Litwa – papież Franciszek za 3 tygodnie odwiedzi Wilno
W dniach 22-23 września Ojciec Święty przybędzie na Litwę, gdzie spotka się z wiernymi oraz przedstawicielami władz i hierarchami kościoła litewskiego. Zgromadzeni pielgrzymi z całego świata będą wspólnie modlić się m.in. przed obrazem Miłosiernego Jezusa Chrystusa oraz Matki Bożej Ostrobramskiej.
Corocznie na Litwę przybywa około 30 tys. pielgrzymów.
Pod koniec XIV wieku kraj przyjmując wiarę chrześcijańską na stałe dołączył do listy krajów chrześcijańskich. Wydarzenie to trwale włączyło Litwę w krąg kultury i wartości chrześcijańskich, a wymiar duchowości i tradycji został nierozerwalnie wpisany w jej tożsamość.
Wizyta papieża Franciszka jest idealnym momentem, aby poznać sakralne dziedzictwo Wilna.
Święte miejsca Wilna
Wilno stanowi obowiązkowy punkt pielgrzymów z różnych zakątków świata. Na ulicach Starego Miasta widoczne są głównie wyznania chrześcijańskie. Znajduje się tutaj kościół katolicki, cerkiew prawosławna, luterańska, greckokatolicka.
Co ciekawe, Wilno nazywane jest Miastem Miłosierdzia, ze względu na to, że to właśnie tutaj rozciąga się słynna Droga Miłosierdzia, wzdłuż której można zlokalizować między innymi: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z oryginałem obrazu Miłosiernego Jezusa Chrystusa, Dom Św. Faustyny, Kaplica Ostrobramska, Klasztor Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz Kościół Św. Ducha. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Jednym z najważniejszych miejsc Drogi Miłosierdzia jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie pielgrzymi mogą pomodlić się i zobaczyć słynny obraz Jezusa Chrystusa Zbawiciela. Słynący swoimi łaskami obraz według wizji św. Faustyny w 1934 roku został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w Wilnie. Pielgrzymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mogą otrzymać błogosławieństwo Jezusa bowiem na obrazie Zbawiciel podniesioną prawą ręką błogosławi wszystkich wiernych, a lewą dotyka swojej szaty przy Najświętszym Sercu obdarzając łaskami, oczyszczając i inspirując życie w duszy.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Będąc już w Wilnie warto odwiedzić również Dom Św. Faustyny. Apostołka Bożego Miłosierdzia – siostra Faustyna Kowalska, mieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Doznała tam wiele objawień Jezusa Chrystusa, przez które została poproszona o przekazanie światu przesłania o Bożym Miłosierdziu.
Ponadto będąc w Wilnie na mapie wycieczki nie może zabraknąć Ostrej Bramy. Ostra Brama jest dziś jednym z najważniejszych miejsc historycznych i religijnych w Wilnie. Nie tylko przy samej kaplicy, ale także na ulicy zlokalizowanej przy bramie, gromadzą się rzesze wierzących i turystów, którzy podziwiają widok obrazu Matki Boskiej Miłosierdzia.
Warto również odwiedzić Bazylikę katedralną biskupa Św. Stanisława i Św. Władysława w Wilnie – najważniejszą katolicką świątynię w całym kraju, symbol chrztu Litwy. Odwiedzający mogą także zobaczyć tutaj namalowaną w XIV wieku najstarszą litewską freskę, przedstawiającą ukrzyżowanie Chrystusa. Ponadto, dla wielbicieli sztuki w katedrze znajduje się jeden z najcenniejszych przykładów wczesnego baroku – kaplica Św. Kazimierza, w której chroniona jest trumna ze szczątkami Św. Kazimierza.
Papież Franciszek na Litwie Wizyta Papieża Franciszka to wyjątkowy i podniosły moment dla każdego kraju. Ostatni raz Litwa gościła przedstawiciela Watykaniu Jana Pawła II w 1993 roku.
Podczas tegorocznego, dwudniowego pobytu Ojciec Święty odwiedzi Ostrą Bramę oraz Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w Wilnie, gdzie spotka się z wiernymi. Zaplanowane i dedykowane jest również specjalne spotkanie Franciszka z młodymi na placu Katedralnym.
Drugiego dnia wizyty na Litwie papież odprawi w Kownie Mszę Świętą w intencji mieszkańców Litwy. Ojciec Święty spotka się również z prezydent Litwy – Dalią Grybauskaitė, wiernymi, niepełnosprawnymi, zesłańcami i politycznymi więźniami, którzy ucierpieli w wyniku represji sowieckich oraz z przedstawicielami narodu żydowskiego, którzy przeżyli Holokaust. Ojciec Święty będzie uczestniczył także w spotkaniu z litewskimi przedstawicielami duchowymi.
Wrześniowa wizyta na Litwie to jeden z elementów podróży Franciszka do krajów bałtyckich, podczas której pojedzie on także na Łotwę oraz do Estonii.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty