Mazowsze otworzyło w Płocku sezon letni

Podczas konferencja na plaży w Płocku, od lewej: Leonard Sobieraj, Adam Struzik, Jan Rzeszotarski, Izabela Stelmańska, Iwona Krajewska

Turystyka, hotelarstwo, turystyka biznesowa są ważnymi elementami gospodarki Mazowsza. Turystyka przynosi naszemu PKB 5 proc. – podkreślił podczas otwarcia sezonu letniego na plaży w Płocku, Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na płockiej plaży, marszałek Struzik oraz przedstawiciele sektora turystycznego regionu namawiali do wypoczynku na Mazowszu.

Czas rozpocząć sezon

Adam Struzik zaznaczył: „Cieszę się, że spotykamy się zdrowi i na płockiej plaży. Są kraje, w których nawet na plaży trzeba nosić maseczki ochronne. Nie możemy więc zbytnio narzekać.

Ludzie stęsknili się normalnością, za podróżowaniem a turystyka może im w tym pomóc.
Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 roku
Przed nami wakacje. Pokażmy nasz lokalny patriotyzm i wybierzmy Mazowsze na urlop czy weekendowy wypad. Nasz region ma wiele do zaoferowania. Urzekające krajobrazy, wspaniałe zabytki, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz świetna kuchnia – to gwarancja dobrego wypoczynku z rodziną czy przyjaciółmi.

Ludzie chcą się wyrwać ze miejsca, gdzie mieszkają i chcą zobaczyć coś ciekawego oraz smacznie zjeść. Mazowsze im to zapewnia.
Atrakcje naszego regionu przyciągają nie tylko mieszkańców Mazowsza, ale i sąsiednich województw. Jestem pewien, że w miarę uruchamiania tanich połączeń z lotniska w Modlinie, będzie nas odwiedzać coraz więcej gości z zagranicy.

Czas rozpocząć nowy sezon letni, mam nadzieję, że udany.”

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Niemapy pomogą

Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki urzędu marszałkowskiego, dodała: „Pandemia spowodowała, że oferta krajowa, w tym Mazowsza trafiła do katalogów polskich biur podróży. Kontynuujemy zeszłoroczny projekt „Odpocznij na Mazowszu”, by nie tylko pomóc ludziom wrócić do normalności, ale i pomóc branży turystycznej.”

Izabela Stelmańska zaprezentowała dwie niemapy – ilustrowane kreatywne przewodniki po Mazowszu – jeden dla rodzin z dziećmi a drugi przygotowany z myślą o seniorach. Niemapy będzie można odebrać za darmo w instytucjach kultury prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego. Wersja online jest dostępna na stronie: https://niemapa.pl/

Dwa jubileusze

Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zapraszał do odwiedzenia swojego obiektu. Podkreślił: „Ten rok jest dla nas wyjątkowy, obchodzimy 50 lecie Muzeum. Jutro zaś, o godzinie 11 otwieramy wiatrak z Zalesia. W dniach 11-12 września zapraszamy wszystkich do bezpłatnego zwiedzania skansenu.
W najbliższym czasie planujemy także otwarcie naszego oddziału w Bieżuniu. Znajdować się będą obiekty: gabinet lekarski, dom poety Gołębiowskiego (m.in. tłumacza Horacego) oraz dwór Zamoyskich. W tym ostatnim, należącym przed laty do Andrzeja Zamoyskiego, autora „Zbioru praw sądowych”, powstanie Muzeum Konstytucji

O jubileuszu – tym razem 200-leciu – wspomniał Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Powiedział: „Wciąż się rozrastamy a już niedługo zaprosimy do naszych nowych muzealnych wnętrz. Jestem przekonany, że wszyscy będą zachwyceni zbiorami i ich aranżacją. Nowa sala wystawowa ma powierzchnię 320 metrów kwadratowych. Z kolei za mniej więcej dwa lata zaprosimy gości do Muzeum Ziemi Gostynińskiej.

Spacery i koncerty

Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, zaznaczyła: „Odważnie patrzymy w przyszłość. Dla turystów, ale też i mieszkańców, którzy przez te ostatnie miesiące lockdownu stęsknili się za miastem przygotowaliśmy nasze spacery po Płocku. Organizujemy je od 12 lat, tego lata zapraszamy w każdy weekend. W czwartki z kolei zapraszamy na koncerty muzyki kameralnej na rynku.

Po konferencji prasowej warszawscy i płoccy dziennikarze oraz blogerzy zajmujący się turystyką wzięli udział w spacerze po Płocku. Zwiedzali z przewodnikami z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej m.in. Bazylikę Katedralną, Małachowiankę – najstarszą szkolą w Polsce oraz Katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Odwiedzili również Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.Szczegóły wkrótce na WaszaTurystyka.pl

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center