Na wina miodowe do Słowacji

Słowacja miodem płynąca
Wina miodowe firmy Apimed/fot. AG

Słowacja, znana ze swoich win i piw, może również pochwalić się winami miodowymi. Dwie najsłynniejsze wytwórnie tego trunku znajdują się niedaleko Trnawy.

W Dolnej Krupie, niedaleko pałacu, w którym mieszkała słynna “Różna Hrabina” (hrabina Maria Henrietta Chotekowa, hodowczyni róż) ma siedzibę forma Apimed.

Produkuje ona wina miodowe na na bazie zarówno miodu kwiatowego (słoneczniki, lipa i akacja), jak i spadziowego. Najsłynniejszym trunkiem jest Modovina Barrique – wino dobrzejące w dębowych beczkach. Są też miodowe wina z domieszką owoców cytrusowych, owoców leśnych oraz mocne nalewki. Podczas degustacji mam okazje przyjrzeć się palecie barw win miodowych – od złotej, przez jasnobrązowe do ciemnych z nutą czerwieni. Moc tych win to od 12 do 14 proc. alkoholu.

Kolekcja win miodowych Apimed/fot. AG

Założona w 1989 roku, firma zużywa rocznie 3 tysiące ton miodu. Produkuje m.in. 250 tysięcy litrów 8 gatunków wina miodowego.
Obok siedziby formy znajduje się rosarium – ogród z trzema tysiącami róż oraz restauracja „Maria Henrietta” z 70 miejscami. W tym samym budynku znajduje się również sala degustacyjna „Ambrozianum” na 50 osób oraz salonik degustacyjny Różanej Hrabiny i piwnica degustacyjna na z 22 miejscami. Sala konferencyjna z tarasem widokowym może pomieścić 40 osób.

Wina od pszczół

Z kolei u stóp najmłodszego zamku na Słowacji (zbudowanego na początku XX wieku) – w Smoleniach, trunki z miodu produkuje firma (Pszczelewina). Oferuje ona trzy rodzaje trunków: wina miodowe – 100 tysięcy litrów rocznie, piwa miodowe (medobeer) – 50 tysięcy i cydr – 5 tys.

Včelovinę Špeciál, produkuje się w limitowanej serii – niecałe 600 butelek rocznie. Oprócz tradycyjnych win miodowych przypominających miody pitne, firma produkuje również wina miodowe z dodatkami owoców (np. miód, woda, czarna porzeczka). Bardzo lubiana przez klientów Včelovina Original, to mieszanina miodu akacjowego, lipowego i słonecznikowego. Včelovinę Barrique przechowuje się beczkach dębowych po 60 letniej whisky, ale i innych (z innych gatunków drewna).

Piwnica na wina miodowe w Smolenicach/fot. AG

Tutejsze wina miodowe są cenione, jedno z nich – Medovina Klasyczna – zdobyło w 2018 i w 2020 roku tytuł najlepszego miodu pitnego na świecie.

Miejscowych produktów możemy spróbować w oszklonej sali degustacyjnej z widokiem na zamek lub przy stołach na powietrzu. Jest tutaj także ogródek dla dzieci z wielkimi rzeźbami owadów ogrodowych.

Do Vceloviny przyjechało w 2019 roku ponad 100 autokarów wycieczkowych. Sklepik obsłużył ok. 20 tysięcy osób, z sali degustacyjnej skorzystało ok. 10 tysięcy gości.

Medolandia.com

Vcelovina.sk

Medobeer ze Smolenic/fot. AG
Widok na zamek w Smolenicach/fot. AG
Sklepik i sala degustacyjna w Smolenicach/fot. AG
Piwnica w Dolnej Krupie/fot. AG

Słowacja może wykorzystać obecny kryzys, by zainteresować sobą polskich turystów