Małko Tyrnowo – urokliwa bułgarska Częstochowa

fot. WS

Małko Tyrnowo leży w południowo-wschodniej Bułgarii i znajduje się kilka kilometrów od granicy z Turcją. Miasto powstało około XVI/XVII wieku na terenie dawnej osady Traków, której pozostałości można zwiedzać do dziś. Z miejsc, które warto też zobaczyć i poznać jest Muzeum Historyczne i kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy.

Miasto zyskało też nazwę bułgarskiej Częstochowy z powodu kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wizyty papieża Jana Pawła II w niewielkiej parafii grekokatolickiej, którą to od około 140 lat opiekują się bracia zmartwychwstańcy.

Bułgarska Czarna Madonna

Sam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został ufundowany w 1907 roku przez Walentego Jakubiaka, który był rzeźbiarzem pochodzącym ze Lwowa. Pierwotnie obraz znajdował się w kaplicy w Edirne. To właśnie tam do 1928 roku zmartwychwstańcy prowadzili gimnazjum dla bułgarskiej młodzieży.  Z powodu wojen zmuszeni byli do przeniesienia się do Starej Zagrody. Niestety w trakcie ewakuacji zaginęło wiele innych cennych dzieł. Po przymusowym opuszczeniu Starej Zagrody przenieśli się do Małko Tyrnowa, gdzie został umieszczony obraz. W kolejnych latach dobudowano w parafii kaplicę i tam zamieszczono wizerunek Matki Boskiej. Kaplica od początku swojego istnienia jest licznie odwiedzana przez pielgrzymów.

fot. WS

Dla wielu turystów, ale również mieszkańców przełomowym momentem był 25 maja 2002 roku, kiedy Bułgarię odwiedził papież Jan Paweł II. W trakcie mszy odbywającej się w katedrze w Płowdiwie dokonał koronacji bułgarskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej złotą koroną przyozdobioną kamieniami szlachetnymi. Papież pozostawił w sanktuarium w Małko Tyrnowie swoją piuskę, która została wyeksponowana w kaplicy.

Biskup ordynariusz diecezji Burgas ustanowił Matkę Bożą Częstochowską patronką parafii i całej diecezji a dzień 25 maja jest świętem Matki Bożej Częstochowskiej Patronki Jedności Chrześcijan, połączonym z odpustem.

fot. WS

Park Przyrody Strandża, muzea i wielopokoleniowe tradycje

Oprócz sanktuarium w miasteczku znajdziemy też nowe centrum informacji turystycznej, gdzie można uzyskać informacje w kilku językach o wydarzeniach i ciekawych miejscach oraz festiwalach, w których warto uczestniczyć w okolicy, a także informacji dotyczących lokalnych muzeów. Ponadto, znajduje się tam punkt wyjścia dla wielu tras eksploracyjnych w Parku Przyrody Strandża – największego obszaru chronionego w Bułgarii, założonego w 1995 r. w celu ochrony ekosystemów i bioróżnorodności o znaczeniu europejskim, a także tradycyjnego dziedzictwa kulturowego, historycznego i folklorystycznego regionu.

W parku na turystów czeka wiele atrakcji m.in. budka telefoniczna do „rozmowy” z ptakami, edukacja „Ciemny pokój”, w którym można poczuć Strandzki las nocny. Oprócz tego strandzkie kapliczki, które od czasów starożytnych są w szczególny sposób czczone.

fot. WS

Natomiast w Muzeum Historycznym funkcjonuje warsztat tkania dywanów, gdzie prezentowane są pokazy tkania na autentycznym krośnie. Ekspozycje muzeum są wystawione w czterech typowych renesansowych domach strandzkich, które są też zabytkami.

Kolejnym muzeum w Małko Tyrnowie, które warto zwiedzić podczas swojej wizyty w tym mieście jest muzeum etnograficzne znajdujące się w domu kapitana Stamata Ikonomova – jednego z ideologów powstania Macedończyków i trackich Bułgarów przeciwko władzy osmańskiej. Można tam podziwiać autentyczne przedmioty i ubrania z tego obszaru etnograficznego.

To małe miasteczko w Bułgarii jest znakomitym miejscem na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w regionie Burgas. Piękno przyrody daje możliwość odpoczynku od gwaru i tłoku nadmorskich kurortów. W Małko Tyrnowie nie zabraknie ciekawych atrakcji dla turystów bowiem jest to główny ośrodek regionu o wielkich tradycjach kulturowych i folklorystycznych.

Relaks po bułgarsku, czyli wina, spa i wellness