Niedziela Palmowa w Muzeum w Sierpcu
Barwne zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem stanowią temat imprezy plenerowej Niedziela Palmowa w skansenie organizowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 10 kwietnia odbyła się jubileuszowa XX edycja wydarzenia.
Najważniejszym momentem uroczystości była uroczysta msza święta oraz procesja z palmami po terenie skansenu odprawiana o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa. Mimo kapryśnej pogody wzięły w niej udział setki wiernych. Wśród zgromadzonych znaleźli się: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik, Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski, Burmistrz Miasta Sierpc Jarosław Perzyński, księża dekanatu sierpeckiego, a także przedstawiciele lokalnego samorządu i mediów.
Oprawę muzyczną liturgii przygotowali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej. Grupa wystąpiła również podczas koncertu w amfiteatrze, prezentując pieśni ludowe i tańce z różnych regionów kraju. Prócz niej na scenie pojawi się muzycy Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca. Osoby, które zasiadły na widowni usłyszeć mogły standardy muzyki filmowej i rozrywkowej.
We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowano też dla nich pokazy prac wiejskich i rzemiosła. Gospodynie prezentowały jak powstawały tradycyjne palmy wielkanocne. Tworzyły je z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek ze świeżo rozwiniętymi baziami, papierowych kwiatów i owijały spiralnie paskami nacinanej bibuły. Szykowały święconki, malowały pisanki woskiem i ozdabiały jajka wycinankami.
W jednej z chałup z bibułowych kwiatów wykonywały tzw. „koronę” do dekoracji świętych obrazów. Na wiejskiej drodze turyści spotkać mogli dziewczęta z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy chodzące po wykupie z gaikiem, zieloną gałęzią sosny obwieszoną wstążkami i wydmuszkami, stanowiącym symbol odradzającej się wiosny.
Żywym zainteresowaniem cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.
Wielu uczestników imprezy z niecierpliwością czekało na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Tradycyjna palma wielkanocna”. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 98 prac. Wyboru najładniejszych z nich dokonali zwiedzający, głosując na specjalnych kartach. Zgodnie z ich werdyktem nagrodzone zostały następujące prace:
Kategoria indywidualna:
I miejsce – Joanna Wrześniak
II miejsce – Klaudiusz Gabryszewski, Szkoła Podstawowa w Gozdowie
III miejsce – Zuzanna Grzywaczewska, Szkoła Podstawowa w Goleszynie
Kategoria zespołowa:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sudragach
II miejsce – Stowarzyszenie „Aktywni 60+ i nie tylko”
III miejsce – Klub Seniora w Sierpcu
Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zdobyła palma nr 10 wykonana przez KGW Sudragi. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy. Upominki rozlosowano też wśród głosujących. Pełną listę zwycięzców i wyróżnionych znaleźć można na stronie mwmskansen.pl
Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
W obchodach Niedzieli Palmowej w skansenie wzięło udział 1650 osób. W Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia odbędzie się impreza Gry i zabawy wielkanocne. Wydarzenie pozwoli bliżej poznać bogactwo zwyczajów związanych z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych na dawnej wsi. Dla uczestników przygotowane zostaną sikawki dyngusowe, huśtawka wielkanocna, gra w kręga i szczudła. Nie zabraknie także pokazów malowania jaj.
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty