Najlepszy rok w historii maltańskiej turystyki. 3 mln odwiedzających w 2023
Ubiegły rok zakończył się przekroczeniem rekordowej bariery liczby turystów, którzy odwiedzili Maltę – 3 mln. Do rekordu przyczynili się również goście z Polski.
Rok 2023 był szczególnym okresem w historii maltańskiej turystyki. Został przekroczony próg, jeżeli chodzi o liczbę turystów, którzy odwiedzili ten śródziemnomorski kraj. Porównując go z rokiem 2019 – rekordowym okresem dla maltańskiej turystyki – był to wzrost o ponad 8 proc.
Więcej gości z zagranicy przełożyło się również na większe wpływy do budżetu tego kraju. W 2023 roku turyści zasilili maltańską gospodarkę kwotą 2,7 mld euro – o 20 proc. więcej niż we wspomnianym roku 2019 (2,25 mld euro). W ujęciu średnim, narodowym branżom turystycznym na Starym Kontynencie udało się powrócić do stanu przed pandemicznego (z roku 2019) na poziomie 94 proc. Dla porównania, Wyspy Maltańskie osiągnęły wynik na poziomie 108 proc.
„Zakładaliśmy, że powrót do kondycji z roku 2019 zajmie nam cztery lata. Udało nam się to zrobić o jeden rok mniej i to z nadwyżką, co jest wielkim osiągnięciem wszystkich osób oraz instytucji i podmiotów zaangażowanych w naszą turystykę” – mówi John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.
Dane za rok 2023 pokazują także zmiany w zakresie źródła ruchu turystycznego. Po raz pierwszy w historii, Wielka Brytania została zdetronizowana. Pierwsze miejsce przypadło gościom z Włoch. Malta z letniej destynacji przekształca się w destynację całoroczną. O ile drugi i trzeci kwartał zeszłego roku okazały się najbardziej obłożone pod kątem ruchu turystycznego, o tyle wyraźne wzrosty widać w przypadku dwóch pozostałych okresach (styczeń-marzec, październik-grudzień).
Zmienił się także profil samego turysty, który odwiedza Maltę. W 2023 roku wzrósł udział osób w wieku 25-44 lat (39 proc.) w porównaniu do osób w wieku 45-64 lat (30 proc.).
Polska ważna dla Malty, jak nigdy dotąd
Swój udział w sukcesie maltańskiej turystyki mieli też goście z Polski. W zeszłym roku ten śródziemnomorski kraj odwiedziło ponad 167 tys. polskich turystów. Porównując to z okresem przed epidemicznym (rokiem 2019) był to jeden z dwóch największych narodowych wzrostów (60 proc.) na poziomie 63 tys. Większy przyrost zanotował wyłącznie włoski kierunek (155 tys.).
„W samym grudniu ubiegłego roku Maltę odwiedziło 18 tys. turystów z Polski. Był to trzeci najlepszy wynik – po Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. To dobitnie pokazuje, że okres „poza sezonem” stał się nowym sezonem w przypadku Wysp Maltańskich. Atrakcyjność Malty pod kątem turystycznym rozciąga się na dwanaście miesięcy. Warto także podkreślić, że Polska kolejny rok znajduje się w top 5 europejskich krajów – jeżeli chodzi o ruch turystyczny na Wyspy Maltańskie. Dzięki temu filary rozwoju naszej turystyki są bardziej zróżnicowane a przez to stabilniejsze oraz zdrowsze” – dodaje John Mary Attard.
Udział procentowy poszczególnych rynków w maltańskiej turystyce przedstawia się następująco (dane za rok 2023): Włochy (18,4 proc.), Wielka Brytania (18,1 proc.), Francja (9,6 proc.), Niemcy (7,3 proc.), Polska (5,6 proc.), Hiszpania (3,8 proc.).
Prognozy pokazują, że potencjał polskiego ruch turystycznego na Maltę jest ogromny. Pokazują to styczniowe dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. Po raz pierwszy od 2020 roku, przekroczył on barierę obsłużenia na poziomie 400 tys. pasażerów. W pierwszym miesiącu bieżącego roku z Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta skorzystało 465 tys. pasażerów. Jednym z głównych kierunków ruchu była m.in. Polska (wzrost o 59 proc. w stosunku do stycznia 2023 roku). Był to najlepszy wynik w porównaniu z pozostałymi krajami: Niemcami (30 proc.), Włochami (24 proc.) oraz Wielką Brytanią (23 proc.).
W styczniu 2024 roku połączenia z Polski stały się trzecim co do wielkości źródłem ruchu turystycznego dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. W raporcie opublikowanym przez Airports Council International (ACI), w 2023 roku to maltańskie lotnisko znalazło się w pierwszej piątce najlepiej funkcjonujących lotnisk w regionie Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych lub powiązanych (Wielka Brytania, Turcja, Norwegia, Islandia, Lichtenstein).
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty