Na Śląsku majówka w otoczeniu przemysłowego dziedzictwa

archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska organizuje Majówkę Kultury Dziedzictwa Poprzemysłowego. W tym roku odbędzie się ona w czterech obiektach, związanych z kolejnictwem, młynarstwem, rolnictwem i hutnictwem.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza już po raz dwunasty na Kolejową Majówkę. Zabytkowy tabor, makiety kolejowe, przejażdżki, nowe ekspozycje, sala zabaw z Tomkiem i jego przyjaciółmi. Muzeum zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do największej zachowanej na Dolnym Śląsku parowozowni wachlarzowej, w której zobaczyć można zabytkowy tabor oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu.

W trakcie Majówki organizowane będą przejazdy zabytkowym taborem kolejowym po tzw. Trasie Parowozowej – kolejowej trasie wiodącej po najważniejszych częściach muzeum, prezentującej ważne dla techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw węglowy i wodny, dźwig bramowy, zapadnię kolejową, obrotnicę czy budynki olejarni i piaskowni.

Tegoroczna majówka odbywa się w dniach 27 kwietnia – 5 maja.

Dla odwiedzających turystów przygotowano wiele niespodzianek: przejażdżki, zwiedzanie, prezentacje Warszawy drezyny M20, dla najmłodszych strefa zabaw Tomka i przyjaciół, noclegi w wagonach sypialnych oraz kolejowe kulinaria w Kolejowe Bistro.

https://muzeumtechniki.pl/kolejowa-majowka-2019/

Majówka odbędzie się też na terenie dawnego, renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich, w powstającym Folwarku – przyszłym Muzeum Technik Rolniczych. To atrakcja dla tych, którzy mają ochotę poczuć jak pachnie maj na wsi i spędzić ten czas w bliskości z naturą.

Zaprezentowana zostanie historia, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych dziedzin aktywności mieszkańców Dolnego Śląska – rolnictwa. Podczas Majówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść naturalne produkty, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz oglądać pokazy traktorów. Majówka potrwa od 1 do 3 maja 2019 r. w godzinach 10:00 – 18:00. Bilety w przedsprzedaży są dostępne online.

http://muzeumtechniki.hostingasp.pl/Bilety/Opis?idRep=2526

http://www.muzeatechniki.pl/

Dzierżoniów zaprasza do zwiedzania zabytkowego Młyna Hilberta powstałego w latach 40. XIX wieku. Podczas wycieczki z przewodnikiem zapoznać się można z historią Młyna, jego konstrukcją i wyposażeniem. Na całym Dolnym Śląsku nie ma lepszej możliwości poznania procesu powstawania mąki. Majówka potrwa od 1 do 3 maja 2019.

W programie m.in. prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i ekologicznych, bieg z workiem mąki, warsztaty zdobienia pierników zakończone “zabawą z mąką”.

Przemysłowa Majówka zawitała w tym roku również do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach.

Będzie można zobaczyć międzynarodowe występy grup tanecznych (Erich Work it Out) w industrialnej przestrzeni Walcowni. Oprócz stałych ekspozycji obejrzeć będzie można wystawę zabytkowych motocykli z lat 1903-1980 (marki: Indian, Harley-Davidson, Sokół, Junak) oraz wystawę źródeł napędów (m.in. silniki okrętowe, silniki spalinowe, kolekcja silników Jacoba Peppinga z XIX wieku). Będą także wystawy: wyrobów artystycznych szklanych oraz witraży; wystawa zdjęć hutników z XIX w na hali Maszynownia o roboczej nazwie: “Portrety Zapomniane”, a także stałym elementem majówki będzie wystawa poświęcona rewitalizacji obiektu Walcowni, a to wszystko w cenie biletu do muzeum.

Codziennie podczas majówki odbędzie się o godzinie 15.00 pokaz pracy zabytkowej Walcarki “Gryfnej Frelki” oraz kuratorskie oprowadzanie z nestorami hutnictwa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach o pełnych godzinach (11:00, 14:00, 17:00) po wcześniejszej rezerwacji. Dodatkowo wieczorną atrakcją 5 maja będzie charytatywny koncert Pana Józefa Skrzeka “Pamięci Jana Kyksa i Marka Kramzy”.