Liczba pasażerów samolotów na świecie wciąż rośnie

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w listopadzie 2015 roku. Liczba pasażerów wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku 2014 o 5,6 proc. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 5,9 proc. wyższy niż w listopadzie 2014 roku. Jest to nieco wyższy wzrost niż w październiku (7,1 proc.).

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła w październiku o 4,2 proc., dochodząc do 78 proc.

Prezes IATA, Tony Tyler powiedział: „Ruch pasażerski ma się dobrze. Konsumenci kontynuują korzystanie z niższych cen biletów. To właśnie te obniżki najbardziej motywują do podróżowania samolotami. Rozwój gospodarczy również sprawia, że ludzie wydająwięcej na konsumpcję, w tym na podróże. Oczywiście, nowy rok niesie za sobą nowe ryzyka.”

W Europie popyt wzrósł o 2,2 proc., zaś obłożenie do 79,5 proc (największe wśród regionów). Na mniejszy niż w poprzednich miesiącach wzrost popytu miał wpływ upadek rosyjskiego przewioźnika Transaero oraz strajk pracowników Lufthansy.
W rejonie Azji i Pacyfiku, popyt wzrósł o 7,9 proc,. a obłożenie osiągnęło 76,2 proc.
W Ameryce Północnej, popyt wzrósł o 2,1 proc., obłożenie doszło do 78,4 proc.
Na Bliskim Wschodzie, popyt wzrósł o 9,8 proc., a obłożenie osiągnęło 69,4 proc.
W Ameryce Łacińskiej, popyt wzrósł o 10,7 proc., obłożenie wyniosło 78,9 proc.
W Afryce, popyt wzrósł o 12,2 proc., obłożenie zaś wyniosło 65,1 proc.

Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w listopadzie, w porównaniu do listopada 2014 roku, wzrósł o 6,4 proc. proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 81,1 proc.
Największy wzrost popytu zanotowano w Indiach – o 25,1 proc. oraz Stanach Zjednoczonych – o 9,1proc.