Noclegowo.pl: Polacy zwiększyli budżet na wakacje 2023. Gdańsk i Zakopane najpopularniejszymi celami wyjazdów

Gdańsk /fot. Andrea Anastasakis /unsplash

Sezon wakacyjny 2023 dobiegł końca. Tegoroczne lato pokazało, że Polacy w większości zaplanowali swój urlop z dużym wyprzedzeniem i bardziej świadomie podejmowali decyzje o wyjeździe. Jednocześnie na wyjazdy byli skłonni wydać o 40 proc. więcej niż rok temu. Turyści najchętniej spędzali wakacje w Gdańsku i w Zakopanem.

Dane zebrane z portalu Noclegowo pokazują, że przeważały krótkie pobyty do czterech dni, stanowiące 63 proc. rezerwacji. Chociaż w porównaniu z poprzednim rokiem pobyty wydłużyły się nieznacznie, Polacy wciąż wybierają krótsze, ale częstsze wyjazdy.

Więcej krótszych wyjazdów

Najwięcej rezerwacji zarejestrowano w lipcu (38 proc.), co było rezultatem korzystnej pogody z wieloma słonecznymi dniami. 12 proc. podróżnych wybrało się na urlop trwający od siedmiu do ośmiu dni, podczas gdy 4,5 proc. zdecydowało się na dłuższy, trwający powyżej ośmiu dni wypoczynek. Tegoroczne wakacje były planowane z wyprzedzeniem, a 19 proc. z nich stanowiły spontaniczne wyjazdy last minute.

„Tendencje Polaków co do długości pobytu w znacznym stopniu pokrywają się z europejskimi. Obecnie decydujemy się na wyjazdy krótsze, nie dłuższe niż sześć noclegów, ale jest ich więcej niż poprzednich latach” – komentuje Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

Budżet wakacyjny o 40 proc. większy

Polacy w większości podróżowali z dziećmi. Wyjazdy rodzinne stanowiły 45 proc. wszystkich rezerwacji, a te w parach – 35 proc. Natomiast pobyty grupowe stanowiły 16 proc. W pojedynkę wyjechało zaledwie 4 proc. urlopowiczów. Średnio na urlop Polacy przeznaczyli ok. 1300 zł. W porównaniu do zeszłego roku jest to o 40 proc. więcej.

Gdańsk najchętniej wybieranym miejscem na spędzenie wakacji

Jako główny kierunek wakacyjnych wyjazdów Polacy obierali regiony położone nad morzem. Podobnie jak w zeszłym roku, na ten trend miała wpływ sprzyjająca plażowaniu pogoda.

„Letnie wyjazdy Polaków tradycyjnie już skupiają się na regionach nadmorskich oraz górskich. Pomorze, Pomorze Zachodnie oraz Małopolska dysponują najbardziej rozwiniętymi bazami noclegowymi w Polsce i koncentrują ponad połowę obiektów w całym kraju. Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie okres szczytu sezonu. Wtedy też statystycznie przyjeżdża nad Wisłę najwięcej turystów zagranicznych” – dodaje wiceminister sportu i turystyki.

Wśród najpopularniejszych miejscowości prym wiedzie Gdańsk, gdzie nocleg spędził co dziesiąty turysta. Tuż za nim znalazło się Zakopane. Wśród miejsc odwiedzanych najczęściej przez Polaków w trakcie wakacji znalazły się: Sopot, Kołobrzeg, Gdynia, Łeba, Świnoujście czy Kraków. Jednak spora część turystów zdecydowała się na kierunki mniej popularne, by odpocząć z dala od zgiełku. Po części jest to skutek minionej pandemii. Pozwoliło także na znaczne zredukowanie kosztów pobytu i wypoczynek w atmosferze spokoju.