Nekera zamknęła sezon narciarski na stokach Chopoka (cz. I)

Uczestnicy Ski Closingu Nekery w Jasnej/fot. Artur Rezner

150 osób, w tym 45 agentów spędziło cztery dni na imprezie SkiClosing zorganizowanej przez biuro Nekera w ośrodku Tatry Mountain Resorts Jasna w Niżnych Tatrach w słowackim regionie Liptów.

Jasna, flagowa stacja narciarska słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts, leżąca u stop najbardziej narciarskiej góry u naszych południowych sąsiadów, stała się na kilka dnia bazą imprezy zamykającej symbolicznie sezon narciarski w biurze Nekera.
Jasna leży półtorej godziny jazdy samochodem od przejścia granicznego w Chyżnem. Chopok to góra, której szczyt znajduje się powyżej dwóch tysięcy metrów. Na dwóch stronach Chopoka (południowej i północnej) poprowadzono ponad 50 kilometrów tras zjazdowych. Większość z nich znajduje się na północnym stoku.

Gondola po południowej stronie Chopoka/fot. AG

Opady prawdziwego, naturalnego śniegu zdarzyły się tutaj co prawda dopiero w styczniu, ale dzięki sztucznemu dośnieżaniu i dobrej, mroźnej pogodzie, pod koniec marca na Chopoku panują wyborne warunki narciarskie.

Uczestnicy imprezy SkiClosing mogli przez cztery dni cieszyć się słoneczną pogodą, długimi dniami na stoku (wyciągi i kolejki działają od godziny 8:30 do 16:300 i idealnie przygotowanymi i codziennie ratrakowanymi trasami.

Goście Nekery zakwaterowani byli w Hotelu Grand Jasna, należącym do portfolio firmy TMR, która pomagała w touroperatorowi w organizacji imprezy. To hotel dysponujący 148 pokojami i 7 apartamentami. Do dyspozycji gości jest restauracja serwująca dania kuchni słowackiej, bar, sale konferencyjne na 300 osób oraz strefa SPA (basen wewnętrzny, sauny i jacuzzi na świeżym powietrzu. Na miejscu jest sklep i wypożyczalnia sprzętu a w podziemiach narciarnia z podgrzewanymi szafkami oraz klub nocny.

Z punktu widzenia narciarza, Grand Hotel Jasna jest położony idealnie. Kilkadziesiąt metrów dzieli główne wejście od dolnej stacji kolejki gondolowej (1111 m), która wywozi na wysokość 1422 metrów na Brhliska. Długość wyciągu wynosi 1960 metrów a przepustowość 2400 osób na godzinę. W dół prowadzi trasa 10 „Vrbićka” – łagodna (niebieska) i doskonała na rozgrzewkę. W połowie stoku urządzony jest snow park z wysokimi „hopkami”.

Gondola na Brhliska/fot. AG

Kilka minut wolnego spaceru (niecałe 300 metrów) od hotelu znajduje się dolne centrum ośrodka Jasna – Biela Put. Tutaj znajduje się bar Cristal (ławy i stoły na świeżym powietrzu), idealny na apres ski. Tuż obok restauracja, wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska. Stąd też startuje się na Chopok. Już w przyszłym roku będzie stąd funkcjonowała gondola na Priehybę, skąd od razu przesiąść się będzie można na gondolę wywożącą na Chopok. Na razie taka podróż to konieczność dwóch przesiadek. Najbardziej popularna jest wersja: Biela Put (1117 m) – kanapą na wysokość 1220 m (długość wyciągu i niebieskiej trasy pod nim – 816 metrów), dalej tzw. Biedronką na Priehybę (1349 m) i stąd gondolą na Chopok (2004 m). Na tym ostatnim odcinku gondole pokonują przewyższenie 655 metrów.

Uczestnicy Ski Closingu Nekery często korzystali z warunków panujących od samego rana. Wychodzący na stok o 8:30 mogli liczyć na „sztruks” na stoku – świeżo przygotowane przez ratraki trasy.

Ostatni dekada marca to długi dzień, prawie dwa metry śniegu, mocno opalające słońce, osiem godzin otwarcia kolejek i stosunkowo mało ludzi. Liczba tras sprawia, że na Chopoku nie ma tłoku, ani w kolejkach do wyciągów, ani na trasach zjazdowych.

Widok z kanapy startującej z Bielej Puti/fot. AG

Ski Closing był druga masową impreza zorganizowaną przez biuro Nekera w tym sezonie narciarskim. Na otwarcie sezonu odbył się Ski Opening we włoskim miasteczku Campitello di Fassa w Dolomitach. Uczestniczyło w nim ponad 100 polskich narciarzy i snowboardzistów.

To pierwsza tak duża impreza Nekery na Słowacji. W 2020 roku touroperator zorganizował pierwsze study tour dla agentów po tym kraju. Covid pokrzyżował plany organizacji Ski Openingu w Jasnej, ale pomysł został tylko przełożony. Tym razem w marcu 2022 udało się.

Jak powiedział, Artur Rezner, dyrektor handlowy Nekery: „Wszystko na Słowacji nam się udało – perfekcyjna organizacja ze strony TMR, idealna pogoda. Większość uczestników albo była na Chopoku po raz pierwszy w życiu, albo przyjechała tutaj po kilkunastoletniej przerwie. I wszyscy podkreślają ogrom zmian na Słowacji. Infrastruktura narciarska jest bez zarzutu, długość tras i ich przygotowanie także było miłym zaskoczeniem. Pod koniec imprezy wielu uczestników deklarowało, że na pewno tutaj wróci. Jestem pewien, że przyszłoroczny Ski Closing w Jasnej będzie się cieszył jeszcze większym powodzeniem. Już teraz rezerwujemy na tę okazję więcej miejsc.”

Jeden z uczestników, Adrian Bogusłowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej, przyznał: „Co roku wyjeżdżam z rodziną i znajomymi na najlepsze stoki narciarskie w Europie. Słowację do tej pory omijałem. Ale Chopokiem jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jakość tras nie ustępuje alpejskim ośrodkom, zaspokoją one najbardziej wymagających. Każdy – nie tylko wyrobiony – znajdzie tutaj stok dla siebie. Poza tym cenowo, Słowacja jest dużo korzystniejsza od np. Francji. Odległość od Krynicy Morskiej jest taka, że praktycznie można wyjechać znad morza w czwartek po pracy i mieć trzy dni szusowanie. Na pewno tak będę robił.”

Oczywiście, uczestnicy Ski Closingu nie tylko jeździli na nartach. Narciarskim zwyczajem dni na stoku kończyli apres ski, w hotelu Grand Jasna do dyspozycji był basen i sauny, wieczorami rozrywkę zapewniał Krzysztof Skiba. Chętni mogli przejechać samochodem do pobliskich aquaparków termalnych – Tatralandii i Beszenowej (znajdujących się w portfolio TMR). Ale o poza narciarskich zajęciach napiszemy w kolejnej relacji.

Skiopnening Nekery na nowy sezon 22/23 odbędzie się we włoskich Dolomitach, w kultowym ośrodku Sellaronda w terminie 10-15.12.2022:
https://www.nekera.pl/narty-snowboard/ski-opening/

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Nekera otworzyła sezon narciarski we włoskich Dolomitach