Małopolska śladami filmowych bohaterów

Fabryka Oscara Schindlera / fot. Konrad Syga, archiwum UMWM

Turystyka filmowa, to turystyka dla koneserów i odkrywców, tak zwanych turystów kulturowych. Jednak zobaczone w filmach plenery mogą stać się wielkim impulsem poznania. Tak, jak po premierze ostatniego filmu o Jamesie Bondzie turyści ruszyli do włoskiej Matery tak i jak zainteresowani filmem „Lista Schindlera” wciąż przyjeżdżają do Krakowa. Małopolska i Kraków zostały utrwalone na wielu filmach.

Dzisiejsze produkcje filmowe to nie tylko biznes w kinie, to olbrzymia dźwignia promocyjna i turystyczna. Miejsca w których kręcono „Grę o tron”, „Harry’ego Pottera”, kolejne sekwencje opowieści z Narnii, czy ostatnią sekwencję „Gwiezdnych wojen” przyciągają setki tysięcy turystów, którzy nie tylko zwiedzają, ale i kupują pamiątki. Niektóre sceny narnijskich opowieści powstały w Górach Stołowych, a scena ucieczki przed Białą Czarownicą po zamarzniętym jeziorze powstała na podlaskim Jeziorze Siemianowskim. Taką falę zainteresowania Krakowem wywołała „Lista Schindlera”, zrealizowana na początku lat 90. XX wieku, historia niemieckiego przemysłowca, który uratował w czasie II wojny światowej życie około 1200 polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Historia ta, jak najbardziej prawdziwa, była kręcona niemal w naturalnych sceneriach krakowskiego i Podgórza. Film, który reżyserował Steven Spielberg, przyniósł Krakowowi globalną sławę i do dziś marką znaną na całym świecie jest „Fabryka Schindlera”. To dawny zakład „Emalia” w Podgórzu, którym w czasie wojny administrował Schindler i w którym pracowała polsko-żydowska załoga. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Krakowa z ekspozycją dotyczącą II wojny światowej. Jest tam też zaaranżowany gabinet Schindlera.

Śladami zbrodni i przestępstw

Kraków zobaczyć można także w hollywoodzkim filmie z Jimem Carreyem. To największa międzynarodowa produkcja, jaką do tej pory realizowano w Polsce. W „True Crimes” główną rolą gra kanadyjsko-amerykański gwiazdor Jim Carrey („Ace Ventura: Psi detektyw”, „Maska”, „Głupi i głupszy”, „Truman Show”, „Człowiek z księżyca”), który z sukcesem przechodzi w obszary poważnych ról dramatycznych. Partneruje mu m.in. Charlotte Gainsbourg, córka legendarnych Serge’a Gainsbourga i Jane Birkin. A z polskich aktorów grają Agata Kulesza, Zbigniew Zamachowski i Robert Więckiewicz.

Kraków niejednokrotnie dał się już poznać jako pełne uroku miejsce filmowych niegodziwości. Do jednych z najlepszych należy „Vinci” Juliusza Machulskiego, ze scenami na tarasie Akademii Muzycznej i wiślanych bulwarach. Sławę zdobył też budynek komisariatu policji przy Szerokiej, gdzie urzędował wydział zajmujący się kradzieżami dzieł sztuki oraz bazylika pod wezwaniem Bożego Ciała.

James Bond w Krakowie?

Ekipa filmowa Jamesa Bonda kręciła już filmy w wielu miejscach na świecie, najbliżej w Pradze. „Aazaan” to film w stylu Bonda, z obsadą największych gwiazd hinduskiego kina. Sceny do niego kręcono na Placu Szczepańskim, Kopcu Krakusa, ulicy Pijarskiej i Floriańskiej, Placu Nowym, Ludwinowie i Balicach. A Rynek Główny chciano wysadzić w powietrze. Nie była to jedyna wizyta bollywoodzkich gości. Realizowali oni kilka filmów, jeden na przykład w Tatrach. Tatry były też miejscem jednego z największych filmowych skandali. W 1987 podczas realizacji filmu „Trójkąt bermudzki” wysadzono w powietrze schronisko na Polanie Pisanej w Dolinie Kościeliskiej. Polskie Tatry są także plenerami kilku polskich filmów na przykład „Prowokatora” Agnieszki Holland i „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego.