska Żegluga Pasażerska, dysponująca dużymi statkami: Neredia, Wiktoria, Goplana, Driada i stateczkiem Gucio. W godzinach od 10.00 do 20.00 statki odpływają co 15 minut z Przystani Kardynalskiej przy bulwarze Piotra Włostowica. Można wykupić bilet całodzienny, który obejmuje wszystkie duże statki. Statkiem dopłyniemy do Przystani Zoo i okolic Wyspy Opatowskiej, albo przez Śluzę Szczytniki do Przystani Zwierzyniecka.

Po Odrze pływają też dwa katamarany: Kuba i Ray. Dzięki odpowiedniej wysokości mogą docierać do miejsc niedostępnych dla innych jednostek, gdyż mieszczą się pod wszystkimi mostami Starego Miasta. Z katamaranu obejrzymy większość nadbrzeżnych atrakcji miasta, możemy też wyczarterować jednostkę i popłynąć w rejs indywidualny. Rejsy odbywają się od 10.00 do 20.00, katamarany odpływają z Przystani Turystycznej, znajdującej się przy Moście Piaskowym, w pobliżu Hali Targowej. Co dwie godziny (od 12:00) ruszają rejsy największego statku śródlądowego w Polsce – Wratislavii. Rejsy rtozpoczynają się przy przystanii Wratilsawia (koło Hali Targowej, statek płynie w kierunku Wyspy Opatowickiej.

Ci, którzy kochają szaloną zabawę w wodzie, z pewnością chętnie odwiedzą Aquapark we Wrocławiu. To jeden z największych takich obiektów w Polsce, wyróżniający się też na tle Europy. Zabawę w wodzie zaczynają tutaj nawet najmniejsze dzieci, ale i te starsze nie będą się nudziły. Oferta parku obejmuje zajęcia grupowe, ale też wstęp indywidualny na baseny rekreacyjne, sportowe (jest basen olimpijski), do dziecięcej zatoki, jacuzzi oraz do strefy fitness i do rozległego saunarium. Latem relaksować się można w basenach zewnętrznych, wśród których znajduje się basen solankowy. No i oczywiście największa atrakcja nie tylko dla najmłodszych, czyli liczne zjeżdżalnie wodne.

Dorośli z pewnością docenią liczne łaźnie w saunarium, w którym można się odprężyć i zregenerować. Do dyspozycji gości są: sauny fińskie suche, łaźnie parowe, biosauna, łaźnia kamienna i sauny z aromaterapią, a także największy w Polsce ogród saunowy. Część strefy z saunami dostępna jest tylko dla pań, a we wtorki tylko one mają wstęp do całego saunarium.

Będąc we Wrocławiu warto też wybrać się na wycieczkę rowerem. Miasto obfituje w liczne ścieżki rowerowe, można też zrobić sobie wycieczkę objazdową dookoła centrum. Znajdziemy na niej również mniej znane atrakcje i ciekawe obiekty. Ci, którzy nie zabrali swojego sprzętu, mogą wypożyczyć rower miejski. We Wrocławiu jest to proste i wygodne – pobieramy aplikację Nextbike i udajemy się do jednej ze stacji, które znajdziemy na mapie.

Więcej informacji o tym, jak wypoczywać latem we Wrocławiu znajdziemy na oficjalnym miejskim portalu turystycznym: www.visitwroclaw.eu 

Co jeszcze dzieje się latem we Wrocławiu?

Brave Festival – przegląd kultur, tradycji i rytmów z całego świata
13 – 22 lipca 2018
www.bravefestival.pl

„Non Sola Scripta” – XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy
www.impart.art.pl
1 lica – 2 września 2018

Nowe Horyzonty – XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy
26 lipca – 5 sierpnia 2018
www.nowehoryzonty.pl

Forum Musicum – skarby muzyki polskiej
17 – 25 sierpnia 2018
www.nfm.wroclaw.pl/forum-musicum

Miesiąc Spotkań Autorskich (gość honorowy – Turcja)
1 lipca – 4 sierpnia 2018
www.msa.wroclaw.pl

{gallery}7227{/gallery}