Mazowsze Partnerem Strategicznym XV Forum Promocji Turystycznej

Samorząd Województwa Mazowieckiego został Partnerem Strategicznym XV edycji Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się 29 października w Warszawie. To doskonała okazja, aby odkryć bogactwo turystyczne największego polskiego województwa! 

Województwo mazowieckie to niezwykle atrakcyjny turystycznie region. Można tu znaleźć wielowiekowe zabytki, malownicze krajobrazy i barwny folklor. To na Mazowszu jest najdłuższy brukowany rynek w Europie i najstarsza szkoła w Polsce, porównywana do francuskiego Verdun twierdza oraz największa kolekcja sztuki secesyjnej w kraju. Turystów przyciągają również leśne krajobrazy pradawnych puszcz, oraz rzeki i jeziora wprost idealne na wodne przygody. Wiele atrakcji połączonych jest szlakami turystycznymi, w tym tematycznymi, jak Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Bitwy Warszawskiej, Szlak Chopinowski, Skarbiec Mazowiecki, W kręgu dziedzictwa żydowskiego czy Mazowsze na Filmowo. Podążanie nimi to doskonały sposób na poznawanie regionu połączone z aktywnym wypoczynkiem.

Wiosną tego roku Samorząd Województwa Mazowieckiego wydał serię przewodników po regionie, a latem zorganizował 10 plenerowych spotkań o nazwie MAZOpikniki, które cieszyły się rekordową frekwencją.

Seria darmowych przewodników

Szukając pomysłu na ciekawy i ekonomiczny weekend, warto sięgnąć po jeden z nowych, darmowych przewodników turystycznych po Mazowszu. W skład serii wchodzą trzy pozycje: „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”. Można dowiedzieć się z nich, jak zaplanować krótką wycieczkę za miasto, gdzie znaleźć najciekawsze atrakcje regionu, ale też miejsca mniej oczywiste, a nawet zaskakujące. Do najciekawszych wypraw, których opisy można znaleźć w przewodnikach należą:

  • Nadbużańska Kraina Spokoju – miejsce na relaks i ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku, pełne ciekawych atrakcji (np. kapliczka św. Jana Nepomucena spod Sadownego, zwana również Wędrującym Janem);
  • Od ławeczki Himilsbacha do ławeczki w Wilkowyjach – czyli mikrowyprawa po Mazowszu śladami kultowych postaci (w tym Jana Himilsbacha), filmów i seriali (np. serialu „Ranczo”);
  • Wyprawa na Ptaki – czyli relaks na świeżym powietrzu połączony z możliwością obserwacji ptasiego życia;
  • Stacja Muzeum w Sochaczewie, gdzie można zobaczyć zabytkowe lokomotywy, a latem udać się w podróż koleją wąskotorową;
  • Płockie Zoo – ponad 600 gatunków zwierząt i wiele atrakcji dla najmłodszych, np. place zabaw i parki linowe;
  • Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – idealne miejsce do obcowania z prawdziwą sztuka od najmłodszych lat.

Przewodniki w formie książkowej dostępne są m.in. w punktach informacji turystycznej znajdujących się w bazie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (https://mrot.pl). Można je także pobrać w formie cyfrowej ze strony internetowej https://mazowsze.travel/ (także w wersji anglojęzycznej, a przewodnik „25 mikrowypraw po Mazowszu” dodatkowo w języku ukraińskim).

MAZOpikniki z rekordową frekwencją

MAZOpikniki wpisały się już na stałe w kalendarz wakacyjny Mazowsza. Organizowane w różnych lokalizacjach województwa mazowieckiego – od największych miast po mniejsze miejscowości – przyciągają tłumy zainteresowanych, a przy okazji wspierają integrację mazowieckich podregionów i lokalną przedsiębiorczość. W tym roku wzięło w nich udział co najmniej 20 tys. osób, co oznacza, że każde z dziesięciu letnich spotkań cieszyło się zainteresowaniem około 2000 mieszkańców regionu!

Oprócz koncertów gwiazd (w tym roku np. Stachurskiego, De Mono i Poparzonych Kawą Trzy), MAZOpiknik oferują całą gamę leniej zabawy. Najmłodszych przyciągały pokazy iluzjonistów, nauka tańca, gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Starszych – jarmarki wyrobów ludowych i produktów regionalnych. Ale MAZOpikniki to nie tylko zabawa na świeżym powietrzu. Podczas każdego z wydarzeń można było wykonać podstawowe badania profilaktyczne i wziąć udział w konsultacjach lekarskich.

Partnerem Strategicznym XV Forum Promocji Turystycznej jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.