MSiT: TFG to przełomowy projekt
Po publikacji naszego artykułu „Branża: TFG to bubel prawny, same kłopoty i bałagan” otrzymaliśmy z ministerstwa sportu i turystyki obszerny list zawierający m.in. odpowiedzi na część pytań zadanych podczas warszawskiego spotkania branży.
Oto cała treść listy przekazanego przez rzecznika prasowego MSiT, Katarzynę Kopeć-Ziemczyk:
Wyjaśnienie do artykułu A. Gąsiora, pt. „Branża: TFG to bubel prawny, same kłopoty i bałagan”
W związku z artykułem, jaki został opublikowany na łamach portalu Wasza Turystyka autorstwa Pana Adama Gąsiora pt. „Branża: TFG to bubel prawny, same kłopoty i bałagan”, Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to przełomowy projekt, który wprowadza pełne bezpieczeństwo klientów biur podróży. Fundusz daje pewność, że w sytuacji niewypłacalności danego biura podróży, klient wróci do kraju bezpiecznie a także odzyska 100 proc. kosztów wycieczki.
W obecnych czasach poczucie bezpieczeństwa Polaków za granicą stanowi dla Ministerstwa Sportu i Turystyki priorytet. Dzięki Funduszowi wzrasta zaufanie do branży, jest realne prawdopodobieństwo wzrostu wykupu zorganizowanych wycieczek, a to wszystko właśnie ze względu na gwarancje finansowe, jakie daje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Informujemy także, że żaden z przedstawicieli ministerstwa nie otrzymał oficjalnego zaproszenia od organizatorów (Warszawskiej Izby Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego) na spotkanie poświęcone Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
By rozwiać jednak wszelkie wątpliwości branży turystycznej dotyczące funkcjonowania TFG, jakie pojawiły się w artykule, przedstawiciele ministerstwa przygotowali odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
1) Czy składka jest objęta podatkiem VAT?
Podmioty obowiązane do naliczania i przekazywania składek na Fundusz bez wezwania obliczają kwotę należną z tytułu składki na rzecz Funduszu za okres jednego miesiąca i przekazują tę kwotę w terminie do 21. dnia miesiąca następującego po danym okresie. Podatkiem VAT objęta jest wyłącznie cena produktu jaki oferuje organizator turystyki lub pośrednik turystyczny. Prawodawca nie ingeruje w to z jakiej puli będą odprowadzane składki na TFG, liczy się efekt w postaci faktycznej ich wpłaty. Składka nie jest objęta podatkiem VAT, gdyż jest należnością jaką musi pokryć przedsiębiorca od każdego klienta. Zaznaczyć należy jednak, że VAT nie jest przedmiotem ustawy o usługach turystycznych. Branża turystyczna na etapie konsultacji publicznych nie zgłosiła zagrożeń czy trudności związanych z rozliczaniem VAT. Szczegółowe kwestie dotyczące opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej nie są we właściwości Ministra Sportu i Turystyki, wobec czego
w razie wątpliwości należy każdorazowo zwrócić się z wnioskiem o interpretację indywidualną do Ministra Finansów.
2) Co z klientami płacącymi kartami kredytowymi (te płatności są zabezpieczone)?
W przypadku Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego forma płatności nie ma żadnego znaczenia, zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności objęty będzie każdy klient niezależnie od tego, w jaki sposób dokonał płatności. Warto zauważyć, że środki z Funduszu mogą być wykorzystane nie tylko na zwrot dokonanych przez klientów wpłat, ale także na potrzeby zapewnienia powrotu do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży – w takiej sytuacji nie ma żadnego znaczenia dokonanie płatności kartą kredytową, gdyż nie to jest przedmiotem zabezpieczenia przez Fundusz.
3) Co z klientami korporacyjnymi płacącymi za bilety również kartami kredytowymi?
W przypadku Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego forma płatności nie ma żadnego znaczenia również w przypadku klientów korporacyjnych. Zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności objęty będzie każdy klient (również korporacyjny) niezależnie od tego w jaki sposób dokonał płatności. Warto zauważyć, że środki z Funduszu mogą być wykorzystane nie tylko na zwrot dokonanych przez klientów wpłat, ale także na potrzeby zapewnienia powrotu do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży – w takiej sytuacji nie ma żadnego znaczenia dokonanie płatności kartą kredytową, gdyż nie to jest przedmiotem zabezpieczenia przez Fundusz.
4) Co robić wypadku umów podpisywanych na długie terminy, na przykład z umowami podpisanymi rok, dwa lata temu?
Do umów o świadczenie usług turystycznych polegających na organizowaniu imprez turystycznych oraz umów w zakresie pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Do umów o świadczenie usług turystycznych polegających na organizowaniu imprez turystycznych oraz umów w zakresie pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w zakresie dotyczącym nałożenia obowiązków na przedsiębiorców, czyli przed dniem 26 listopada 2016 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. Obowiązki organizatorów turystyki i pośredników turystycznych w zakresie składania deklaracji do TFG, odprowadzania składek do TFG oraz prowadzania ewidencji umów, dotyczą umów z klientami zawartych od dnia 26 listopada 2016 r.
Należy podkreślić, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował listownie każdego poszczególnego organizatora turystyki i pośrednika turystycznego o nowych przepisach w zakresie TFG oraz o obowiązkach odprowadzania składek i składania deklaracji. Każdy przedsiębiorca otrzymał dostęp do swojego indywidualnego konta w systemie informatycznym, za pomocą którego może realizować nałożone na niego obowiązki wobec Funduszu.
Na wszelkie pytania i wątpliwości przesyłane przez branżę turystyczną do Ministerstwa Sportu i Turystyki odpowiadamy na bieżąco w kolejności wpływania zapytań, przedstawiając każdorazowo jednolitą interpretację przepisów.
Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło działania, które mają na celu jak najszersze poinformowanie przedsiębiorców o ich nowych obowiązkach wynikających z powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i opracowało broszurę informacyjną dla przedsiębiorców. Jest ona dostępna na stronie internetowej Ministerstwa – http://www.msport.gov.pl/aktualnosci-turystyka/broszura-informacyjna-w-sprawie-turystycznego-funduszu-gwarancyjnego. Została przekazana także do urzędów marszałkowskich i organizacji branżowych. Ministerstwo Sportu i Turystyki ściśle współpracuje z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który zapewnia obsługę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
POWIĄZANE WPISY
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
24 października 2024
XV Forum Promocji Turystycznej: jak będzie wyglądała turystyka w Polsce za 30 lat?
Już tylko pięć dni dzieli nas od XV Forum Promocji Turystycznej. Jednym z punktów…
0 Komentarzy2 Minuty
21 października 2024
Jak skutecznie wytłumaczyć klientowi, że powinien kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?
Już 29 października 2024 r. podczas XV Forum Promocji Turystycznej odbędzie się dyskusja…
0 Komentarzy1 Minuty
18 października 2024
Miasto Stołeczne Warszawa − Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Warszawa została oficjalnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty