Muzeum Polskiej Wódki czeka na pierwszych gości
Muzeum Polskiej Wódki na warszawskiej Pradze zostanie oficjalnie otwarte w najbliższy wtorek, 12 czerwca. To jedyne w Warszawie, w Polsce i na świecie muzeum poświęcone polskiej wódce.
Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To właśnie w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek. Muzeum tworzy się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa, o które zaczyna się zwiedzanie. Trwa ono godzinę. Dzięki multimedialnej formule możemy poznać historię trunku, historię jego produkcji na ziemiach polskich, tradycje i zwyczaje związane z piciem wódki.
Polska wódka, co podkreślane jest w kilku miejscach w muzeum, to wódka produkowana wyłącznie w granicach Rzeczypospolitej i wyłącznie z pięciu rodzajów zbóż (żyto, pszenica, owies, proso i przenżyto) lub ziemniaków.
Andrzej Szumowski, prezes zarządu Fundacji Polska Wódka, powiedział: ,Muzeum Polskiej Wódki stało się ciałem! Każdy Polak powinien znać historię narodowego trunku i być z niego dumnym. Polska Wódka jest nieodłącznie związana z naszą kulturą i obyczajami. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych cenionym za swój smak i jakość na całym świecie. Chcemy, aby Muzeum Polskiej Wódki przekazywało wiedzę na temat jej wielowiekowej historii, tradycji i sposobu wytwarzania. Natomiast podczas warsztatów edukacyjnych pokażemy m.in. jakie mogą istnieć różnice w smakach i aromatach Polskich Wódek produkowanych z kilku tradycyjnych rodzajów zbóż i ziemniaków. Ogromnie się cieszę, że nareszcie możemy zaprezentować Muzeum Polskiej Wódki szerokiej publiczności. To projekt, w który zaangażowanych było bardzo wiele osób, które z oddaniem i pasją pracowały nad jego powstaniem. Gorąco wierzę, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez warszawiaków, jak i gości z całej Polski i zagranicy.”
Obecny na uroczystym otwarciu muzeum, Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, podkreślił: „Koneser jest sercem gospodarczym Pragi. Liczę, że Muzeum Wódki Polskiej, podobnie jak powstałe wcześniej Muzeum Pragi przyczyni się do rozwoju dzielnicy.”
Marek Bielecki, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ, dodał: „Koneser to ważny punkt na mapie Pragi. To także ważne miejsce, które sprawi, że o Pradze będzie się więcej mówić, że Praga będzie coraz bardziej znana. Liczę, że Muzeum Polskiej Wódki i Centrum Koneser przyciągnie na Pragę turystów z całego kraju i ze świata.”
Prace nad Muzeum Polskiej Wódki rozpoczęły się cztery lata temu. Pod koniec 2014 r. został przedstawiony projekt aranżacji wnętrz autorstwa renomowanej pracowni Nizio Design International, który został wybrany do realizacji. Zaprezentowano także logo Muzeum stworzone przez cenionego artystę, grafika – Andrzeja Pągowskiego. Następnie przystąpiono do całkowitej rewitalizacji zabytkowego budynku, zaś wiosną 2017 r. rozpoczęła się aranżacja wnętrz i montaż ekspozycji. Projekt otrzymał 2,5 mln złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International, który odpowiada za projekt i realizację wystawy stałej Muzeum Polskiej Wódki, powiedział: „Muzeum Polskiej Wódki to projekt unikalny i ciekawe dla architekta wyzwanie, którego celem jest tchnięcie nowego życia w poindustrialne mury dawnej fabryki wódek. Przekraczając progi przestrzeni ekspozycyjnej, zwiedzający zanurzą się w świat historii, smaków, barw i tekstur nierozerwalnie związanych z produkcją i dziejami najpopularniejszego rodzimego trunku. Zadaniem moim i zespołu Nizio Design International było wykreowanie w zabytkowym i rewitalizowanym obiekcie takiej przestrzeni, w której specjalnie zaprojektowana scenografia oraz multimedia i interaktywne stanowiska pozwolą gościom odczuć wszystkimi zmysłami ducha tego miejsca.”
W zabytkowym budynku znajduje się również Bar Akademii Wódki, miejsce degustacji oraz warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze warto zajrzeć do eleganckiego baru „¾”, w którym będzie można skosztować wyjątkowych koktajli m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki. Ponadto w budynku Muzeum znajduje się czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek. Na deser będzie można wybrać się do Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej tuż obok lobby Muzeum.
Rewitalizacja całego kompleksu Centrum Praskiego Koneser, którego sercem jest Muzeum Polskiej Wódki, to wspólny projekt Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Jego otwarcie planowane jest na koniec września tego roku.
W rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, prezes Szumowski powiedział: „Muzeum nie powstało dla nas. Muzeum jest dla wódki polskiej, dla jej wytwórców. To hołd nie tylko dla ponad 500-letniej tradycji tego trunku, ale także hołd dla wielu pokoleń gorzelników, producentów, restauratorów, barmanów czy koneserów. Polska wódka jest ciągle jedynym naszym produktem globalnym, wytwarzanym w największej jakości w Polsce. Polska wódka wpisała się w dziedzictwo narodowe, jest elementem historii, tradycji i kultury naszego kraju. Miejscem narodzin wódki była Polska a nie Rosja czy Skandynawia.
Muzeum będzie ostoją polskiej wódki. Chciałoby się przywołać wieszcza Adama – „O roku ów…”, bo jestem przekonany, że rok 2018 jest ważnym rokiem dla polskiej wódki i zapisze się w pamięci.
Zaprosiliśmy do współpracy wszystkich polskich producentów wódki (spełniających oczywiście warunki czyli produkujących autentyczna polska wódkę). Pamiętajmy, że przez wieki w Polsce produkowano ok. 2 tysięcy marek polskiej wódki. Obecnie produkowanych jest ok. 10.
Liczę, że nasza ekspozycja będzie uzupełniona. Wierzę, że ludzie mają w domach rzeczy związane z produkcją wódki polskiej i będą chcieli je nam przekazać (również w formie depozytów). Nie chodzi tylko o butelki czy sprzęt do produkcji, ale i wszelkiego rodzaju dokumenty, materiały reklamowe.
Szacujemy, że muzeum będzie odwiedzać rocznie ok 200 tysięcy, chcemy też organizować imprezy, eventy.”
Sprzedaż biletów rozpoczęła się 7 czerwca, w południe, poprzez stronę internetową www.muzeumpolskiejwodki.pl.
Od 12 czerwca będzie można je kupić w kasie Muzeum. Bilet kosztuje 40 zł. W jej ramach przewidziana jest również degustacja.
{gallery7042{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty