„Nowe Trendy” w Gdańsku znów inspirują i pomagają zrozumieć, jak pandemia zmieniła turystykę
Popularna konferencja branżowa New Trends in Tourism odrodziła się po pandemii i zgromadziła w Europejskim Centrum Solidarności ponad 150 osób. Dwa razy tyle słuchaczy śledziło wydarzenie online. Inspirujące wykłady zagranicznych gości, debaty – jak zawsze organizowane przez Visit Gdańsk wydarzenie stało na wysokim poziomie merytorycznym.
New Trends in Tourism to jak zawsze spojrzenie w przyszłość, wiwisekcja najnowszych globalnych zjawisk w branży, dawka wiedzy, inspiracji i okazja, by spotkać światowych liderów turystycznej analityki. A także najwyższy standard organizacyjny i inspirujące nowinki konferencyjne. W tym roku furorę zrobiły eko-identyfikatory zrobione z papieru i ziaren, które każdy uczestnik może zasadzić we własnym ogródku albo na miejscu, w przygotowanej przez Visit Gdańsk doniczce. Z ziaren wyrośnie ozdobna trawa, którą będzie można podziwiać podczas kolejnej, wiosennej edycji wydarzenia.
Nowe porządki w turystyce
Nowe Trendy w Turystyce spełniają też najnowsze standardy dostępności: wydarzenie jest w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, w tym tłumaczone na żywo na język migowy.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania analiz ekspertów z Wielkiej Brytanii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Grecji i oczywiście Polski, a także wziąć udział w workshopach. Prezentowano m.in. najnowsze trendy konsumenckie w turystyce, mówiono o kreatywnych sposobach promocji, istocie digitalizacji, zrównoważonej turystyce i współpracy przy promowaniu kierunków turystycznych. W tym ostatnim temacie pokazano m.in. wspólny projekt polskich miast pod hasłem „City will wait”, zainicjowany podczas pandemii m.in. przez Łódź, Poznań, Warszawę i Gdańsk. Konferencję zakończyło wystąpienie Douga Lanskyego, który łącząc się online z ECS, zabrał audytorium w podróż do swoistego „nowego ładu” w turystyce, który wyłonił się z pandemii. Według niego w świecie po kryzysie covidowym sukces turystyczny będzie definiowany przez zupełnie nowe kryteria, a promocja powinna skupić się na istocie doświadczenia podróży, zamiast na kreacji wizualnej i chwytliwych hasłach.
Konferencję otwierał wykład, który przygotował współpracujący z European Travel Comission dr Eran Ketter, poświęcony dziesięciu zjawiskom definiującym realia turystyki odradzającej się po pandemii. Z zaprezentowanych badań wynika m.in., że 2/3 Europejczyków planuje podróże w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a ich chęć do podróżowania jest o 50 proc. wyższa niż na początku roku. „Teraz jest czas, by wdrażać lany odbudowywania turystyki, nad którymi pracowaliśmy przez całą pandemię. Ci, którzy zaczęli promować się jako pierwsi, działają z pozycji przewagi” – powiedział Eran Ketter.
Wspólna podróż sposobem odbudowania relacji
Nad turystyką nadal wisi jednak widmo niepewności. Z badań dla ETC wynika, że we wrześniu „okienko rezerwacyjne” na rynkach europejskich w 50 proc. było krótsze niż trzy tygodnie. W dzisiejszych czasach firmy turystyczne jako standard powinny wdrażać elastyczną politykę rezerwacji i bardzo atrakcyjne ceny first minute, które mogą skłonić turystów, by rezerwowali swoje wakacje wcześniej.
Zmieniły się najważniejsze definiowane w branży problemy. Jeszcze w roku 2019 największym z nich był dla całego świata overtourism, dziś do największych wyzwań należą kwestie zdrowotne i protokoły sanitarne, a także ograniczenia administracyjne związane z epidemią, przyrost biurokracji i zmieniające się restrykcje w podróżowaniu. Jednocześnie zmieniają się motywacje do podróży. Jednym z nich staje się potrzeba spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół w sposób wartościowy i atrakcyjny. Ludzie pozbawieni przez okres lockdownu kontaktu ze swoimi rodzinami dziś chcą nadrobić tę stratę. Widać wzrost popularności podróży międzypokoleniowych, podczas których chcemy spędzać wspólnie czas poza domem. Podróż ma być doświadczeniem łączącym rodziny, które chcą wspólnie doświadczać, brać udział w warsztatach np. kulinarnych, robić coś nowego, aktywnego, niecodziennego.
Chcemy też podróżować bliżej. Choć lotnictwo pasażerskie się odrodziło, to nadal 2/3 Europejczyków chce podróżować po swoim kraju albo do krajów ościennych. W promocji trzeba się zatem skoncentrować na turystyce krajowej, ale także na krajach ościennych. W bardzo wielu przypadkach oznacza to przestawienie się w działaniach marketingowych na zupełnie inne rynki niż te, na których działaliśmy przed pandemią.
Trendy i problemy, które przetrwały pandemię
Mimo wzrostu popularności wypoczynku na łonie natury nie umarł popyt na city break. Chęć odwiedzania miasta nadal istnieje – wszyscy miłośnicy miast nie stali się nagle miłośnikami natury. Nadal chcą zwiedzać muzea, korzystać z oferty kulturalnej i gastronomicznej, oglądać zabytki architektury i te motywacje się nie odmieniły. Pojawiła się za to nowa fala turystyki biznesowej – chodzi o pracowników „zdalnych”, którzy chcą pracować z różnych miejsc na świecie. Jest to de facto turystyka „bleisure”, dająca możliwość oferowania dłuższych pobytów, nie tylko weekendowych. Skoro można pracować zdalnie, warto proponować przedłużenie wyjazdu na dni robocze i zapewnić klientom warunki do pracy online.
Koniec końców, trzeba pamiętać o tym, że pojawienie się epidemii nie zniwelowało problemów globalnych, z którymi świat mierzył się przed pojawieniem się covid. „Zielona turystyka nadal jest ważna. Covid dobiega końca, jest jednak kolejny kryzys, z którym trzeba się uporać, czyli kryzys klimatyczny. To, z czym mamy dziś do czynienia, jeśli chodzi o zmianę warunków pogodowych, to do zaledwie czubek góry lodowej. Z tymi wyzwaniami trzeba się będzie zmierzyć, dlatego kładźmy nacisk na to, żeby turystyka też miała swój udział w walce o ekologię” – podsumował Eran Ketter.
Wyróżnij się narracją opartą na wartościach
O tym, jak nie zanudzić klientów sztampowymi metodami promocji mówił specjalista ds. komunikacji i konsultant Piotr Bucki. W swoim wystąpieniu położył nacisk na to, w jaki sposób firma czy kierunek turystyczny może się wyróżnić w swojej narracji skierowanej do klienta. Według niego, aby tego dokonać, trzeba przede wszystkim wyjść poza schemat – wartość, dać ludziom coś, dzięki czemu nas zapamiętają. Zamiast zachwalać sam produkt, np. wyposażenie hotelu, warto stworzyć narrację o miejscu, w którym dany obiekt się znajduje. Piotr Bucki pokazał przykłady pokoi hotelowych, które niezależnie od tego, w jak unikatowym mieście się znajdują, wyglądają dokładnie tak samo i niczym się nie wyróżniają – a mogłyby elementami dekoracji nawiązywać do tego, w jakim są otoczeniu.
Ekspert poleca też, by firmy angażowały się w cele ważne dla społeczeństwa, by klienci mogli identyfikować się z prezentowanymi przez nie wartościami. Narracja związana z marką, która nie jest obojętna na światowe problemy to również sposób na to, by zostać zauważonym przez klientów. „Rozpoznaj, co jest ważne dla ludzi, którzy do Ciebie przyjeżdżają i zaangażuj się w to” – radził Piotr Bucki.
Nowe filary marketingu, digitalizacja i odrodzenie się MICE
W kolejnych wystąpieniach mowa była również o tym, czym w istocie jest digitalizacja i jak można błędnie rozumieć oraz stosować to pojęcie – temat ten przybliżył Nicholas Raymond Hall z Digital Tourism Think Tank. Z kolei dr Rob Davidson, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej MICE Knowledge poświęcił swoje wystąpienie drodze do odrodzenia się branży MICE i sposobach jej wsparcia oraz budowania na nowo w post-pandemicznej rzeczywistości. W prezentacji online, łącząc się z ECS ze Stanów Zjednoczonych, Mara Buta z agencji Beautiful Destinations, przedstawiła trzy filary nowoczesnego marketingu w turystyce, a w wystąpieniu na żywo Manolis Psarros z firmy Toposophy, przedstawił nowoczesne spojrzenie na turystykę zrównoważoną. Reprezentująca DMO w Tel Awiwie Yael Froman-Ideses pokazała, jak miasta Izraela przestawiły się w swoich działaniach promocyjnych i komunikacji na turystykę krajową i jak miasta współpracowały ze sobą podczas zamknięcia granic kraju.
Patronem medialnym wydarzenia był portal WaszaTurystyka.pl.
POWIĄZANE WPISY
8 stycznia 2025
Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników reprezentacji Polski w piłce nożnej będzie do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
Jednym z przedmiotów tegorocznej aukcji charytatywnej podczas czwartej edycji Gali Waszej…
0 Komentarzy1 Minuta
7 stycznia 2025
Niezapomniana podróż do Mołdawii z degustacją wina w Cricova będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już w najbliższy piątek (10 stycznia) odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki.…
0 Komentarzy2 Minuty
7 stycznia 2025
Doświadczenie terapii w całkowitej ciemności i ciszy w The Within Ultimate Darkness Retreat będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
3 stycznia 2025
Trening z Joanną Jędrzejczyk i weekendowy pobyt w hotelu Sheraton Sopot – we współpracy z Fly.pl – wylicytujemy podczas IV Gali Waszej Turystyki
Trening mistrzynią świata kategorii UFC, Joanną Jędrzejczyk wraz z weekendowym pobytem w…
0 Komentarzy1 Minuty
3 stycznia 2025
Coral Travel Poland Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
Już za siedem dni odbędzie się IV Gala Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone…
0 Komentarzy1 Minuty
3 stycznia 2025
Itaka Złotym Partnerem Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się IV Gala Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone…
0 Komentarzy1 Minuty
3 stycznia 2025
Pobyt w Melia Grand Hermitage do wylicytowania podczas aukcji charytatywnej Gali Waszej Turystyki
Voucher na pięciodniowy pobyt w ekskluzywnym hotelu Melia Grand Hermitage w Bułgarii w…
0 Komentarzy1 Minuty
2 stycznia 2025
Indywidualny trening z Pawłem Zagumnym oraz koszulka i piłka z autografem Mistrza Świata i reprezentantek Polski będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe sportowe emocje i trening z legendą siatkówki wraz z…
0 Komentarzy1 Minuty
2 stycznia 2025
Resabee Travel Tech Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
Resabee Travel Tech – firma oferująca kompleksowe rozwiązania technologiczne dla branży…
0 Komentarzy1 Minuta