Miodobranie w skansenie w Sierpcu
7 lipca w godzinach 10.00–18.00 skansen w Sierpcu zaprasza do wspólnego wybierania z uli pszczelich produktów. Podczas najsłodszej w muzealnym kalendarzu imprezy plenerowej atrakcji nie zabraknie.
Zwiedzający poznają zwyczaje pszczelarskie, zajrzą do pasieki, posmakują różnych gatunków miodu i wezmą udział w pokazach prac chłopskich związanych z okresem letnim. Na scenie wystąpią zaś zespoły folklorystyczne.
„Miodobranie w skansenie” to prawdziwe święto pszczół. Wydarzenie służy popularyzacji wiedzy na temat pasiecznictwa i hodowli pracowitych owadów oraz dobroczynnych właściwości produktów pszczelich. Przez cały dzień zawodowi pszczelarze na terenie muzealnych zagród będą prezentować metody pozyskiwania złotego smakołyku – od podkurzania, podbierania miodu, odsklepiania wosku i odwirowywania plastrów, po zakładanie węzy w ramkach.
W jednej z nich zwiedzający zobaczą ule słomiane, tzw. koszki i sprzęty używane pod koniec XIX wieku, w drugiej zaś ule ramkowe i współczesne narzędzia pszczelarskie. Latem na wsi jest niezwykle barwnie i gwarno, a pracy dla nikogo nie brakuje.
Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem. Podczas muzealnego „Miodobrania…” w każdej z nich będą się krzątać gospodynie, w niektórych zwiedzający spotkają też twórców ludowych zajętych swymi rzemiosłami. Podczas spaceru między kolejnymi domostwami spróbują ubić masło w kierzance, zobaczą jak niegdyś wykonywało się kwiaty z bibuły, wycinało z papieru firany i kręciło powrozy z pomocą kołowrotka powroźniczego. W trakcie wizyty w olejarni z bliska przyjrzą się procesowi tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco.
Nie zabraknie też hafciarki, tkaczki, krawcowej, a także kowala, plecionkarza, rzeźbiarza, stolarza i szewca.
Nietypowe inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.
Wędrując wiejską skansenowską drogą warto też będzie przyjrzeć się niektórym ze starszych drzew na terenie ekspozycji. Na wielu z nich wiszą drewniane kłody dla dzikich pszczół.
Małych i dużych łasuchów z pewnością ucieszy możliwość skosztowania różnych gatunków miodu wprost z plastrów. W programie imprezy znalazło się zresztą wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W dziecięcej pasiece rozwiążą łamigłówki związane z życiem pracowitych owadów i wykleją obrazki z pokazujące różne ich odmiany, a w szkole zrobią własną świeczkę z plastrów wosku. Pod okiem młodych gospodyń uplotą z kwiatów wianki, zaś zielarka opowie im o właściwościach różnych ziół.
Podczas warsztatów „Jak to ze zbożem było?” w jednej ze stodół nauczą się m.in. młócić zboże cepami i mielić ziarno na żarnach.
W XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji pszczelarzy.
Na polanie odbędzie się kiermasz miodu, produktów regionalnych i rękodzieła. Na stoiskach wystawców uczestnicy imprezy będą mogli zrobić słodkie zapasy na całą jesień i zimę. Warto zadbać o to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka, a pszczele produkty najsmaczniejsze. Z pewnością nie zabraknie miodu lipowego, spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki, takie jak nawłociowy czy faceliowy. Warto też zainteresować się innymi darami ula: pyłkiem kwiatowym, pierzgą, kitem, propolisem, czy wyrobami z wosku, miodami pitnymi i naturalnymi kosmetykami.
Na scenie amfiteatru zabrzmią ludowe i folkowe melodie. Tańce i przyśpiewki regionalne z całej Polski zaprezentuje Zespół Folklorystyczny Kurpianka Cepelia z Kadzidła. Grupa White Garden wykona własne kompozycje inspirowane folklorem, a także twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej
„Miodobranie w skansenie” to wydarzenie, które powinno zainteresować nie tylko miłośników skarbów z ula, smakoszy miodu i tych, którym tematyka pszczelarstwa jest bliska. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie na kolejną wyprawę w przeszłość mazowieckiej wsi.
Szczegółowy program znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty