Najwcześniejsza Polska Pasterka tradycyjnie odbędzie się w wigilijny poranek w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka

fot. Rafał Stachurski

W Kopalni Soli Wieliczka zgodnie z górniczym obyczajem Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy św. Kingi w wigilijny poranek – 24 grudnia o godzinie 8.00. Modlitwę poprowadzi abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Liturgię uświetni działający przy parafii św. Pawła w Krzyszkowicach zespół „Sine Nomine”.

W tym roku po raz pierwszy po dwóch latach pandemii Pasterka ma charakter otwarty – wezmą w niej udział nie tylko górnicy, a także ich rodziny, mieszkańcy regionu i turyści. W podziemnej Pasterce może uczestniczyć kilkaset osób, dlatego ta Msza św. będzie również transmitowana na żywo od godziny 8.00 w kanale You Tube.

Dlaczego Pasterka rano?

Górnicza Pasterka o poranku ma długi zwyczaj. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata. Od początku w wielickiej kopalni odbywała się ona o poranku w Wigilię o godz. 6:00, aby mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. W tym dniu nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych. Współcześnie w kopalni Pasterka odprawiana jest o 8:00 rano.

Źródła historyczne podają, że msze zaczęto organizować regularnie pod ziemią w Wieliczce pod koniec XVII. Przyjmuje się, że pierwszą mszę odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu aprobaty króla Augusta II Sasa i odpowiedniego pozwolenia z Rzymu. Choć w czasach zaborów Austriacy zakazali górnikom większości uroczystości religijnych, Pasterka była tą mszą, która mogła się odbywać.