Muzeum regionu Wyhorlat w Humennym
Główną atrakcją w słowackim mieście Humenne jest pałac, który dawniej był siedzibą pochodzącego z Neapolu szlacheckiego rodu Drugethów. Obecnie znajduje się tam muzeum, a w parku tuż za pałacem położony jest niewielki skansen.
Muzeum Wyhorlackie powstało w 1960 roku, to wtedy właśnie Rada Miejskiego Komitetu Narodowego uznała, że wyremontowany dwór w Humennie będzie pełnił również funkcje muzealne. Jednak dopiero od 1969 siedziba muzeum znalazła się w budynku renesansowego pałacu pochodzącego z XVII wieku. Obiekt pod koniec XIX wieku został przebudowany na wzór francuskich zamków barokowych.
Obecnie w muzeum możemy znaleźć m.in. ekspozycje artystyczno-historyczną i przyrodniczą, związaną z obszarem górnego Zemplína, artystyczno-historyczną, galerię królów węgierskich, salon chiński, zbiór broni, a także monet celtycko-dackich. Do najcenniejszych eksponatów w zbiorach muzeum należą monety, unikalna zabytkowa broń, barkowe ikony oraz zbroje.
Wystawa historii sztuki
Ekspozycja historii sztuki umieszczona jest w 18 pomieszczeniach renesansowego pałacu. Oryginalne antyczne meble i akcesoria służą do przedstawienia wystroju wnętrz kultywowanego przez szlachtę od epoki renesansu do XX wieku. Sale zdobią obrazy olejne i portrety stworzone przez krajowych oraz europejskich mistrzów z XVII-XIX wieku, a także mieszczą kolekcie historycznej broni, zegarów i porcelany.
Najbardziej unikalnymi elementami ekspozycji są z pewnością pomieszczenia w południowym skrzydle parteru zamku ze względu na malowidła ścienne (pokój królów węgierskich, pokój orientalny, pokój ornamentów, pokój Marii Teresy). Częścią ekspozycji jest również oryginalnie odrestaurowana studnia pałacowa z XVIII wieku, która znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu wschodniego traktu zamku.
Zbiory przyrodnicze i skansen
Zbiory przyrodnicze w północnym skrzydle dworu prezentują walory przyrodnicze całego regionu Humenné. W ogrodzie dworskim rosną rzadkie gatunki drzew i krzewów, a w otaczającym go parku znajduje się skansen architektury ludowej. Obiekty są niesamowitym źródłem wiedzy dotyczącej stylu życia ludzi, którzy mieszkali dawniej na terenach Górnego Zemplina.
Pierwotna wystawa została utworzona w muzeum w 1990 r. Po kilku zmianach aranżacji wystawa prezentuje obecnie charakterystyczne dla północnosłowackiej fauny eksponaty owadów, ptaków i ssaków w ich obecnej formie. Kolekcja zajmuje powierzchnię 300 metrów kwadratowych. Jej uzupełnieniem jest prezentacja rozwoju geologicznego regionu za pomocą eksponatów geologicznych – minerałów, skał i skamieniałości.
Skansen powstał w latach 1974-1982 i był dostępny dla publiczności w roku 1985. Zespół 16 budynków przedstawia typową wiejską architekturę mieszkalną i gospodarczą regionu wschodniokarpackiego. Dominującymi materiałami budowlanymi prezentowanych obiektów są drewno, kamień, ziemia i słoma.
Od 2003 roku ekspozycje są systematycznie rekonstruowane. Przy remontach dachów, odrzwi i elewacji stosowane są technologie z ubiegłych lat. Prezentowane budynki gospodarcze wyposażone są w meble z dawnych czasów oraz narzędzia do wykonywania indywidualnego rzemiosła ludowego. Częścią składową obszaru ekspozycji są również obiekty gospodarcze – młyn wodny, warsztat kowalski, spichlerz, stodoła, studnia, piwnica oraz fragmenty lasu.
Wyróżniającym się obiektem w okolicy jest drewniany kościół św. Michała Archanioła – cerkiew z 1864 roku, która pierwotnie ulokowana była w miejscowości Nova Sedlica. Kościół jest narodowym zabytkiem kultury. Z architektonicznego punktu widzenia jest to trójwymiarowy drewniany budynek usytuowany na kamiennej podmurówce. Najbardziej znaczącą i ozdobną częścią kościoła jest barokowy ikonostas z połowy XVIII wieku.
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty