Mercure Kraków Stare Miasto partnerem krakowskich szopek

Kraków włącza magię świąt
Kraków włącza magię świąt

Mercure Kraków Stare Miasto, jako główny partner 82. Konkursu i Wystawy Szopek Krakowskich, wspiera to wydarzenie, przybliżając gościom unikalną tradycję miasta. Od 29 listopada w hotelowym lobby będzie można podziwiać nagrodzoną szopkę autorstwa Zbigniewa Zymana. Inicjatywa wpisuje się w filozofię Discover Local by Mercure, która promuje lokalne tradycje i kulturę, oferując gościom możliwość ich bliższego poznania.

Rynek Główny w Krakowie 5 grudnia zapełni się pracami szopkarzy, którzy kontynuują tradycję zapoczątkowaną w 1937 roku. Krakowskie szopki zostały docenione na świecie już wielokrotnie, a w 2018 roku – jako pierwsze zjawisko z Polski wpisano je na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Tegoroczne prace zostaną zaprezentowane przy pomniku Adama Mickiewicza, a następnie wystawione w Pałacu Krzysztofory, gdzie oceni je jury. Nagrodzone szopki będą pokazywane publiczności od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym.

„Szopka krakowska, jako poemat koloru i światła, jest zjawiskiem wyjątkowym. Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt. Konkurs na najpiękniejszą szopkę sprawił, że budowla ta jest coraz bogatsza, bardziej wysmakowana, precyzyjna, zaś niezmiennie – piękna. Kim są twórcy tych dzieł? Wykształconymi profesjonalistami? Nie. Są amatorami. Szopki budują, by wyrazić swój zachwyt nad zabytkami Krakowa i swoją miłość do tego miasta. Jestem ogromnie szczęśliwy, że tak piękna i ikoniczna tradycja naszego miasta jest już od kilku lat kultywowana i pielęgnowana przez naszego partnera – Hotel Mercure Kraków Stare Miasto, który w tym roku otrzymał tytuł Partnera Głównego wydarzenia” – mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Świąteczny klimat w Krakowie wprowadzą nie tylko szopki, ale także krakowski jarmark bożonarodzeniowy, który – podobnie jak ekspozycja szopki w hotelowym lobby, rozpocznie się 29 listopada i potrwa aż do Nowego Roku. Nie zabraknie na nim ręcznie wykonanych ozdób choinkowych, wyrobów ceramicznych oraz biżuterii. Będzie też można posmakować pieczonych kasztanów, prażonych orzechów, pierników czy małopolskiego oscypka na gorąco.

Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, zapalenie świateł na największej choince Krakowa i iluminacje inspirowane wawelskimi arrasami dopełnią świątecznej atmosfery miasta, które znajduje odzwierciedlenie również w dekoracjach i ofercie Mercure Kraków Stare Miasto. W tym sezonie goście mogą cieszyć się nie tylko świątecznymi dekoracjami i czterometrową choinką, ale również specjalnym menu w restauracji Winestone, inspirowanym lokalnymi smakami.