Najważniejsze wydarzenie w turystyce w 2016 roku
Zamachy, zmiany personalne, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – WaszaTurystyka.pl przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisała w ubiegłym roku.
12 stycznia – Wśród ofiar zamachu w Stambule, 9 to turyści z Niemiec. Do zamachu doszło w Sultanahmecie, części Stambułu, w której między innymi znajdują się Hagia Sophia i Błękitny Meczet – obiekty należące do najczęściej odwiedzanych w Turcji. To był zły początek bardzo złego roku dla turystyki Turcji, która wypadła z czołówki najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.
Tego dnia w Polsce rada nadzorcza LOT-u, na stanowisko prezesa PLL LOT powołała Rafała Milczarskiego. Nowy prezes rozpoczął walkę o poprawę wizerunku i kondycji firmy. Ma wizję rozwoju firmy, chce do 2020 zdobyć 25 proc. rynku polskiego. W przyszłym roku będzie użytkować osiem Boeingów 787 Dreamliner (więcej TUTAJ).
29 stycznia podsekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę w MSiT, Dorota Dulińska, w pierwszym wywiadzie na żywo, udzielonym portalowi WaszaTurystyka.pl, zatytułowanym “Koniec z marazmem w Departamencie Turystyki”, zapowiedziała przyspieszenie prac nad TFG, plan reorganizacji POT i ocenę pracowników Departamentu Turystyki jeszcze przed sezonem letnim. Niestety, nie dane było jej zrealizować planów, niedługo zrezygnowała ze stanowiska (więcej TUTAJ). Jedną z jej decyzji było odwołanie prezesa POT, Rafała Szmytke.
5 lutego wyjaśniła się sprawa byłego już prezesa POT, Rafała Szmytke, który mimo rozwiązania z nim umowy przychodził do pracy. Komunikat MSiT głosił: Odwołanie zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w sposób skuteczny. (więcej TUTAJ)
12 lutego – ciąg dalszy zmian w personaliach: Maria Napiórkowska została odwołana ze stanowiska dyrektora departamentu turystyki w MSiT. Jako pierwsi napisaliśmy, że jej następczynią zostanie Joanna Jędrzejewska-Debortoli (więcej TUTAJ)
Tego samego dnia – po raz pierwszy zimą – rozpoczęły się kolejne targi Tour Salon w Poznaniu. Niestety zmian terminu mocno zaszkodziła imprezie (więcej TUTAJ).
19 lutego ze stanowiska sekretarza stanu odpowiedzialnego za turystykę w MSiT zrezygnowała Dorota Dulińska. Była to dość nieoczekiwana zmiana i nastąpiła z przyczyn pozamerytorycznych. Kluczowe organy administracyjne w turystyce (POT, DT w MSiT) nagle zostają bez kierownictwa. (więcej TUTAJ).
27 lutego – zgodnie z zapowiedziami portalu WaszaTurystyka.pl, nowym dyrektorem departamentu turystyki w MSiT została Joanna Jędrzejewska-Debortoli. Do MSiT przyszła z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego (więcej TUTAJ).
28 lutego po długiej i dzielnej walce z choroba zmarł Andrzej Kozłowski, wielki człowiek polskiej turystyki, wiceprezes MT Targi Polska, były prezes Polskiej Organizacji Turystycznej i były prezes Polskiej Izby Turystyki. Jego pogrzeb, jak żadne spotkanie Polsce, zgromadził wszystkich najważniejszych ludzi polskiej turystyki (więcej TUTAJ).
29 lutego opublikowaliśmy zapis debaty redakcyjnej, w której głos zabrali: Monika Białkowska, dyrektor Warszawskiej Organizacji Turystycznej,Marek Migdal prezes Forum Turystyki Regionów i wiceprezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Sylwester Pawłowski prezes Regionalnej Organizacji Województwa Łódzkiego; Dariusz Wojtal wiceprezes Polskiej izby Turystyki. Wszyscy zgodzili się, że Polsce potrzebna jest polityka turystyczna (więcej TUTAJ)
20 marca w Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds.Turystyki. Utworzyło go dwudziestu posłów oraz dwóch senatorów, przewodniczącym został wybrany poseł PiS ze Śląska- Piotr Pyzik. Mimo deklaracji, nie został znaczącym graczem w batalii o kształt polityki turystycznej w Polsce i o promocją turystyczną Polski (więcej TUTAJ).
30 marca poznaliśmy nowego prezesa POT, został nim Wojciech Fedyk. Ten wybór zdecydowana większość branży przyjęła z dużym zadowoleniem, Fedyk jest fachowcem, jednym z bardziej kompetentnych ekspertów ds. promocji turystyki i współpracy z regionami. Niestety, po siedmiu miesiącach okazało się jego wizja i wizja MSiT nie zgadzają się (więcej TUTAJ)
4 kwietnia poinformowaliśmy o znacznym wzmocnieniu kadrowym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego – jej sekretarzem generalnym został Marcin Mączyński. Od ponad 10 lat związany branżą hotelarską, rozpoczął pracę m.in. nad uporządkowaniem i wzmocnieniem struktur IGHP (więcej TUTAJ).
20 kwietnia po raz pierwszy w cotygodnowym raporcie PZOT znalazła się informacja o wzroście (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015) liczby rezerwacji i klientów w biurach podróży. Mimo czarnych prognoz niektórych mediów i ekspertów rok 2016 był niewiele tylko gorszy od poprzedniego, a jesień okazała się dla biur początkiem hossy trwającej do dzisiaj (więcej TUTAJ)
26 kwietnia Dawid Lasek został mianowany podsekretarzem stanu ds turystyki w MSiT. Od początku mocno akcentował, że ważną kwestią będzie budowa Polski jako domu marek (więcej TUTAJ).
15 maja WaszaTurystyka napisała, że Paweł Niewiadomski ponownie został wybrany prezesem PIT. Nie było kontrkandydatur, nie było też gorącej dyskusji ani nad sprawozdaniem z minionej kadencji, ani nad programem na najbliższe cztery lata zaprezentowanym przez starego-nowego prezesa. Kilka miesięcy później Niewiadomski został wiceprezesem ECTAA (więcej TUTAJ).
24 maja Sąd Okręgowy w Opolu oddalił powództwo mieszkanki Poznania domagającej się od biura Nowa Itaka odszkodowania 800 tys. za śmierć męża w zamachu w Tunezji. To wyrok precedensowy i niezwykle ważny dla całej branży turystycznej (więcej TUTAJ)
7 czerwca rząd przyjął projekt Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, rozpoczął się przyspieszony proces legislacyjny. Rząd tłumaczył to przyspieszenie faktem, że “konieczne jest jednak jak najszybsze wzmocnienie dotychczasowego systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności biur podróży.” Późną jesienią okazało się, że pospiech był złym doradcą. (więcej TUTAJ)
16 lipca w Turcji, w której doszło do nieudanego zamachu stanu, przebywało 7,5 tys. turystów. Po zamachach w Stambule i w południowo-wschodniej Turcji, to kolejny cios zadany turystyce tureckiej (więcej TUTAJ).
8 sierpnia Kopalnia Soli w Wieliczce ogłosiła, że w dniach 23 lipca – 3 sierpnia podziemnymi szlakami wędrowało ponad 78 036 pielgrzymów (o 2 553 osoby, czyli 3,4 proc. więcej niż w 2015 roku). Oznaczało to, że podczas Światowych Dni Młodzieży pod ziemię schodziło średnio 6,5 tys. turystów (więcej TUTAJ).
10 sierpnia największy polski touroperator Itaka kupił czeski Čedok, odpowiednik naszego dawnego ORBIS-u, najbardziej rozpoznawalne biuro turystyczne u naszych południowych sąsiadów. To krok w rozwoju Itaki na rynku środkowoeuropejskim (więcej TUTAJ).
16 sierpnia Dubai Tourism and Commerce Marketing (DTCM) z najpopularniejszego ze Zjednoczonych Emiratów zapowiedziało otwarcie przedstawicielstwa w Polsce. Nastąpiło to jesienią. (więcej TUTAJ)
17 sierpnia Tunezja ogłosiła, że od początku roku odwiedziło ją 2 mln turystów. To był znak, że kraj ten wraca do gry. W lipcu i sierpniu obłożenie hoteli w Sousse, Hammamet i na Dżerbie wyniosło prawie 100 proc. (więcej TUTAJ)
13 września z raportu Travelplanet.pl dowiedzieliśmy się, że dzięki rządowemu programowi Rodzina 500+ na zeszłoroczne wakacje wyjechało o 14 proc. więcej dzieci niż w roku 2015. (więcej TUTAJ)
5 października jako pierwsi napisaliśmy, że dwie izby hotelarskie w Polsce zjednoczą się. Decyzja o rozpoczęciu procesu integracji Polskiej Izby Hotelarstwa z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego zapadła 4 października podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PIH. (więcej TUTAJ)
28 października podsumowaliśmy organizowane przez nasz portal I Forum Promocji Turystycznej, w którym udział wzięli: minister Lasek, wiceprezesi POT i PIT, trzech posłów, eksperci zagraniczni, szefowie 5 narodowych ośrodków informacji turystycznej, przedstawicieli ROT- ów, LOT-ów, hotelarzy, ubezpieczycieli, agroturystyki, biur podróży. (więcej TUTAJ)
21 listopada donieśliśmy o odwołaniu prezesa POT, Wojciecha Fedyka. Według komunikatu MSiT postawione przed byłym juz prezesem zadania nie zostały zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami ministerstwa. Konkurs na jego następcę być może zostanie rozstrzygnięty do końca stycznia. (więcej TUTAJ).
25 listopada podczas targów turystycznych TT Warsaw ogłosiliśmy wyniki naszego plebiscytu na Najpopularniejszego Touroperatora Roku 2016. Zarówno wśród czytelników Magazynu Turystycznego Wasze Podróże, jak i wśród czytelników portalu WaszaTurystyka.pl zwyciężyło biuro Best Reisen. (więcej TUTAJ)
8 grudnia napisaliśmy o dużym niezadowoleniu branży turystycznej z wprowadzonego w życie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i o wielu pytaniach skierowanych do MSiT. J MSiT jeszcze tego samego dnia wysłał do naszej redakcji szczegółowe odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. (więcej TUTAJ i TU)
30 grudnia portal WaszaTurystyka.pl ogłosił po raz pierwszy w Polsce ranking 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. W pierwszej 50. Znalazło się m.in. Znalazło się w niej m.in. 9 przedstawicieli touroperatorów, 9 samorządowców, 5 przedstawicieli linii lotniczych, 5 hotelarzy, 4 agentów, 3 przedstawicieli branży MICE, 3 akademików, 3 polityków. (więcej TUTAJ)
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty