Lekki spadek cen oferty letniej

AG

 

W pierwszym tygodniu lutego średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży spadły o 12 złotych (poprzednio wzrosły o 22 złote).

Analiza cen imprez turystycznych opracowana, jak co tydzień, przez firmę TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnosi się do szczytu sezonu wakacyjnego 1-8 sieprnia. W zestawieniach cen pozostają na razie również wyjazdy na ferie zimowe w okresie końca lutego, ale już tylko jako last minute, którymi stały się one od trzech tygodni.
Analiza wakacyjnego high season pokazuje, że w pierwszym tygodniu lutego średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży spadły o 12 złotych (poprzednio wzrosły o 22 złote). Najwięcej spadły ceny na Wyspach Kanaryjskich i Hiszpańskim Wybrzeżu – o 54 i 44 złote, a także w Turcji Pd.-Zach. i Bułgarii – o 34 i 28 złotych. Nieduże wzrosty średnich cen zanotowano w Portugalii i Tunezji – odpowiednio o 15 i 8 złotych. Zaczynamy ponownie obserwować tendencję do odreagowywania cen.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: “Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.”

Chociaż średnie ceny nieco spadły, to na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów o około 65 złotych. Tańszy jest jedynie Synaj o 20 złotych, a Egipskie Wybrzeże jest w zbliżonej cenie. Inne kierunki są droższe: Tunezja i Bułgaria po około 70, Kreta o 80 złotych, a Turecka Riviera i Wyspy Kanaryjskie o 90 i 150 złotych. Z dużych biur taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours/BeeFree – średnio o 130 złotych, a reszta o 30 -150 złotych drożej.
Pomimo tego wydaje się, że jest to bardzo dobry czas na zakupy ponieważ poziomy te są nadal znacząco niższe aniżeli w maju – czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 270 złotych (10 procent), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 210 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 400 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj – ceny niższe o 12 procent, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o 8,5 procenta.
Średnia cena last minute dla wyjazdów na ferie (17.02 – 02.03.2014) spadła o około 25 złotych, ale dotyczy ona w zasadzie drugiego tygodnia tego okresu. Największe wzrosty odnotowano na Egipskim Wybrzeżu i na Synaju – o 70 i 15 złotych, a spadki w Maroku i Tunezji – o 135 oraz 110 złotych. W tym sezonie szczególnie dużo za wyjazdy zapłacili amatorzy ofert last minute z trzeciego terminu ferii, w tym z woj. mazowieckiego. Ceny te, a zwłaszcza z wylotami w okresie 16-22 lutego (gdy wycieczki takie były jeszcze dostępne), były najczęściej sporo wyższe niż wycieczek oferowanych wcześniej.
Superlastminutes na najbliższy tydzień na głównych kierunkach (z Warszawy) były już wyprzedane. Osiągalne były jedynie mocno już przetrzebione oferty na Cypr i Fuerteventurę (średnio po 3300 złotych), natomiast dość szeroki wybór wyjazdów po zwykłych cenach oferowano jeszcze do Tunezji. Ponadto z Katowic dostępne były jeszcze Egipskie Wybrzeże w biurze Wezyr Holidays (drożej jak zwykle -po średnio 2300 złotych) i Maroko w Itace (po średnio 2650 złotych).

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: “Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów. Jednocześnie złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym.”