Mazowsze zaprasza młodych pielgrzymów
W trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie blisko 50 tys. pielgrzymów. Z myślą o nich samorząd województwa wraz z podległymi instytucjami przygotowali szereg udogodnień i atrakcji.
Do korzystania z tych trakcji będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Dostaną go pielgrzymi przyjeżdżający do 8 diecezji – płockiej, radomskiej, siedleckiej, łowickiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej.
Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży podzielona na dwa etapy: pierwszy – „Dni w Diecezjach” (20–25 lipca), drugi „Wydarzenia Centralne” (25–31 lipca).
Marszałek Adam Struzik, powiedział: “Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia.”
Pielgrzymi będą mogli na terenie województwa mozowieckiego bezpłatnie korzystać z transportu pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a także za darmo zwiedzać 30 obiektów (m.in: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stację Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).
Koleje Mazowieckie zorganizują także przejazdy pielgrzymów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Koleje Mazowieckie przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy nie będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnego transportu, a chcieliby wziąć udział w obchodach Dni w Diecezjach. Mogą oni skorzystać m.in. z takich ofert jak:
– KM-35 – oferta przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnienie do przejazdów z ulgą 35 proc. poświadcza dokument stwierdzający wiek,
– bilet dobowy imienny – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM (z wyjątkiem pociągu „Słoneczny” i „Dragon”) kursującymi w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha, Kutno przez 24 godziny,
– bilet Lotniskowy – umożliwia podróżnym dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich z każdej stacji kolejowej położonej w obszarze m.st. Warszawy (Centrum) do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Dodatkowo Bilet Lotniskowy uprawnia do podróżowania pojazdami komunikacji miejskiej w I strefie biletowej ZTM w dniu ważności biletu przez 75 minut od godziny wpisanej odręcznie przez podróżnego.
Dla pielgrzymów przygotowano również przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu” – wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Publikacja zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Zostanie również utowrzona aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.
Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, podkreśliła: “Światowe Dni Młodzieży są porównywalne w promocji turystycznej chociażby z takimi wydarzeniami jak EURO. Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby pielgrzymi przebywający na Mazowszu otrzymali pełen pakiet informacji. Dlatego przygotowaliśmy specjalny przewodnik, a także uruchomimy aplikację mobilną, zawierającą szereg praktycznych informacji. Wszyscy pielgrzymi otrzymają też specjalne identyfikatory, opatrzone hologramem, dzięki którym będą mogli za darmo zwiedzić wszystkie instytucje kultury na terenie Mazowsza. Mamy nadzieję, że pielgrzymi którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, powrócą do nas w roli turystów.”
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty