Na Lotnisku Chopina niewidomi mają łatwiej

archiwum Lotniska Chopina w Warszawie

Na Lotnisku Chopina znajdują się cztery plany tyflograficzne, które można znaleźć kolejno: przed halą odlotów, na przystanku autobusowym przy hali odlotów, przed halą przylotów oraz na przystanku SKM – Lotnisko Chopina.

Plany tyflograficzne zostały wykonane przy użyciu nowatorskich technologii i są trwałym elementem wspomagającym komunikację na lotnisku. Komunikaty głosowe po polsku i angielsku można odtworzyć za pomocą specjalnych przycisków. Po naciśnięciu wybranego przycisku, użytkownik usłyszy, gdzie znajdują się najważniejsze obiekty w jego otoczeniu, w którym kierunku powinien się udać i gdzie zostanie mu udzielona pomoc.
Projekt został stworzony dzięki współpracy PPL z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Odlewy planów tyflograficznych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku. Ta technologia została zastosowana w Polsce po raz pierwszy. Dzięki swoim właściwościom odlew jest przyjemny w dotyku, a zarazem wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to istotne, ponieważ są to plany tyflograficzne, czyli znajdują się na nich wypukłe linie oznaczające ściany, ścieżki, symbole obiektów, opisy w Braille’u czy przyciski, które każdy może dotknąć. Plany zostały przygotowane głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach.

Wszystkie plany zostały wyposażone w tzw. beacon – nowoczesny nadajnik bluetooth. Dzięki temu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć plany za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony producenta (www.altix.pl) albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.