Litwa: liczba turystów z Polski stale rośnie
O działaniach marketingowych Litwy, planach dotyczących rozwoju sektora turystycznego, działaniach promocyjnych, wzroście liczby turystów z Polski, inicjatywach zrównoważonego rozwoju oraz głównych wyzwaniach, z jakimi Litwa obecnie się boryka w rozmawiamy z Olgą Gončarovą, Dyrektorką Generalną Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki Litwy (Lithuania Travel).
WS: Jakie konkretne działania podejmujecie w ramach promowania atrakcji Litwy?
OG: Nasza agencja aktywnie działa na rynku turystycznym, koncentrując się na dwóch obszarach: B2B i B2C. W sektorze B2C specjalizujemy się w marketingu cyfrowym, prowadząc różnorodne kampanie na naszych rynkach docelowych, w tym w Polsce. Jednocześnie działamy także w sektorze B2B, organizując wydarzenia, networking, warsztaty oraz uczestnicząc w międzynarodowych targach turystycznych. Naszym celem jest promowanie różnorodności atrakcji Litwy, ponieważ kraj ten oferuje wiele interesujących miejsc do zwiedzania.
Turystyka kulturowa Litwy koncentruje się głównie wokół Wilna, stolicy kraju. 53 proc. polskich turystów decyduje się na pobyt właśnie w Wilnie, natomiast 12 proc. wybiera Druskienniki, znane uzdrowisko. Naszym strategicznym celem jest jednak zachęcanie podróżnych do odkrywania i poznawania różnych regionów Litwy.
Litwa jest niewielkim krajem, a podróżowanie po nim jest łatwe i przyjemne. Można wynająć samochód, skorzystać z autobusu, a nawet podróżować pociągiem. Jesteśmy zadowoleni z połączenia kolejowego z Krakowa do Wilna. Chociaż obecnie taka podróż zajmuje sporo czasu, bo około 8 godzin. Mamy nadzieję, że wkrótce uda się rozwinąć infrastrukturę kolejową i zrealizować projekt Bałtyckiej linii, aby umożliwić szybkie i wygodne podróże między Polską a Litwą. Oczekujemy, że do 2030 roku ta wizja stanie się rzeczywistością.
WS: Czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się nowych kampanii promocyjnych?
OG: Aktualnie prowadzimy kampanię skierowaną na rynek polski, która rozpoczęła się 19 lutego. Zdecydowaliśmy się na zmianę marki turystyki litewskiej na „Lithuania Travel: Litwa. Współtwórz doświadczenia”. Nowa marka skupia się na tworzeniu historii podczas podróży po Litwie, którymi później możesz podzielić się z innymi. Obserwujemy, że obecnie globalnym trendem jest nie tylko zwiedzanie miejsc, ale także doświadczanie autentycznej kultury i życia lokalnych społeczności. Dlatego jesteśmy dumni z bogatej oferty różnorodnych aktywności i doświadczeń dla podróżnych, które skupiają się głównie na kulturze, naturze, wellness i incentive. Nasza kampania koncentruje się na tych czterech głównych produktach, dostarczając podróżnym pełnych informacji na temat możliwości spędzenia czasu na Litwie.
Dodatkowo, jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do nowej trasy lotniczej z Wilna do Krakowa, realizowanej przez AirBaltic od maja tego roku. Planujemy w związku z tym przeprowadzić kampanie cyfrowe na różnych platformach, takich jak Amadeus i Skyscanner, aby promować tę trasę. Ponadto, wspieramy AirBaltic w ich działaniach, aby przyciągnąć polskich turystów do Litwy.
WS: Czy w ostatnich latach zaobserwowany został wzrost liczby turystów z Polski?
OG: Analizując rok 2023, Polska faktycznie zajmuje pozycję numer jeden na naszym rynku pod względem przyjazdów turystycznych. Odpowiada za około 30 proc. całego rynku, co stanowi znaczący wzrost od 2021 roku. W pierwszej połowie roku 2023 liczba polskich turystów wzrosła o 13,5 proc., a liczba nocy spędzonych na Litwie zwiększyła się o 53 proc. To naprawdę znaczący wzrost patrząc na nasz rynek.
WS: Jakie działania podejmuje Litwa w celu promowania zrównoważonego rozwoju turystyki?
OG: Jeśli chodzi o zrównoważoną turystykę, Litwa ma naprawdę czym się pochwalić. Dysponujemy pięcioma parkami narodowymi, które są wyposażone w doskonałą infrastrukturę. Posiadamy również malownicze ścieżki spacerowe oraz wieże obserwacyjne. Zachęcamy podróżnych do spędzenia większej ilości czasu w naszym kraju. Coraz popularniejszą formą podróżowania po Litwie jest glamping, co pozwala na korzystanie z przyrody, jednocześnie ciesząc się komfortem pobytu.
W kwestii zrównoważonego transportu, to komunikacja kolejowa na Litwie jest dobrze rozwinięta, co ułatwia podróżowanie z Polski do Litwy, a także wewnątrz kraju. Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową oraz nowe połączenie pociągiem z Wilna do Rygi, co umożliwia podróżowanie między państwami bałtyckimi. Obecnie pracujemy nad nową strategią turystyczną do 2030 roku, której celem jest wprowadzenie systemu certyfikacji zrównoważonego rozwoju. Jednym z naszych celów jest poprawa naszej marki właśnie pod tym kątem oraz promowanie zrównoważonego podróżowania w kraju. Dlatego obecnie współpracujemy z Ministrem Gospodarki i Innowacji, aby opracować skuteczną i spójną politykę turystyczną.
WS: Jakie macie plany lub projekty na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia mniej znanych regionów Litwy?
OG: Tak, jak już wspomniałam, jednym z naszych strategicznych celów jest zachęcanie ludzi do podróżowania nie tylko do największych miast Litwy, ale także do mniejszych miejscowości. Dlatego podejmujemy różne działania promocyjne. Po pierwsze, stworzyliśmy nową stronę internetową „Lithuania Travel” z planerem podróży, który umożliwia użytkownikom zaplanowanie trasy przez różne mniejsze regiony Litwy.
Ponadto ściśle współpracujemy z centrami informacji turystycznej we wszystkich regionach kraju oraz prowadzimy liczne działania marketingowe, szczególnie w Polsce. Pomaga to w promowaniu Litwy, zwłaszcza jej mniejszych regionów. Nasi przedstawiciele uczestniczą w różnych festiwalach i wydarzeniach, aby promować atrakcje turystyczne poza miastami. Współpracujemy również z lokalnymi społecznościami, aby promować aktywne formy wypoczynku, takie jak kajakarstwo czy wycieczki rowerowe. Staramy się zaangażować mniejsze miasta i regiony w wydarzenia oraz prezentacje, aby podkreślić ich atrakcyjność turystyczną.
WS: Jakie główne wyzwania stoją obecnie przed Litwą w sektorze turystycznym i jakie kroki są podejmowane w celu ich rozwiązania?
OG: Oczywiście, jeśli chodzi o wyzwania, myślę, że dla wszystkich państw bałtyckich jest to samo – aspekt bezpieczeństwa i ochrony. To największe wyzwanie, ponieważ nie możemy powiedzieć tylko, że jesteśmy bezpieczni, ale musimy być bardzo kreatywni w pokazaniu, że życie toczy się normalnie.
30 proc. gości nadal nie przyjeżdża do Litwy z powodu ogólnej sytuacji bezpieczeństwa. Drugim wyzwaniem jest ograniczony budżet na marketing turystyczny W dobrych czasach turystyka przynosiła około 3 proc. PKB dla budżetu Litwy, ale teraz ta liczba wynosi około 2,1 proc. Turystyka musi być uznana przez rząd jako silny sektor i musi mieć odpowiedni budżet na marketing, aby promować litewską turystykę na różnych rynkach, ponieważ mamy wiele rynków docelowych – około 15 lub nawet 17. Budżet na ten rok na marketing wynosi tylko 2,7 mln euro, co jest niewystarczające, aby być widocznym na rynku i osiągnąć duży wzrost.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty