Muzeum pod Rynkiem w Krakowie
Podziemne muzeum pod Rynkiem w Krakowie, to kolejny przykład jak powinna wyglądać nowoczesna multimedialna ekspozycja. Tutaj nikt się nudzi, niezależnie od wieku. Podziemia to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej stolicy Małopolski.
Osiem metrów pod ziemią sześć tysięcy metrów kwadratowych zagospodarowano w sposób perfekcyjny. To połączenie rezerwatu archeologicznego ze ścieżką edukacyjną po średniowiecznym Krakowie.
Już po wyjściu z windy, która nas tu przywozi z poziomu Rynku, od razu trafiamy w środek dawnego handlowego centrum miasta. Nim jednak zagłębimy się między wyczarowane za pomocą multimediów stragany i budowle, powinniśmy zajrzeć do małej sali teatralnej. Dzieci, ale i towarzyszący im dorośli obejrzą krótkie przedstawienie o Smoku Wawelskim (wersja, w której zabija go Krak). W innych salach można obejrzeć filmy i animacje.
Po tej porcji emocji czas na wędrówkę. Czytelne tablice, ekrany, multimedia, ale przede wszystkim odkryte fragmenty domów, drogi, znaleziska – wszystko sprawia, że uświadamiamy sobie, iż praktycznie w tym samym miejscu handel trwa tu od ponad 800 lat. Różnica poziomów sklepów dawnych i dzisiejszych Sukiennic wynosi wspomniane osiem metrów. Wrażenia spaceru po dawnym rynku dopełniają odgłosy sprzedawców i przekupek rozlegające się z głośników. W krakowskich podziemiach idealnie zgrano działanie na gościa map interaktywnych, dotykowych ekranów i hologramów a także oryginalnych eksponatów wykopanych podczas prac archeologicznych. Samych ekranów plazmowych jest tutaj 25, ekranów LCD – 13. Monitorów dotykowych jest tu 37, zaś hologramów – 5. Do tego m.in. 98 głośników, 25 gablot, 7 manekinów, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 500 elektronicznych odwzorowań zabytków oraz 700 eksponatów archeologicznych.
Wystawa podzielona jest na kilka części, które nawzajem się przenikają. W pierwszej poznajemy handel sprzed wieków, ciekawie wykonana (zwłaszcza z punktu widzenia dziecka) mapa ukazuje pozycję Krakowa na szlakach handlowych Polski i Europy. Nieco dalej możemy obejrzeć kłótnię (wirtualną) dwójki przekupniów, ale aby do niej dotrzeć musimy przejść po wielkiej, wirtualnej kałuży.
Inna część ekspozycji dotyczy dróg, transportu sprzed wieków. Możemy obejrzeć tutaj fragment brukowanej ulicy z XIV wieku, rekonstrukcję wozu handlarza. W innym miejscu możemy sprawdzić jak nasza waga i nasz wzrost byłby liczony w jednostkach miar obowiązujących w Średniowieczu (m.in. łokci, cetnarów itp.). Tuż obok możemy poznać historię budynku wagi miejskiej.
Kolejna część pokazuje osadę istniejąca na terenie dzisiejszego Krakowa do najazdu Tatarów w 1241 roku i spalenia domów, które tutaj zrekonstruowano. Możemy zajrzeć do chat mieszkalnych i warsztatów rzemieślniczych. Obok – rekonstrukcja cmentarza (w tym miejscu, podczas prac wykopaliskowych odkryto ponad 200 grobów), a także rekonstrukcja twarzy jednej ze zmarłych osób.
Ciekawym etapem zwiedzania jest ciąg północno-wschodnich piwnic Sukiennic. W zachowanych fragmentach dawnych murowanych kramów (tzw. bogatych kramów) wystawione są towary, figury woskowe dawnych handlarzy i rzemieślników. Żeby to obejrzeć przechodzimy po kładce zwieszonej nad brukowaną, oryginalnie zachowaną ulicą wiodącą w tym miejscu przed kilkuset laty.
Ponad godzinę zwiedzania mija błyskawicznie a dzieci z wypiekami na twarzy biegają od jednego eksponatu do drugiego, od hologramu do ekranów dotykowych. Fantastyczna podróż w czasie i lekcja historii.
POWIĄZANE WPISY
23 grudnia 2024
Mazury Zachodnie – kraina jezior, historii i niespiesznego wypoczynku
Mazury od lat przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Jednak niewielu zdaje…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Zima na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nadzieja na turystyczny renesans
W zimowym sezonie Dolny Śląsk i Opolszczyzna stanowią wręcz idealne miejsca dla turystów.…
0 Komentarzy20 Minuty
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
29 listopada 2024
Członkowie zarządu LOT odwołani. Michał Fijoł pozostaje na stanowisku prezesa?
PLL LOT oficjalnie poinformował o zmianach w zarządzie i radzie nadzorczej spółki.…
1 Komentarz2 Minuty
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty