NIKZ analizuje zasoby zabytków górnictwa

Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. /fot. Mieczysław Pawłowicz

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się prezentacja raportu dotyczącego materialnego dziedzictwa górnictwa przygotowanego przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wraz z ekspertami z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przedstawił w poniedziałek 27 maja raport o rozpoznaniu materialnego dziedzictwa górnictwa. Zespół autorski tworzyli dr hab. inż. arch Barbary Stankiewicz, dr inż. arch. Zbigniew Sąsiadek oraz mgr inż. Włodzimierz Regulski, dr hab inż. Stefan Gierlotka i dr inż. Adam Frużyński. Raport jest pierwszą, w tej skali w Polsce, analizą zasobu zabytków górnictwa połączona ze wskazaniem potrzeb i oraz zagrożeń.

,,Z istniejących na początku XXI wieku 70 kopalni zamknięto w ostatnich 20 latach 50 zakładów – mówi inż Włodzimierz Regulski, główny specjalista Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Bezpowrotnie tracimy cenne zabytki techniki, a mnie osobiści najbardziej boli zburzenie wieży Niszowiec, będącej symbolem Górnego Śląska i witającej przyjezdnych od strony Krakowa”

Potencjał turystyczny kopalni

Historyczne kopalnie to składnik krajobrazu charakterystyczny dla obszarów przemysłowych. Jednocześnie jest tłem bogatej kultury górniczej, którą wyróżnia obyczaj, terminologia czy strój i obrzędowość zawodowa. Dawne kopalnie to to obiekty turystyczne o wyjątkowej atrakcyjności, czego dowodem jest uznanie wartości na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znalazły się na niej takie kopalnie jak krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz kopalnia rud metali w Tarnowskich Górach. Dobrym przykładem atrakcji turystycznej jest rewitalizacja przez grupę zapaleńców Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Otwarta sześć lat temu trasa turystyczna z efektownym podziemnym spływem łodziami do transportu węgla, przyciąga rocznie 350 tys. odwiedzających.

Raport w wersji cyfrowej można pobrać bezpłatnie na stronach NIKZ


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center