Na rowerze dookoła jeziora sztucznego Grossrachen na Pojezierzu Łużyckim
Pętla wokół jeziora Grossrachen See na Pojezierzu Łużyckim w Brandenburgii liczy 17 kilometrów. Pozwala dobrze obejrzeć ogrom i stopień zaawansowania projektu IBA – stworzenia największego na świecie pojezierza sztucznych jezior.
Startujemy tarasu widokowego IBA Terrassen w Grossrachen. Tuż pod nami kładka wybiegając na sto metrów w wodę. Cała trasa poprowadzona jest asfaltową drogą, zamkniętą dla samochodów.
Przez większą cześć trasy po prawej stronie widzimy jezioro Grossrachen. Najpierw mijamy marinę, kompleks domów wakacyjnych i plażę o długości 900 metrów, która już jest prawie gotowa (brakuje toalet, natrysków i przebieralni). Mniej więcej po dwudziestu minutach dojeżdżamy do tunelu wodnego prowadzącego pod pobliską autostrada i tarami kolejowymi. Tunel ma długość 180 metrów i jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Brandenburgii. Dziesięć sąsiadujących ze sobą nowych jezior: Grossraschen, Senftenberg, Sedlitz, Partwitz, Geierswalde, Neuwieser, Blunoer, Sabrodter, Bergener i Spreetal, będzie połączonych w jedną wielką drogę wodną dzięki podobnym dwunastu kanałom. Wszędzie budowane są mariny, pomosty, ośrodki wypoczynkowe, punkty widokowe.
Drugi postój możemy sobie zrobić po kolejnych dwudziestu minutach na niewielkim wzniesieniu. Znajdują się tu żeliwne tablice oraz kamienie z nazwami kopalń jakie znajdowały się w miejscu powstającego jeziora.
Kolejny odcinek prowadzi prawie po równym terenie, co kilka minut trasę urozmaicają łagodne zakręty. Dla grupy jadącej na rowerach elektrycznych to trasa więcej niż łatwa. Kończymy tam, gdzie zaczynaliśmy, by chili rozpocząć zwiedzanie miejscowej winnicy. Ale o tym innym razem.
Pojezierze Łużyckie na styku Brandenburgii i Saksonii będzie liczyć 25 jezior. Żadne z nich nie jest naturalne, wszystkie powstawały w miejscu zamkniętych kopalni węgla brunatnego. W 2004 roku w Grossrachen, przy dawnej kopalni odkrywkowej powstało centrum wystawowe i informacyjne IBA. IBA to Międzynarodowa Wystawa Budowlana Fuerst-Puckler-Land.
Miasto do 1999 roku było typowym miasteczkiem górniczym. które po zamknięciu kopalni w 1999 roku zaczęło upadać. Projekt IBA uratował Grossrachen – obecnie jest rozwijającym się prężnie ośrodkiem turystycznym – powstałą hala sportowa, marina, która będzie otwarta za kilkanaście miesięcy, kiedy woda w jeziorze podniesie się o 1,5 metra.
Wytyczaniem tras rowerowych, organizacją atrakcji wzdłuż nich zajmuje się Tourismus Lausitzer Seenland e.V. Najdłuższy szlak rowerowy znajdujący się w całości na terenie Pojezierza Łużyckiego to Seenland-Route liczący 186 kilometrów długości. Przez region przebiegają odcinki szlaków długodystansowych: 188 km szlaku Niederlausitzer Bergabautour, 66 km szlaku księcia Pucklera, 40 km szlaku Rzeki Szprewy, 31 km szlaku Żabiego, 62 km szlaku Czarnej Elstery i 55 km Trasy Brandenburskiej.
PS. Podziękowania za organizację study tour dla Klary Hansche i Grzegorza Chmielewskiego
https://www.iba-terrassen.de/
www.lausitzseenland.de
POWIĄZANE WPISY
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty