Łódź – największy festiwal na świecie już w weekend
To jedyny festiwal światła w Polsce organizowany na tak dużą skalę i jeden z największych na świecie: 48 instalacji i pokazów, 15 km trasy, koncerty i dodatkowe atrakcje, 700 000 spodziewanych gości podczas 3 dni imprezy. Już w weekend 29 września – 1 października centrum Łodzi rozświetli kolejna edycja Light.Move.Festival.
Light . Move. Festiwal. zamienia centrum Łodzi w magiczną krainę iskrzącą milionami barw. Każdej jesieni festiwal światła podświetla zabytkowe kamienice kolorowymi iluminacjami, wyświetlane są mappingi 2D/3D, czyli kilkuminutowe animacje dostosowane do architektonicznych detali budynku. Widowisko uzupełniają wielkoformatowe projekcje oraz instalacje świetlne w parkach miejskich, woonerfach i pasażach.
Przez wzgląd na pogodę termin festiwalu przesunięto nieco wcześniej. Siódma edycja rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy w niedzielę 1 października. Każdego wieczoru atrakcje LMF można oglądać od godz. 19 do północy. Amatorzy świetlnych doznań muszą jednak dobrze zapalanować ligistykę, bo w ciągu 3 dni festiwalu spodziewanych jest nawet 700 000 zwiedzających. T
Pomysł stworzenia w Łodzi „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła” Live. Move. Festival. zrodził się na przełomie 2009 i 2010 roku. Jego pomysłodawcami są Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski. Zachwyceni postindustrialną, ale też eklektyczną architekturą Łodzi postanowili wprowadzić do kalendarza imprez kulturalnych wydarzenie, podczas którego podkreślone zostaje piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. Za narzędzie temu służące obrali medium światła i możliwości jakie ze sobą niesie. Dla realizacji festiwalu światła wybrana została formuła stworzenia organizacji pozarządowej. W 2011 roku została założona Fundacja „Lux Pro Monumentis”, co z języka łacińskiego oznacza „światło dla zabytków” rozumiane jako szansa, jak i podkreślenie ich piękna. Inicjatorem powstania Fundacji była Beata Konieczniak, która stała się jednocześnie jednym z jej Fundatorów, a także Kreatorem Light. Move. Festival.
Program festiwalowy właśnie został zamknięty. Twórcy zaproszeni do udziału w LMF 2017 przybliżą dorobek awangardy w sztuce m.in. takich artystów jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali. Wykorzystując ich poszukiwania i oryginalne rozwiązania artystyczne zaproszeni artyści pokażą, jak wielkie znaczenie nurt awangardy miał dla rozwoju sztuk wizualnych.
W tym roku program Light. Move. Festiwal. zawiera rekordową liczbę atrakcji. 15 kilometrów usłanej iluminacjami i instalacjami trasy. Na awangardowym szlaku rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich staną 32 instalacje świetlne, a na fasadach budynków wyświetlonych zostanie 5 mappingów 2D/3D. I jeszcze animacja na koronie drzewa.
W programie Light. Move. Festival. znalazły się aż 32 instalacje świetlne. Uwagę zwracają zwłaszcza zgeometryzowane dzikie zwierzęta nawiązujące formą do awangardowego kierunku sztuki z początku XX wieku – kubizmu. W Parku Staromiejskim będzie można przejść obok jelenia, wilka i niedźwiedzia w ich naturalnych rozmiarach skonstruowanych z lustrzanego tworzywa podświetlanego niebieskim światłem. Z kolei w Manufakturze czaić się będą ogromne tygrysy. Inspiracją do „Digital Origami Tigers” jest technika składania papieru, znana również jako origami. Pulsujące z ich wnętrza oświetlenie LED ma pobudzić rzeźby do życia.
Kolejną atrakcją są monumentalne rzeźby świetlne zainspirowane polnym ostem w Pasażu Schillera. Ich wysokość i rozpiętość to aż 12 metrów! Instalacja jest dziełem francuskiej grupy TILT, która od lat współpracuje z festiwalem światła.
Na Light. Move. Festival. będzie można zobaczyć także multimedialne i interaktywne rzeźby świetlne. „Brama do światła” Aleksandra Dynarka jest portalem wciągającym i hipnotyzującym widza. Instalacja w Parku Sienkiewicza nawiązuje do typologii geometrii bramy – przypominając łódzkie bramy do podwórek, ale także abstrakcyjnie rozumiane „wrota”. Instalacja interaktywna znajdzie się natomiast w Parku Staromiejskim. „Social Sparkles” składająca się ze stu świecących elementów to „świetliki” schowane wśród drzew, które będą wprawiane w ruch, dzięki spacerującym po parku festiwalowiczom.
http://jackrecommends.pl/no-limits-czyli-light-move-festival-2017/
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
9 stycznia 2025
MerlinX Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone nagrody dla 100…
0 Komentarzy1 Minuty