Normandia czeka na 70-lecie inwazji

archiwum Atout France

70. rocznica D-Day, początku inwazji w Normandii w czerwcu 1944, będzie najważniejszym tegorocznym wydarzeniem w tym regionie Francji. Jednak do Normandii warto wybrać się nie tylko w czerwcu i nie tylko na słynne z desantu plaże.

Francuzi zaczynają mocniej doceniać rynek polski. Chyba nigdy tak wcześnie nie zapowiadali w naszym kraju żadnej imprezy. Tym razem mocna reprezentacja regionu Normandii w budynku Ambasady Francji, zaprezentowała przygotowania do obchodów rocznicy lądowania aliantów na wybrzeżach Normandii oraz najważniejsze atrakcje regionu.

Christian Walgenwitz dyrektor biura Francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki (Atout France) w Polsce powiedział: „W zeszłym roku Francję odwiedziło 700 tys. Polaków. Większość przyjeżdża do naszego kraju na narty, odwiedzić Paryż i Lazurowe Wybrzeże. Wierzę, że w tym roku, choćby ze względu na rocznicę inwazji z roku 1944, więcej Polaków zawita do Normandii. Przewidujemy, że w tym roku liczba turystów Normandii zwiększy się o 30 proc. a i następnych latach zadziała „efekt ciekawości”. Liczymy na Polaków, który z roku na rok jest więcej – w 2011 roku wykupili 21 tys. noclegów, zaś w roku 2012 – 39 tys.”

Jean-Louis Laville z Regionalnego Komitetu Turystyki Normandii powiedział: „Czuję się zaszczycony, że mogę z takim wyprzedzeniem właśnie tutaj w Polsce zapowiedzieć największe wydarzenie w naszym regionie.
Nie ma w Normandii, wioski, rodziny, osoby, która by nie wiedziała, ile zawdzięczamy aliantom, w tym szczególnie – Polakom. Nasz wdzięczność przez lata była i pozostałą wielka…
70. rocznica to moment, w którym przekażemy pamięć o tych wydarzeniach młodszej generacji. To ostatnia wielka rocznica, w której uczestniczyć będą weterani. Oni wtedy mieli często po 17,18 lat. W tym roku będą najważniejszymi gośćmi obchodów rocznicowych.
Chciałbym, żeby nawet w tym roku turyści nie przyjeżdżali do nas tylko ze względu na rocznicę D-Day. Normandia to region bardzo atrakcyjny turystycznie. Tutaj pojawiły się pierwsze we Francji kąpieliska morskie. Normandia to również ojczyzna impresjonizmu, to kraina calvadosu i cydru, ziemia opactw i zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO.”

Najważniejsze, z punktu widzenia turystyki, atuty Normandii wymieniła Emilie Ursule z Regionalnego Komitetu Turystyki Normandii: „Mogłabym bardzo długo wymieniać walory regionu, ale wspomnę o tych najważniejszych. Przede wszystkim opactwo Mont-Saint-Michelle, ten wpisany w roku 1979 na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekt jest, poza Paryżem, najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Francji. W roku 2013 odwiedziło go 2,2 mln gości, w tym wielu pielgrzymów. Najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Normandii, a drugim we Francji po Lourdes, jest bazylika św. Teresy w Lisieux. W zeszłym roku odwiedziło ją 650 tysięcy ludzi.
W Giverny mieszkał ponad 40 lat prekursor impresjonizmu, Claude Monet. W jego domu i ogrodzie urządzono muzeum. Jednym z piękniejszych miejsc są klify Etretat, kredowe urwiska o unikalnych kształtach. Z zabytków warto wymienić te związane z historią Średniowiecza. A więc zbudowane przez Wilhelma Zdobywcę zamek w Falaise, Opactwo Męskie i Opactwo Żeńskie w Caen; zamek Ryszarda Lwie Serce, Chateau Gaillard.
Normandia słynie gastronomią a głowne produkty to: jabłka służące do produkcji cydru i calvadosu; sery, w tym słynne Camembert, Livarot, Neufchatel oraz owoce morza – ostrygi, muszle św. Jakuba.”

Najważniejszą oczywiście tegoroczną imprezą a raczej serią imprez, będą obchody rocznicy nie tylko lądowania aliantów na plażach Normandii, ale i całych stu dni walk o Normandię. Centralne uroczystości odbędą się 5,6, i 7 czerwca i w te dni trudno już o rezerwacje noclegów w miejscowościach położonych najbliżej plaż. Jednak miejsca związane zarówno z inwazją, jak i późniejszymi walkami można zwiedzać cały rok.

A te najważniejsze miejsca wymieniła Fabienne de Chassey z Regionalnego Komitetu Turystyki Normandii: „W Normandii mamy ponad 50 obiektów muzealnych związanych z inwazją aliantów w 1944 roku. Najważniejsze z nich to:
– Memoriał w w Caen, przedstawia historię XX wieku, I i II wojnę światową, „zimną wojnę”; nowością jest 70 metrowy korytarz dawnego bunkra, tzw. Galeria generała Richtera.
– Arromanches 360, film fpanoramiczny„100 dni Normandii” odtwarza historię bitwy, od przygotowań do D-Day aż po wyzwolenie Paryża, wyświetlany na dziewięciu ekranach.
– Cmentarz amerykański w Colleville-sur-Mer, tuż nad Plażą Omaha, 9387 grobów żołnierzy amerykańskich i ogród pamięci.
– Przylądek Pointe du Hoc, klify i odnowione bunkry.
– Muzeum Plaży Utah w Saint Marie de Mont, niedawno odnowione, powiększone o 3000 metrów kwadratowych i otrzymało nowe wyposażenie, m.in. samolot desantowy.
– Muzeum Spadochroniarzy w Sainte-Mere-Eglise, posiada w swojej kolekcji m.in. szybowiec Waco i samolot Douglas C47, które uczestniczyły w zrzucie spadochroniarzy.
– Memoriał w Montormel, ważne miejsce szczególnie dla Polaków, makieta pokazująca historię „kotła w Falaise”.
– Cmentarz polski w Urville-Langanerie, jedyny polski cmentarz we Francji, 615 grobów polskich żołnierzy, głównie z dywizji pancernej generała Maczka.”