Magdas Hotel: zobacz, jak powstała przyjazna przestrzeń dla uchodźców
W centrum Wiednia, pośród zabytkowych ulic, znajduje się wyjątkowy obiekt – Magdas Hotel. Oferuje on nie tylko noclegi, ale od 2015 roku również nieustannie wspiera uchodźców poprzez zatrudnienie i szkolenia zawodowe, stając się pionierem w tworzeniu inkluzywnej przestrzeni w branży hotelarskiej.
Pomysł na hotel narodził się w odpowiedzi na europejski ruch uchodźców. Poprzez współpracę partnerską ze społecznościami, organizacjami pozarządowymi, szkołami i radami, zarząd obiektu dociera do wielu potrzebujących i wspiera ich w odbudowie życia. Zatrudnienie w tym miejscu staje się szansą na rozwój dla osób z różnych krajów i kultur, oferując im platformę do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce hotelarskiej.
Magdas Hotel – inkluzywna przestrzeń w sercu Wiednia
Działanie w ramach ograniczeń budżetowych wymagało innowacyjnych rozwiązań. W związku z tym Magdas Hotel powstał poprzez przekształcenie dawnego domu spokojnej starości z lat 70. w tętniącą życiem przestrzeń. Wykorzystano podarowane elementy i meble z recyklingu, aby stworzyć 85 unikalnie zaprojektowanych pokoi. Wystrój zawiera elementy w stylu vintage, takie jak meble z pociągów Austriackiej Kolei Federalnej, lustra wykonane ze starych drzwi oraz dzianinowe abażury, co nadaje obiektowi dużo uroku.
Unikalny model społeczny w hotelarstwie
Odwiedzając Magdas Hotel, można nie tylko odpocząć w komfortowych warunkach, ale również doświadczyć unikalnego modelu społecznego biznesu, który inspiruje i promuje różnorodność jako źródło siły i innowacji. To więcej niż hotel – to idea, która zmienia społeczeństwo i przyszłość pracy.
Pracownicy Magdas Hotel pochodzą z krajów rozsianych po całym świecie. Wnoszą do zespołu swoje indywidualne historie. Ich umiejętności, talenty, języki i różnorodne pochodzenie kulturowe sprawiają, że ten niewielki hotel stał się wyjątkowym miejscem.
„Jesteśmy wyjątkowi. Wyjątkowi ze względu na ludzi, którzy z nami pracują”
Magdas to pierwszy w Austrii Social Business Hotel. Stara się dać ludziom, którzy musieli uciekać ze swoich krajów, szansę i dostęp do rynku pracy. Hotel oferuje pracę oraz możliwości szkoleniowe, eliminując barierę odrzucenia ze względu na pochodzenie, religię, bariery językowe lub kolor skóry.
Uchodźcom nadal trudno jest znaleźć pracę w Austrii. W 2021 roku odnotowano 21 proc. wzrost zatrudnienia wśród uchodźców z krajów spoza UE. Przy czym warto zaznaczyć, że prawie połowa mieszkańców Wiednia (44 proc. w 2023 roku) jest obcego pochodzenia. Natomiast 43,6 proc. osób urodzonych za granicą uważa, że niewystarczająca znajomość języka niemieckiego jest główną przeszkodą w znalezieniu pracy w Austrii.
Program praktyk zawodowych w magdas Hotel
Jesienią 2017 roku Magdas Hotel wprowadził specjalny program praktyk zawodowych. Daje on młodym uchodźcom szansę na zdobycie wykształcenia. Średnio każdego roku szkolonych jest dziesięć osób w trzech zawodach: kucharza, menadżera restauracji oraz pracownika obsługi hotelowej.
Innowacyjny projekt hotelarski
Oprócz zapewnienia praktyk zawodowych w branży hotelarskiej, Magdas przeznacza środki na międzykulturowe działania integracyjne. Zatrudnia także pracowników socjalnych, którzy wspierają personel w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych lub osobistych. Początkowe lata stanowiły wyzwanie ze względu na wzrost kosztów pracowników o 10-15 proc. niż w przypadku tradycyjnych hoteli. Jednak stały wzrost wskaźników obłożenia od tego czasu świadczy o sukcesie projektu. Rzeczywiście, Magdas Hotel nie tylko urzeka turystów, ale także zyskuje oddanych lokalnych fanów. Przyciąga ich również swoją ofertą i kreatywnymi daniami kuchni międzynarodowej.
Z Magdas Hotel nie odjeżdża się obojętnie. To miejsce, które nie tylko oferuje wypoczynek, ale także buduje mosty między kulturami i ludźmi, pokazując, że różnorodność jest siłą, a nie przeszkodą.
POWIĄZANE WPISY
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty