Najmłodsze muzeum w Grazu – Muzeum twierdzy Schlossberg
Na dominującym na austriackim miastem Graz wzgórzu Schlossberg niewiele pozostało po dawnym zamku przerobionym przez Austriaków na twierdzę. O losach twierdzy, która nigdy nie została zdobyta w walce a prawie w całości zniszczona została na rozkaz Napoleona po wygranej wojnie w 1809 roku, opowiada muzeum, najmłodsza tego typu placówka w stolicy Styrii.
Na wzniesieniu (474 metry nad poziomem morza) nad rzeką Mur ,już ponad tysiąc lat temu stanął mały zamek, który zresztą dał nazwę przyszłemu całemu miastu (niewielki zamek = Gradec = Graz). W XII wieku nastąpiła rozbudowa umocnień na górze, wtedy też powstała słynna Wieża Zegarowa. W 1480 roku odparto atak turecki, sytuacja powtórzyła się w 1532. W związku z zagrożeniem dalszych ataków ze strony Turków, w XVI wieku rozpoczął się proces rozbudowy zamku w twierdzę. Projekt powierzono architektowi Domenico dell’ Allio. Część starych budynków rozebrano (m.in. średniowieczny pałac), na ich miejsce zbudowano koszary, cysternę, kazamaty.
Do 1809 roku twierdza pozostała nienaruszona. Podczas wojny Austrii z Francją, francuskie wojska szybko opanowały miasto Graz i rozpoczęły ostrzał artyleryjski wzgórza zamkowego bronionego przez kilkuset żołnierzy pod dowództwem majora Franza Hackhera. Po zwycięstwie napoleońskim pod Wagram, twierdza przeszła w ręce Francuzów a ci zdecydowali zniszczyć wszystkie umocnienia. Ocalały jedynie – wykupione przez mieszkańców Grazu – dwie wieże i fragmenty kazamat.
Właśnie w ocalałej części kazamaty artyleryjskiej (Kanonbastei) urządzono Muzeum Góry Zamkowej, otwarte we wrześniu 2020 roku.
To nowoczesna, multimedialna ekspozycja wkomponowana w resztki obronnych budowli. Przystosowana zarówno dla osób niepełnosprawnych (pochylnie, winda), jak i niedowidzących (panorama dotykowa Grazu).
Tuż po wejściu obok kas wchodzimy na dziedziniec zwany „Ogród Cudów” z mitycznymi zwierzętami (pantera, pies, słoń i lew) oraz pokrętłami umożliwiającymi dzieciom stworzenie futrzastych barwnych kształtów.
Tuż obok znajduje się Bastion Artyleryjski, stoją tutaj armaty z XIX wieku za barierką rozpościera się panorama Grazu. Wchodzimy do środka i w kilku salach możemy poznać historię miasta i wzgórza zamkowego. Obrazy (m.in. przedstawiające oblężenie twierdzy przez Francuzów), grafiki, interaktywne ekrany ukazujące zmiany w architekturze i krajobrazie miejskim – wszystko to pozwala gościom zorientować się w poszczególnych etapach historii stolicy Styrii i jej twierdzy. Do ostatniej części muzeum możemy zjechać windą lub zejść po schodach.
W dolnej kondygnacji kazamaty, pozbawionej okien i otulonej murami kilkumetrowej grubości, możemy obejrzeć trójwymiarowy przezroczysty model wzgórza zamkowego, na którym pokazywana jest audiowizualna ponadtysiącletnia historia góry i zabudowań na niej. Możemy zobaczyć między innymi jak i ile czasu drążono tzw. Studnię turecką oraz system sześciu kilometrów tuneli pod górą.
Po wyjściu na powierzchnię możemy udać się na zwiedzanie całej Góry Zamkowej. Muzeum jest tylko jedną z tutejszych atrakcji.
Bilety wstępu kosztują 4 euro. Dzieci i młodzież w wieku do 19 lat – wstęp bezpłatny.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Narty, termy i party na Chopoku
Jasna to największy ośrodek narciarski nie tylko na Słowacji, ale i w naszej części…
0 Komentarzy4 Minuty
17 stycznia 2025
Praktyczny przewodnik po Panamie: luksusowe hotele, autentyczne doświadczenia i wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podróżą
Panama to kraj pełen kontrastów, od nowoczesnych hoteli w stolicy po tradycyjne farmy w…
0 Komentarzy4 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
23 grudnia 2024
Mazury Zachodnie – kraina jezior, historii i niespiesznego wypoczynku
Mazury od lat przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Jednak niewielu zdaje…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Zima na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nadzieja na turystyczny renesans
W zimowym sezonie Dolny Śląsk i Opolszczyzna stanowią wręcz idealne miejsca dla turystów.…
0 Komentarzy20 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty