Muzuem Lišov – świat folkloru, masek i celtyckich inspiracji

Muzuem Lišov /fot. WS

Niewielka wioska, oddalona o osiem kilometrów od uzdrowiska Dudince na Słowacji przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Jej urok tkwi w dość nietypowych atrakcjach, takich jak celtycki domek, czy muzeum z kolekcją masek. Najstarsze z nich mają bowiem około 5 tys. lat.

Muzeum Lišov to skansen i żywe muzeum historii znajdujące się w sercu małej społeczności w powiecie Krupina w regionie bańskobystrzyckim. Obiekt składa się z trzech budynków. Na pomysł wsparcia turystyki w tej małej wiosce wpadło dwoje młodych ludzi – Adriana i Jakub. Poznali się na Cyprze i wspólnie utworzyli stowarzyszenie obywatelskie, które umożliwia im realizację wielu projektów mających na celu stworzenie ciekawych atrakcji turystycznych w tej miejscowości. Wśród nich znalazł się np. celtycki dom.

Dom mieszkańców Lišov

Izba mieszkańców Lišova /fot. WS

Zwiedzający po wejściu do małego domku, który został wybudowany w 1916 roku poczują się, jakby odbywali podróż w czasie. Na własnej skórze mogą doświadczyć życia dawnych mieszkańców wioski. Wydaje się, jakby domownicy zaledwie chwilę temu wyszli do sąsiadów na kawę, pozostawiając wszystko w niezmienionym stanie. W sąsiednim pomieszczeniu znajduje się tkalnia z krosnami z 1907 roku, które zostały podarowane muzeum przez lokalną społeczność. Nie są one jedynie ozdobą – używane są do prawdziwego tkania. Co więcej, w ramach zajęć w muzeum organizowane są warsztaty, w których głównie biorą udział studenci.

Celtycki dom mieszkalny

Celtycki domek /fot. WS

Próbkę życia celtyckiego w Europie reprezentuje niewielki obiekt, którego budowa rozpoczęła się latem 2016 roku. Przy tworzeniu tego domu zaangażowani byli studenci z Anglii, Rumunii i Niemiec, którzy przebywali na wymianie studenckiej w Lišovie. Konstrukcja domu oparta jest na drewnie, a ściany przeplatane są tynkiem glinianym, wykonanym z mieszanki gliny, sieczki i obornika końskiego. Natomiast dach wykonano ze słomy. Warto też podkreślić, że przy budowie domku nie użyto ani jednego gwoździa.

Galeria masek

Galeria masek /fot. WS

Kolejnym pomieszczeniem wartym uwagi odwiedzających jest galeria masek. Ponad 400 masek z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Europy przekazał muzeum M.D. Clark, który zbiera je od prawie 40 lat. Przekazał je tam, ponieważ spodobała mu się zarówno idea muzeum, jak i wieś Lišov. Cała jego kolekcja znalazła dom właśnie w tym miejscu. Gospodarze sprawili, że pomieszczenie emanuje tajemniczym klimatem, a wśród wystawionych eksponatów można podziwiać nie tylko maski z różnych stron świata, ale również oryginalne maski słowackie.

Wycieczka do Lišov głównie spodoba się wszystkim miłośnikom folkloru i tradycji. Nie tylko oni będą zadowoleni, ale też te osoby, które cenią ręcznie wykonane i lokalne produkty odnajdą coś dla siebie. Częścią muzeum jest również sklep z pamiątkami, w którym można znaleźć unikalne rękodzieła.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center