LOT wystartował z Budapesztu do Nowego Jorku
LOT zainaugurował dziś pierwsze bezpośrednie połączenie dalekodystansowe z Budapesztu do Stanów Zjednoczonych. Już w sobotę wystartuje kolejne.
Pierwszy regularny rejs LOT-u z Budapesztu do Nowego Jorku wystartował dziś tuż po południu. Od dzisiaj takie połączenia będą wykonywane najnowocześniejszymi Boeingami B787 Dreamliner regularnie cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele o godz. 11:55. Bezpośredni rejs potrwa zaledwie 9 godz. 45 minut. Do Chicago da się polecieć z Budapesztu z LOT-em dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty. Czas podróży to 10 godz. 15 minut.
Ostatni raz Węgry miały bezpośrednie połączenie ze Stanami Zjednoczonymi w 2011 r. Od tego czasu po upadku Maleva, narodowego przewoźnika z Węgier – mimo braku bezpośrednich rejsów – liczba pasażerów podróżujących z Budapesztu do USA nieustannie rośnie, tworząc ogromny niezagospodarowany rynek. Dzisiaj rocznie na tej trasie podróżuje ponad 170 tys. pasażerów.
Rafał Milczarski, prezes LOT-u, powiedział: „Nasza decyzja o uruchomieniu bezpośrednich rejsów dowodzi, jak silnie wierzymy w Węgry będące dla LOT-u jednym z kluczowych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy zamiar podbić serca pasażerów z Węgier i okolicznych krajów najlepszym produktem na rynku, jakim są bez wątpienia rejsy bezpośrednie. . Dla LOT-u to także zupełnie nowy rozdział w historii. Po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii LOT uruchamia połączenie do Ameryki Północnej spoza terytorium Polski.”
Jost Lammers, dyrektor generalny lotniska w Budapeszcie, dodał: „Jestem bardzo dumny, że dzięki wspólnym staraniom udało nam się osiągnąć tak ważny kamień milowy w historii lotniska Budapeszt. Chciałbym podziękować węgierskim i polskim przywódcom politycznym i dyplomatom, którzy pomogli stworzyć podwaliny lotów LOT-u z Budapesztu, przyczyniając się w ten sposób do utworzenia nowych miejsc pracy w obszarze lotnictwa w naszym kraju. Polskie Linie Lotnicze LOT zaoferowały pasażerom na pokładzie Boeinga 787 Dreamliner dodatkowy komfort i wyjątkowe wrażenia podróży do Nowego Jorku i Chicago. Loty te z pewnością odniosą wielki sukces wśród dziesiątków tysięcy podróżujących służbowo, turystycznie i wśród osób odwiedzających krewnych i przyjaciół zagranicą.”
Do obsługi bezpośredniego połączenia z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago LOT zatrudnił węgierskie załogi. Początkowo rejsy będą wykonywane w mieszanych składach polsko-węgierskich. Docelowo jednak, połączenie będzie obsługiwane wyłącznie przez Węgrów. Uruchomienie bezpośrednich rejsów między Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago oznacza, że na lotnisku w Budapeszcie na stałe zostanie zbazowany jeden z Dreamlinerów LOT-u. Na miejscu otwarta zostanie również baza serwisowa spółki LOT AMS, która wchodzi w skład utworzonej wokół LOT Polskiej Grupy Lotniczej.
Rafał Milczarski podkreślił: „Chcemy, żeby pasażerowie z Węgier poczuli, że LOT może stać się dla nich narodowym przewoźnikiem. Jako jedyni w Europie postawiliśmy na bezpośrednie połączenia. Dziś w drodze z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago przesiadają się głównie we Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i Londynie, co znacznie wydłuża ich podróż. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Budapesztu i okolic zasługują na znacznie lepszy, dedykowany ich potrzebom produkt.
W Nowym i Chicago mieszka wiele osób pochodzących z tego regionu Europy. Rozwijają się też relacje gospodarcze. Nowe bezpośrednie połączenia z pewnością będą stanowić dodatkowy impuls dla wzrostu zarówno liczby pasażerów, jak i przewozów cargo. Co ważne oferta połączeń transatlantyckich z Budapesztu będzie uzupełnieniem dla połączeń z Warszawy, ale nie będzie z nią bezpośrednio konkurować.”
Połączenia między Budapesztem a Nowym Jorkiem a Chicago realizowane będą wyłącznie Boeingami 787 Dreamliner, czyli najbardziej zaawansowanymi technologicznie samolotami pasażerskimi świata. Na pokładzie Dreamlinera pasażerowie mają do dyspozycji trzy klasy podróży: LOT Business Class, LOT Premium Economy i LOT Economy Class.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Lotnisko Rzeszów-Jasionka zainwestuje ponad 50 mln zł w infrastrukturę i technologie
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka pozyskał ponad 31 mln zł dofinansowania z funduszy…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
PPL i POT będą wspólnie promować polską kulturę i turystykę
PPLS.A. i POT podpisały porozumienie o wspólnej promocji Polski na arenie…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Grupa eSky prezentuje aplikację eSky 3.0. Personalizowane oferty i elastyczne wyszukiwanie w jednym miejscu
Grupa eSky zaprezentowała zaktualizowaną wersję swojej aplikacji mobilnej eSky 3.0…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2024
Wizz Air rozszerza siatkę połączeń z Warszawy. Cztery nowe trasy w 2025 roku
Wizz Air ogłosił dalszy rozwój swojej bazy na warszawskim lotnisku Chopina. W czerwcu…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Linie SAS wracają do Wrocławia. Loty do Kopenhagi w codziennej ofercie
Po kilkuletniej przerwie linie lotnicze SAS wracają do Portu Lotniczego we Wrocławiu,…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Rekordowy listopad na lotnisku Rzeszów-Jasionka: ponad 76 tys. obsłużonych pasażerów
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce obsłużyło w listopadzie ponad 76 tys. pasażerów, co…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Michael Rousseau nowym przewodniczącym Rady Dyrektorów Generalnych Star Alliance
Michael Rousseau, prezes Air Canada, został nowym przewodniczącym Rady Dyrektorów…
0 Komentarzy2 Minuty
13 grudnia 2024
TAP Air Portugal uruchamia nowe połączenia do Los Angeles i Bostonu
TAP Air Portugal ogłosił nowe kierunki transatlantyckie, które wystartują w maju 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
13 grudnia 2024
Lotnisko w Katowicach w listopadzie obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów
Lotnisko w Katowicach zamknęło listopad z wynikiem ponad 351 tys. obsłużonych pasażerów.…
0 Komentarzy2 Minuty