Lotnisko Chopina: ponad 21 mln pasażerów w 2024. To najlepszy rok w historii portu
Warszawski port zamyka rok 2024 nie tylko jako najlepszy w historii pod względem liczby odprawionych pasażerów, ale także z rekordowym wynikiem grudniowym – najwyższym w historii portu. Grudniowy ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.
W 2024 roku Lotnisko Chopina obsłużyło rekordową liczbę 21 283 973 pasażerów. Największym zainteresowaniem cieszyły się trasy międzynarodowe, z których skorzystało 19 668 568 pasażerów, jednak loty krajowe wciąż pozostają popularne – wybrało je 1 615 405 pasażerów. Większość pasażerów podróżowała w ramach strefy Schengen (blisko 14 mln), a ponad 7,5 mln – Non Schengen. Kierunki czarterowe wybrało ponad 3 mln pasażerów, co stanowi ok. 14 proc. ogółu.
Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych pasażerów był sierpień (2 176 633), natomiast najsłabszym styczeń (1 380 831) – wynika to z sezonowości ruchu lotniczego. W grudniu lotnisko obsłużyło 1 610 383 pasażerów, co jest rekordowym wynikiem w historii dla tego miesiąca. Najlepszym dniem w grudniu był 29 grudnia, gdy z warszawskiego portu skorzystało 60 579 pasażerów. Rekordowym dniem w całym 2024 roku był 2 sierpnia, kiedy odprawiono 78 248 pasażerów.
Rekordowy okazał się także tonaż odprawionego cargo w 2024 roku, który wyniósł ponad 117 tys. ton (13 proc. r/r).
„Odczuwam dumę i osobistą satysfakcją, że miniony rok był najlepszym w historii Lotniska Chopina pod względem liczby odprawionych pasażerów oraz przewożonych towarów. To wyjątkowe osiągnięcie jest zasługą nie tylko naszych pasażerów i partnerów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, ale również naszych pracowników, którzy każdego dnia dowodzą swojego profesjonalizmu i zaangażowania.
Obserwując dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego, zarówno w Polsce, jak i w całym regionie, już teraz podejmujemy intensywne działania, aby rozwijać infrastrukturę
i usługi. Chcemy sprostać rosnącym oczekiwaniom podróżnych i przygotować lotnisko na kolejne rekordy w nadchodzących latach.Lotnisko Chopina to brama do świata, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej otwarta i dostępna dla wszystkich” – podsumowuje Andrzej Ilków, prezes zarządu PPL.
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Bruksela. W czarterach dominowała Antalya, a następnie Marsa Alam, Hurghada, Sharm El Sheikh oraz Rodos. Najczęściej wybieranymi przewoźnikami w 2024 roku byli: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Ryanair.
„Rekordowy rok 2024 umacnia naszą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasza inwestycja w modernizację infrastruktury i plany rozwoju siatki połączeń długodystansowych są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i spełnienia rosnących oczekiwań pasażerów oraz przewoźników lotniczych. Nowe kierunki, takie jak uruchomiona w lecie 2024 Addis Abeba czy przywracana przez PLL LOT Lizbona, otwierają przed pasażerami coraz więcej możliwości, a rok 2025 mimo trudności związanych z przepustowością zapowiada się także wyjątkowo atrakcyjnie dla naszych pasażerów” – mówi Marcin Danił, członek zarządu PPL ds. sprzedaży i finansów.
Zrównoważony rozwój na Lotnisku Chopina
Rok 2024 był dla Lotniska Chopina w Warszawie czasem innowacji w obszarze strategii i przygotowania portu na przyszłe wyzwania. Powołano pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju, co pozwoliło zintensyfikować działania w ramach grupy kapitałowej PPL i wdrożyć kluczowe wskaźniki ESG.
W 2025 roku PPL wdroży Strategię ESG na lata 2025–2030. Obejmuje ona m.in. modernizację infrastruktury, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Lotnisko Chopina jako jedyne w Polsce posiada certyfikat Airport Carbon Accreditation (ACA), który potwierdza zaangażowanie w redukcję śladu węglowego. Obecnie znajduje się na pierwszym poziomie certyfikacji, ale już trwają prace, by osiągnąć kolejne poziomy (2 i 3) na Lotnisku Chopina.
„Branża lotnicza staje dziś przed wieloma wyzwaniami, dlatego opracowujemy nową zintegrowaną strategię i podpisaliśmy List Intencyjny z CPK. Chcemy, by misja PPL i jej pracowników trwała, także po otwarciu Nowego Lotniska Chopina w 2032 roku” – mówi Adam Sanocki, członek zarządu PPL ds. strategii i innowacji.
W 2024 roku na Lotnisku Chopina wprowadzono także darmowy Fast Track dla seniorów 70+, oddano do użytku pokój wyciszenia oraz zainstalowano kolejne cztery źródełka wody pitnej (ich łączna liczba wzrosła do 10), zmieniono oznakowanie w terminalu na bardziej czytelne i kontrastowe– tzw. System identyfikacji Wizualnej, a to tylko niektóre z inicjatyw, które wpłynęły na komfort pasażerów. Pod koniec roku Lotnisko Chopina dołączyło też do programu Hidden Disabilities Sunflower, który ma na celu wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Każda wprowadzona zmiana, od udogodnień dla pasażerów po modernizację infrastruktury, jest realizowana z myślą o zrównoważonym rozwoju.
Rok 2025 zapowiada się równie intensywnie, z planami wprowadzenia m.in. self-boarding gate’ów, skanerów 3D do bagażu podręcznego oraz kolejnych inicjatyw proekologicznych, które mają na celu podniesienie standardów i dalsze zacieśnianie współpracy z interesariuszami.
POWIĄZANE WPISY
14 stycznia 2025
Ryanair ogłasza letni rozkład lotów z Bydgoszczy. Sześć tras i nowy kierunek
Ryanair poinformował o swoim rozkładzie lotów na lato 2025 r. z Bydgoszczy, obejmujący…
0 Komentarzy4 Minuty
8 stycznia 2025
Dwa loty dziennie z Poznania do Amsterdamu od 30 marca 2025
Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM zapowiedziały, że zwiększą liczbę połączeń z…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
2024 rok rekordowy dla Lotniska Zielona Góra-Babimost
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zakończył 2024 rok z rekordowym wynikiem 82 887…
0 Komentarzy2 Minuty
3 stycznia 2025
Wizz Air podsumowuje działania w kierunku zrównoważonego rozwoju
Wizz Air zaprezentował coroczny raport pt. „Latanie w kierunku zrównoważonego rozwoju”.…
0 Komentarzy4 Minuty
3 stycznia 2025
Ryanair: 13,6 mln pasażerów w grudniu 2024
3 stycznia Ryanair Holdings opublikował statystyki ruchu za grudzień 2024. Przewoźnik…
0 Komentarzy1 Minuta
2 stycznia 2025
Coral Travel zakontraktował na lato i zimę miejsca w Enter Air za 564,6 mln zł
Enter Air i Coral Travel Poland zawarły umowę dotyczącą usług czarterowych w sezonie lato…
0 Komentarzy2 Minuty
31 grudnia 2024
PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
19 grudnia Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na międzynarodowym…
0 Komentarzy2 Minuty
31 grudnia 2024
Ryanair zyska 29 nowych samolotów i 2 tys. miejsc pracy w 2025
Ryanair potwierdził odbiór dostawy do 29 nowych samolotów Boeing 737 w 2025 r. Inwestycja…
0 Komentarzy1 Minuty
30 grudnia 2024
Lotnisko Chopina w Warszawie: modernizacja zapewni przepustowość dla 30 mln pasażerów
Dzięki planowanej modernizacji i zwiększeniu przepustowości w 2029 roku Lotnisko Chopina…
0 Komentarzy3 Minuty