Mały krok dla człowieka, a wielki dla środowiska – aplikacja ekologiczna ,,Zmieć Śmieć”

Polska Górom
Fot. Materiały prasowe

Las, przyroda, spokój, harmonia. Azyl dla dzikich zwierząt, ostoja dla różnorodnych gatunków roślin, drzew, miejsce wypoczynku dla człowieka. Energia lasu jest wyjątkowa. Wystarczy przebywać godzinę na jego ścieżkach, dotknąć drzew, przytulić się do nich, aby ustabilizowało się krążenie, oddech się pogłębił, mózg zregenerował, a umysł wyciszył. Ludzie, którzy odwiedzają las, często mają mniejsze problemy ze zdrowiem, mają więcej energii, dobrze śpią, szybciej się regenerują i jedzą zdrowiej.

Nasza relacja z naturą jest pierwotna i nie można jej zastąpić niczym innym. Las jest naszym sprzymierzeńcem. Daje nam drzewo, owoce, czy grzyby. Za to wszystko, jedyne czego od nas potrzebuje, to zachodnie w nim czystości. Zauważono, że w okresie ostatniej pandemii, kiedy człowiek został w domu, lasy bardzo odżyły i to dosłownie. Brak ludzi pozwolił odbudować ekosystem, roślinność się rozwinęła, a zwierzęta rozmnożyły. Pewnie dlatego tak aktualne jest powiedzenie „Nie było nas był las, nie będzie nas, będzie las”.

Niestety zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w tym właśnie lasów, stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla naszej planety. Globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, zła jakość powietrza oraz spadek różnorodności biologicznej, to tylko niektóre skutki nieodpowiedzialnego traktowania środowiska.

Nie będzie nas, będzie las?

Bezmyślne podejście ludzi do generowania śmieci, brak sensownego, rzeczywistego recyklingu, utylizacji odpadów, a także drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, zachęcają mało świadomych obywateli do pójścia na skróty.

Z jakiegoś powodu przyjęło się, że doskonałym miejscem na wywóz śmieci jest las.  Ileż to razy przebywając w lesie, napotkaliśmy starą kanapę, drzwi, komputer czy telewizor. Potykaliśmy się o niezliczoną ilość butelek, puszek, papierków po cukierkach i batonikach. Widzieliśmy armaturę  łazienkową z ostatniego remontu czy opony samochodowe, którymi obrastają już nasze piękne lasy. Szczerze mówiąc, trzeba dużo wysiłku i samozaparcia, aby taką stertę śmieci wywieźć do lasu i ją tam zostawić.

Wyrzucanie odpadów w lasach stało się powszechne, zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Odpady wrzucane są bezpośrednio na ziemię lub pozostawiane na ławkach, które mają służyć do wypoczynku turystów. Niektórzy potrafią swoje śmieci schować w pniu, wsadzić je pod kamień lub zatopić w strumyku, bo z pozoru nic nie widać, ale niestety każdy pozostawiony śmieć przekłada się na katastrofalne skutki dla ekosystemu leśnego. O długim czasie rozkładanego plastiku powinniśmy wiedzieć wszyscy, o pożarach powodowanych przez szkło pozostawione na słońcu uczyli nas w szkole, a o metalowe puszki ranią się zwierzęta.

Trzeba tylko trochę wyobraźni, aby zauważyć, że my w lesie jesteśmy tylko gośćmi, a jego mieszkańcy muszą sobie radzić z tym, co im pozostawimy. Niestety, zatruta gleba wprowadza toksyny do wody gruntowej, a przez to pitnej. Zranione odpadami zwierzę choruje, a zatrute umiera. Śmierć przychodzi w wyrzuconych butelkach czy woreczkach foliowych i wielu innych sytuacjach, których być nie powinno. Ten cichy, piękny las, toczy nierówną walkę o przetrwanie, odkąd człowiek postanowił wykorzystywać jego tajemniczość, jako skrytkę na własne odpady.  Im mniej drzew tym trudniej będzie nam otrzymywać tlen, a przede wszystkim oczyszczać powietrze z CO2.

>>Las produkuje około 26,6 mld l tlenu, czyli ponad połowę rocznego zapasu na ziemi, a jeden hektar lasu jest w stanie w ciągu roku pochłonąć nawet 140–250 ton CO2!<<

 

Fot. Materiały prasowe

Smutne skutki turystyki bezmyślnej

Każdego roku tysiące ton śmieci trafiają do lasów. Wyobraźmy sobie około 2000 wagonów towarowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Mniej więcej tyle odpadów rocznie wywożą z terenów leśnych Lasy Państwowe, co kosztuje 20 milionów złotych. Za taką kwotę można by posadzić ponad 2,5 tys. hektarów lasów.

Wspomniane już plastikowe i szklane butelki, foliowe torby, opakowania po jedzeniu, puszki, a także elektrośmieci, fragmenty wyposażenia domów i mieszkań — to tylko niektóre z rzeczy, jakie znajdziemy w leśnych zakątkach. Przy każdej rozmowie da się odczuć poparcie postulatu, że wyrzucanie odpadów w lesie jest nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim szkodliwe dla środowiska. Niestety ma on niewiele wspólnego z zaśmieconą rzeczywistością lasów. Co możemy zrobić? Po pierwsze korzystając z lasu, zabierzmy ze sobą wytworzone śmieci i zachowajmy za sobą czystość. Skoro miejsce w plecaku było na pełne opakowanie, to i na puste znajdzie się przestrzeń.  Po drugie reagujmy, gdy widzimy ludzi, którzy samochodami przywożą śmieci do lasu. Jeżeli chcemy w przyszłości mieć miejsce odpoczynku i kontaktu z naturą, zabierzmy ze sobą na szlak świadomość, że pozostawiony w lesie śmieć zostanie tam przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Problem zaśmiecania naszych lasów nie leży tylko w braku kultury osobistej Polaków, ale w  niewystarczającej edukacji ekologicznej i uświadomienia, że pozorne pozbycie się problemu, tj. wyrzucenia swoich śmieci, nie powoduje, że one znikają. Wręcz przeciwnie one istnieją w coraz to nowych miejscach, tworząc dzikie wysypiska śmieci, które skłaniają kolejnych chętnych do wyrzucania tam swoich odpadów.

Każdy z nas może wnieść swój wkład w ochronę lasów, dbając o to, by nie pozostawiać odpadów po sobie, zebrać śmieci znalezione na swojej drodze i aktywnie uczestniczyć w akcjach porządkowych. Namawia do tego Fundacja Polska górom! twórcy aplikacji Zmieć Śmieć — cyfrowej platformy motywującej do oczyszczania lasów ze śmieci — założona przez przewodnika górskiego, miłośnika lasu i czystej natury Tomasza Garpiela, to jedna z organizacji, która wyraża głośno swój sprzeciw wobec zanieczyszczania lasów, starając się przeciwdziałać problemowi skutecznie.

Fot. Materiały prasowe

Dbaj o lasy, odbieraj nagrody i rywalizuj ze znajomymi — aplikacja ekologiczna Zmieć Śmieć

Jednym z najpilniejszych wyzwań, które stoi przed naszą planetą, to kwestia zmniejszenia wytwarzania odpadów, ich recykling i utylizacja oraz mierzalne zmiany zachowań dbania o środowisko, w tym ograniczenie szkodliwego CO2. Warto przyjrzeć się aplikacji mobilnej Zmieć Śmieć od wrocławskiej Fundacji Polska górom!, która stworzyła narzędzie zachęcające do wspólnego sprzątania lasów. Aplikacja to innowacyjne narzędzie, które łączy ekologię z technologią, zachęcając ludzi do angażowania się w ochronę środowiska i zbierania śmieci pozostawione w miejscach ochrony przyrody.

„Zmieć śmieć to ESG. Aplikacja nagradza ludzi za proekologiczne zachowania, łącząc Eko Entuzjastów i Eko Troskliwych zbierających śmieci z organizacjami III sektora i placówkami edukacyjnym i innymi instytucjami w tym gminami oraz biznesem odpowiedzialnym społecznie, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego. Chcemy wywołać w Polsce modę na sprzątanie szlaków i pomóc naszej planecie w zmniejszeniu szkodliwych efektów śmieci w lesie. Dołączcie do nas!”- wyjaśnia Tomasz Garpiel, prezes Fundacji Polska górom!

Ideą aplikacji Zmieć Śmieć jest zmiana tego, co dzieje się w lasach i podziękowanie za aktywny udział w ich sprzątaniu poprzez dostarczenie użytkownikom konkretnych korzyści oraz nagradzanie za zaangażowanie. Aplikacja jest również platformą cyfrową do komunikacji w organizowaniu akcji Zmieć Śmieć na szerszą skalę, w której uczestniczą Partnerzy biznesowi i Patroni. Aplikacja daje rozwiązanie na bardzo trudny temat utrzymując cały czas formę zabawy w zbieranie ECOinów (punktów) i rywalizacji – kto ile śmieci jest w stanie znaleźć i wyrzucić w odpowiednie miejsce.

Funkcjonalność aplikacji jest prosta. Kiedy znaleźliśmy śmieć, robimy mu zdjęcie, aplikacja sczytuje naszą lokalizację i pokazuje kosz na śmieci, do którego można go wyrzucić. Aplikacja daje też możliwość dołączania koszy na śmieci, które użytkownik sam wskaże, np. po powrocie do domu, czy hotelu.  Im dalej od lasu, tym lepiej, tzn. przyznane zostanie więcej ECOinów. W aplikacji Zmieć Śmieć nie ma koszy na śmieci zlokalizowanych koło schronisk, czy przy ścieżkach edukacyjnych. Śmieci potrzebują wyjść z lasu, dlatego ważne jest ich zabranie ze sobą i wyrzucenie do miejsca na gminne odpady. Przez aplikację można również zgłosić dzikie wysypisko śmieci do zarządcy tego terenu, co spowoduje, że odpowiednie służby będą mogły je posprzątać. Użytkownicy Aplikacji mogą zbierać śmieci samodzielnie przy każdej wycieczce do lasu, lub budować zespoły – zapraszać znajomych i wspólnie zdobywać punkty

Zmieć Śmieć
Fot. Materiały prasowe

Razem dla czystego lasu!

Akcję Zmieć Śmieć wspierają już firmy: Horyzont, Alpinus,  Klava, Duch Gór, naturalnie.eco, visitSobotka.com czy TerGo. Partnerzy przekazują zniżki na swoje produkty lub usługi na nagrody dla użytkowników za zebrane ECOiny. To połączenie cyfrowych, jak i rzeczywistych korzyści, stwarza dodatkową motywację dla użytkowników do systematycznego angażowania się w dbanie o środowisko.  Aplikację Zmieć Śmieć i akcje zbierania odpadów z wykorzystaniem tej cyfrowej platformy docenił i objął swoim patronatem Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Aplikacja została również doceniona na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu i otrzymała Kryształ Turystyki w kategorii: Aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną.

Fundacja Polska górom! od trzech lat promuje ekoturystykę i organizuje zbiórki śmieci w lasach razem z innymi organizacjami oraz szkołami, które widzą problem i chcą zmian. Jej zespół będzie można poznać na Targach CSR i ESG w Krakowie 13 września 2023 roku, na których zaprezentują swoje rozwiązanie na rzecz czystości lasów. W każdej chwili możecie włączyć się w tworzenie cyfrowej platformy do sprzątania lasów. Pamiętajmy, że czyste lasy są możliwe.

Fot. Materiały prasowe