Medialny lincz na Gucie-Mostowym. Wiedzieliśmy, że jest przedsiębiorcą, a teraz się oburzamy?
Andrzej Gut-Mostowy staje się medialną ofiarą swojej działalności zawodowej, której nigdy nie ukrywał. Przez wiele lat był przedsiębiorcą turystycznym: hotelarzem i właścicielem stacji narciarskiej. Gdy został wiceministrem, część branża cieszyła się, że wreszcie na tym stanowisku mamy fachowca. Dziś zarzuca mu się, że działa na rzecz swoich interesów. Apelujemy o rozsądek i obiektywizm.
Uporządkujmy fakty. W piątek Andrzej Gut-Mostowy w udzielonym nam wywiadzie i innych wypowiedziach medialnych deklaruje, że wyciągi narciarskie będą czynne w ferie i że liczy na to, iż Polacy będą mogli wyjechać i zregenerować się podczas wyjazdów zimowych.
W sobotę premier RP Mateusz Morawiecki ogłasza podczas ogólnopolskiej konferencji prasowej, że ferii zimowych praktycznie nie będzie. Wszyscy w branży turystycznej łapią się za głowę i podejrzewają – zresztą słusznie – że ktoś tu postradał zmysły i że nie są to przedsiębiorcy. Chciałoby się zapytać: czy premier polskiego rządu wie, kim jest jego wiceminister Andrzej Gut-Mostowy i czy w ogóle uznał za stosowne skonsultować swoją decyzję z kimkolwiek znającym branżę turystyczną, na przykład z ludźmi z podległego mu departamentu turystyki?
Zamykamy wyciągi
Niedziela. Wicepremier Jarosław Gowin, bezpośredni przełożony Andrzeja Guta-Mostowego, ogłasza, że wyciągi narciarskie „oczywiście” będą zamknięte. Górale zaczynają ostrzyć ciupagi, na Podhalu wrze. Czyżby Gowin nie pamiętał, że jego wiceminister ma udziały w stacji narciarskiej?
Słowem: czy gdyby komukolwiek z decyzyjnego kręgu władzy zależało na biznesach Guta-Mostowego, to dopuściłby do ogłaszania takich decyzji w świetle kamer, po to, by zaraz potem je cofać?
Pseudo-dziennikarstwo śledcze
Wtorek: jeden z ogólnopolskich portali „ustala” coś, co jest wiadome od dawna: wiceminister ds. turystyki jest przedsiębiorcą turystycznym. Eureka, dziennikarstwo śledcze w Polsce jednak nie umarło! W mediach społecznościowych, nawet w grupach turystycznych, zaczyna się z jednej strony „lajkowanie” „newsa”, z drugiej zaś – hejt na ministra, który „załatwił” zmiany dla siebie.
Środa: minister Andrzej Gut-Mostowy uznaje za stosowne się tłumaczyć, choć nikt przy zdrowych zmysłach nie uznałby chyba, że to właśnie specjalnie dla niego Rada Ministrów wycofuje się z wszem i wobec i z pompą ogłoszonej ogólnonarodowej „strategii” w sprawie ferii zimowych.
Wszechwładny Gut-Mostowy?
Nie, z pewnością na zmianę zdania nie wpłynęły lecące na łeb na szyję sondaże i dramatyczny spadek poparcia wśród górali, będących wszak żelaznym elektoratem partii rządzącej. Na wycofanie się rządu z decyzji w sprawie wyciągów narciarskich ma wpływ – według internetowych komentatorów i dziennikarzy szukających jakiegokolwiek cienia sensacji związanej z pandemią – udział w stacji narciarskiej jednego z niemalże anonimowych wiceministrów, niezwiązanego ściśle z obozem władzy. Wiceministra, o którego istnieniu premier RP ewidentnie nie pamiętał ogłaszając swoją niesławną strategię.
Rozumiemy, że wszystkimi targają silne emocje, ale apeluję o zdrowy rozsądek i obiektywizm.
Zły, bo fachowiec
Branża turystyczna przez wiele lat uszczęśliwiana była sekretarzami stanu z politycznego nadania, ludźmi, którzy przychodzili i odchodzili do departamentu turystyki, niewielkie mając pojęcie o gałęzi gospodarki, którą otaczać mieli swą opieką. Z rzadka trafiał się ktoś, kto miał w swym CV punkt choćby luźno związany z turystyką. Branża grzmiała: „Chcemy fachowca!” „Jednego z nas!” „Kogoś z doświadczeniem w biznesie!”
Teraz, gdy kogoś takiego dostała – zarzuca mu stronniczość i to w lobbingu na rzecz turystyki. Czy tylko my widzimy absurd tego rozumowania?
Andrzej Gut-Mostowy jako minister w najtrudniejszym dla turystyki okresie w III RP z pewnością będzie podlegał i już podlega licznym surowym ocenom. Jest recenzowany o wiele częściej i ostrzej niż jego poprzednicy – i jest to zrozumiałe ze względu na czas, w jakim przyszło mu pełnić tę funkcję. Z jednej strony miał pecha, że natrafił na taki czas. Z drugiej, warto zaznaczyć, że ostatnie miesiące dowiodły, iż rola jego i całego departamentu turystyki w kształtowaniu polityki rządowej jest mocno ograniczona. Walczy razem z departamentem turystyki o tyle, na ile pozwalają mu polityczne możliwości. Przez wiele miesięcy branża miała mu za złe, że za mało się stara, że za mało wywalczył, że za mało lobuje. Przychodzi moment totalnego chaosu informacyjno-decyzyjnego w sprawie stacji narciarskich i nagle przypisuje mu się najwyższą sprawczość.
Jeśli ktoś zarzuca stronniczość ministrowi Gutowi-Mostowemu, niech przyjrzy się w jakiej kondycji są hotele (a minister jest przecież hotelarzem).
Nasza redakcja stara się obiektywnie relacjonować i oceniać wszelkie działania władzy. Będziemy się przeciwstawiali populistycznym pokrzykiwaniom i naprędce formułowanym ocenom i wnioskom, kogo by one nie dotyczyły – niepopularnego ministra czy kogokolwiek innego.
Andrzej Gut-Mostowy: w Senacie włączymy pilotów do tarczy. To nie koniec pomocy dla turystyki
POWIĄZANE WPISY
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
29 listopada 2024
Członkowie zarządu LOT odwołani. Michał Fijoł pozostaje na stanowisku prezesa?
PLL LOT oficjalnie poinformował o zmianach w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.…
1 Komentarz2 Minuty
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
5 listopada 2024
Turystyczna Organizacja Otwarta: „Pomoc MSiT to fikcja”
Po wrześniowej powodzi, która dotknęła Polskę, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło…
1 Komentarz7 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty
[…] Medialny lincz na Gucie-Mostowym. Wiedzieliśmy, że jest przedsiębiorcą, a teraz się oburzamy? […]
[…] Medialny lincz na Gucie-Mostowym. Wiedzieliśmy, że jest przedsiębiorcą, a teraz się oburzamy? […]