Milanówek świętował 100-lecie jedwabnictwa

Jedwab z Milanówka
Jedwab z Milanówka

Milanówek, malownicza miejscowość pod Warszawą, słynie z urokliwych willi, zielonych terenów oraz bogatej tradycji jedwabniczej, sięgającej 1924 roku. Nazywany „stolicą polskiego jedwabiu”, Milanówek świętował 100-lecie jedwabnictwa podczas Festiwalu Jedwabiu „Sploty Historii”, który odbył się w ostatni weekend. Festiwal podkreślił historyczne znaczenie miasta i jego wkład w rozwój polskiego przemysłu jedwabniczego.

Wydarzenie, której organizatorami był MCK Milanówek oraz miasto, we współpracy z lokalnymi firmami takimi jak m.in. Luma Milanówek przypomniało o bogatej historii jedwabnictwa, która rozpoczęła się w 1924 roku wraz z założeniem Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej przez rodzeństwo Witaczków. Goście mogli obejrzeć m.in. wystawę „Kokony Marzeń”, prezentującą wyjątkowe kolekcje: pierwsze jedwabne sploty, ręcznie malowane jedwabne obrazy a także kolekcjonerskie egzemplarze. Wystawom towarzyszyły warsztaty z malowania na jedwabiu, koncerty, kiermasze oraz jedwabna parada, w której mieszkańcy wzięli udział w kreatywnych jedwabnych stylizacjach.
Wśród eksponowanych perełek znaleźć można było również jedwabne sukienki polskiej reprezentacji olimpijskiej z Pekinu oraz apaszki i jedwabne krawaty z olimpiady z Sydney.

„Kultywujemy tradycje przodków, nawiązując z szacunkiem do ich praktyk, które stawały się sensem życia. Jesteśmy też ambasadorem polskiej historii. To zobowiązuje, mamy więc poczucie odpowiedzialności za to co wypuszczamy na rynek i jesteśmy z tego dumni. Niezmiernie cieszy fakt, że nasza ciężka praca nad indywidualnymi wzorami ręcznie malowanych apaszek oraz limitowanych kolekcji drukowanych znajduje tak duże uznanie wśród instytucji rządowych, Ministerstw oraz Ambasad Polski zagranicą, a od niedawna znajduje się również w sieci sprzedaży lotniskowej firmy Baltona na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie” mówi Łukasz Łumiński, właściciel firmy Luma Milanówek i jednocześnie kustosz milanowskiego jedwabiu.