Majówka stracona dla turystyki. Hotele wciąż zamknięte

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Rząd utrzymał restrykcje wobec hoteli – będą zamknięte co najmniej do 3 maja. Ewentualne poluzowania w turystyce możliwe są dopiero po tym terminie.

Adam Niedzielski, minister zdrowia powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że tym tygodniu liczba zakażonych się zwiększa. Ten wzrost to jest dynamika rzędu 43 proc. Wykonanych jest 99 tys. testów.

Kolejne dwa tygodnie bez hoteli

„Zdecydowaliśmy o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień, z wyjątkiem przedszkoli i żłobków. Oprócz tego po rozmowach z premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, aby przywrócić możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu: rozgrywki młodzieżowe, współzawodnictwo zawodowe, do 25 osób w obiektach sportowych będzie można prowadzić aktywność fizyczną.” – powiedział Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, podczas konferencji prasowej.

Wszystkie pozostałe restrykcje będą obowiązywały do kolejnej niedzieli, czyli do 25 kwietnia. Wyjątkiem są jednak hotele.

„Przedłużamy o dwa tygodnie dwa restrykcje dla hoteli i obiektów noclegowych. Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie tej działalności, tzn. obecnie obowiązujące zasady zostaną przedłużone. Jeżeli chodzi o kwestię kontroli to majówka będzie okresem wytężonych kontroli” – podkreślił minister.

Przypomnijmy, że obowiązujące obecnie obostrzenia dla całego kraju weszły w życie od soboty 27 marca i miały początkowo obowiązywać do 9 kwietnia.

Kolejny krok: luzowanie restrykcji w województwach

Niedzielski dodał także, że jeżeli będziemy myśleć o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna, a najlepsza sytuacja panuje w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskiem.

„Nie chciałbym definiować deklaracji tego, co będzie się działo dalej. Priorytetem jest edukacja, bo dla dzieci i młodzieży izolacja jest najtrudniejsza” – powiedział.

Usługi dla zaszczepionych? Brak deklaracji

Zapytany o to, czy Polska będzie wprowadzała tzw. paszport covidowy umożliwiający korzystanie z usług branż zamkniętych powiedział:

„Sformułowanie paszport covidowy jest niefortunny, bo zakłada, że dokument ten będzie coś umożliwiał, np. przekraczanie granicy. Wolimy mówić o certyfikacie potwierdzającym szczepienie i taki – zgodnie z zaleceniami – wszystkim wydajemy. Ma on formę kodu QR, w którym zapisane są wszystkie informacje: o dacie szczepienia, zastosowanym preparacie. Mamy też centralną bazę osób zaszczepionych i jest tylko kwestia jej wykorzystania.”

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center