Mazowsze – udany pierwszy workshop

AG

W ostatni czwartek w Centrum Kultury Wilanów odbył się pierwszy workshop organizowany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. Wzięli w nim udział operatorzy produktów turystycznych z Mazowsza oraz biura podróży zainteresowane przywiezieniem turystów do tego regionu.

Jak podkreślają organizatorzy, workshop był kolejnym etapem działań prowadzonych od 2011 roku przez MROT na rzecz rozwoju i promocji produktów turystycznych województwa. W tym czasie zostało stworzonych kilkanaście sieciowych produktów turystycznych, pozwalających skorzystać z największych atrakcji regionu.
Początkowo osobne oferty turystyczne, noclegowe, gastronomiczne, kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe, imprezy, atrakcje dla dzieci, rejsy, etc. połączono w tzw. produkty sieciowe, gdzie współpracujący ze sobą partnerzy stworzyli atrakcyjne scenariusze zwiedzania z możliwością samodzielnego wyboru przez turystów indywidualnych lub biura podróży.

Jacek Janowski z POT, opowiedział o aktywności POT w zakresie promocji produktów turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem konkursu na najlepszy produkt turystyczny.
Iwona Majewska z MROT przedstawiła prowadzone przez Organizację działania na rzecz komercjalizacji produktów turystycznych regionu.

W części roboczej workshopu przedstawiciele ok. trzydziestu biur podróży reprezentujących turystykę przyjazdową do Polski, turystykę krajową, turystykę młodzieżową oraz sektor MICE mieli okazję porozmawiać z 35 przedstawicielami dziewięciu grup produktowych.

Te 9 stanowisk, reprezentujących 9 obszarów tematycznych, to:

1. Industrialne Mazowsze to m.in. Stacja Muzeum, Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, Muzeum Kolejki Piaseczno, wszystkie atrakcje Żyrardowa).

2. Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka to m.in. Dwór Mościbrody z całą ofertą, restauracja i sklep ekologiczny „Zaścianek Polski”, gorzelnia „Chopin” w Krzesku, Młyn Gąsiorowo.

3. Weekend z Termami Mszczonów to m.in. baseny termalne – Termy Mszczonów wraz z ofertą aktywnej turystyki pieszej i rowerowej w okolicy.

4. Misja Kampinos to m.in. Park Rozrywki Julinek z bazą noclegową, gastronomiczną, Palmiry z muzeum, Twierdza Modlin z kilkoma trasami zwiedzania, cyklicznymi wydarzeniami oraz ofertą questów i turystyki aktywnej – kajakowej, rowerowej, pieszej.

5. Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 r. to m.in. oferta Ossowa, park kulturowy Ossów – wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r. ze specjalną ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

6. Odkryj rzekę Wisłę to m.in. rejsy tradycyjnymi pychówkami z żaglami rozprzowym, wyjątkowa oferta kulinarna Urzecza i wydarzenia cykliczne związane z flisackimi tradycjami – Flis Festiwal, pielgrzymki rzeczne, procesja Zielone Świątki na Wiśle.

7. Szlak Książąt Mazowieckich to m.in. bardzo atrakcyjna oferta zamków Książąt Mazowieckich z całym cyklem wydarzeń jak turnieje rycerskie, festiwale smaku czy tak ciekawe miejsca jak Muzeum Szlachty Mazowieckiej).

8. Wielki Gościniec Litewski to ponadregionalna inicjatywa turystyczna z ofertą gastronomiczną, noclegową, edukacyjną, stadninami koni, agroturystyką i interesującymi historycznie miejscami jak np. Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku na trasie Warszawa-Wilno.

9. Szlak Chopinowski to miejsca związane z twórczością Chopina już znane, ale również te mniej wypromowane a warte odwiedzenia – m.in. Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach, a w Warszawie np. koncerty z kolacją.

Imprezę zakończyły rozmowy kuluarowe połączone z degustacją potraw regionalnych Urzecza, gdzie zaserwowano: siuforek – tradycyjną zupę rybną flisaków, pierogi z Urzecza z farszem z kapusty, grzybów i mięsa, barszcz chrzanowo-buraczany – potrawę z certyfikatem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.
Wśród gości byli m.in. prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Robert Andrzejczyk (wpadł na krótko), zastępca dyrektora dep. kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego – Izabela Stelmańska, zastępca burmistrza dzielnicy Wilanów – Artur Buczyński, prezes Forum Turystyki Przyjazdowej – Tadeusz Milik, prezes oddziału mazowieckiego Polskiej Izby Turystyki – Dariusz Wojtal, przewodniczący Warszawskiej Izby Turystyki – Andrzej Szymański. Rolę gospodarza pełnił Jan Błoński, prezes MROT.

{gallery}6045{/gallery}